Zalecenia Zarządu Kościoła w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja
Warszawa, dnia 2 czerwca 2020 roku,
Do Wyznawców, Starszych Zborów i Pastorów.
Zalecenia Zarządu Kościoła
z dnia 2 czerwca 2020 roku
W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku, Wytycznymi Wydziału Transeuropejskiego Generalnej Konferencji z dnia 18 maja 2020 roku oraz aktualną sytuacją epidemiologiczną informujemy, co następuje:
Obowiązek zakrywania ust i nosa
1. Według § 15 ust. 8 „zgromadzenia organizowane w ramach kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie to odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1”.
2. Obowiązkiem tym jest „zakrywanie, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy (…) ust i nosa”.
3. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące obowiązku wymienionego w pkt 1 i 2 znajdują się w Instrukcji organizacji nabożeństw z dnia 2 czerwca 2020 roku.
Dystans społeczny
4. W cytowanym rozporządzeniu znajduje się wiele przepisów dotyczących zachowania dystansu społecznego zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach. W załączniku „Dystans społeczny” znajdują się przykłady niektórych z nich.
5. W związku z pkt 4 oraz wytycznymi Wydziału zalecamy utrzymywanie w naszych obiektach kościelnych dystansu społecznego wynoszącego 2 metry.
6. Zgodnie z pkt 5 zalecamy – tam gdzie jest taka potrzeba – zorganizowanie kilku nabożeństw w ciągu dnia.
7. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące zaleceń wymienionych w pkt 5 i 6 znajdują się w Instrukcji organizacji nabożeństw.
Nabożeństwa na zewnątrz
8. Obecnie obowiązujące rozporządzenie dopuszcza organizowanie na zewnątrz zgromadzeń publicznych o liczbie uczestników nieprzekraczającej 150 osób.
9. Według § 15 ust. 8 „w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestniczy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie lub realizują obowiązek” zakrywania ust i nosa.
10. Oznacza to, że istnieje (zwłaszcza o tej porze roku) możliwość organizowania nabożeństw na zewnątrz budynku lub (tam gdzie to możliwe) zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Rozwiązanie to pozwala na udział większej ilości uczestników z jednoczesnym zachowaniem bezpiecznego dystansu i bez zakrywania twarzy wśród uczestników zgromadzonych na zewnątrz budynku.
11. W przypadku nabożeństw organizowanych poza terenem kościelnym, niezależnie od tego czy wewnątrz budynków, czy na zewnątrz ich organizacja nie wymaga zgłaszania żadnym władzom. Mówi o tym art. 10 ust. 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej: „Kult publiczny odbywa się na gruntach Kościoła, w pomieszczeniach służących katechizacji lub organizacjom kościelnym oraz w miejscach udostępnionych na ten cel przez osoby upoważnione do dysponowania nimi”. Jedynie „organizowanie imprez o charakterze religijnym na drogach publicznych wymaga uzgodnienia (…) z właściwymi organami administracji rządowej lub samorządowej” (ust. 3), co nie dotyczy konduktów pogrzebowych, które odbywają się według miejscowego zwyczaju (zob. ust. 4).
Aktualna sytuacja epidemiologiczna (wg oficjalnych danych)
- 24 000 zakażeń w całej Polsce od początku pandemii (na średnio ponad 20 000 przeprowadzonych testów dziennie w ostatnim tygodniu).
- 1100 zgonów.
- Średnia dzienna liczba zachorowań ostatniego tygodnia: ok. 400 osób.
- Średnia dzienna liczba zgonów ostatniego tygodnia: 8 osób (spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem).
Wnioski
Wzajemna troska i duszpasterstwo
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, zalecenia i wytyczne:
- Dziękujemy Bogu za obecne decyzje władz państwowych, dzięki którym będziemy mogli liczniej zgromadzać się w budynkach kościelnych.
- Mamy świadomość, że obecne znoszenie obostrzeń epidemicznych ma miejsce w czasie, gdy liczba nowych zakażeń jest nadal większa, niż w czasie, gdy te obostrzenia wprowadzano. Oznacza to, że niebezpieczeństwo wcale nie mija.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że nakłada to na nas, jako głosicieli poselstwa zdrowia, szczególny obowiązek zachowania ostrożności – nawet dalej posuniętej, niż wynikałoby to z przepisów prawa.
- Niezależnie od osobistych poglądów i opinii poszczególnych wiernych apelujemy o respektowanie praw, zaleceń, instrukcji i wytycznych, zarówno państwowych, jak i kościelnych, i kierowanie się nie tylko własnym dobrem, ale także biblijną zasadą wzajemnej troski o siostry i braci w Chrystusie.
- Pamiętajmy, że duża część naszych sióstr i braci tęsknie oczekuje powrotu na nabożeństwa, ale słuchając z niepokojem różnych zdań i opinii, obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas nabożeństw i spotkań w kościele.
- Zależy nam na tym, aby jak najwięcej wiernych mogło powrócić fizycznie do wspólnotowych zgromadzeń. Nastąpi to, gdy w sposób odpowiedzialny i planowy będziemy przygotowywać nabożeństwa według niniejszych zaleceń i załączonych instrukcji i wytycznych, a wszyscy wierni będą zachowywać się w odpowiedzialny sposób, zapewniający bezpieczeństwo innym uczestnikom.
- Łamanie prawa skutkować może nałożeniem na zbory i diecezje, a nawet indywidualnych pastorów i wyznawców kar finansowych.
- Chcemy też zapobiec najbardziej niepożądanemu scenariuszowi zakażenia się wyznawców podczas nabożeństwa, co skutkować będzie zamknięciem zboru oraz skierowaniem wszystkich uczestników takiego nabożeństwa, ich rodzin i osób kontaktujących się z nimi, np. w pracy, na obowiązkową kwarantannę. W dalszej kolejności skutkować to może nie tylko problemami zdrowotnymi osób zakażonych, ale problemami finansowymi (niewykonywanie pracy przez kolejny okres, narażenie prowadzonych firm na straty czy – w przypadku osób niezatrudnionych na umowy o pracę – utratę dochodów).
- Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale jeśli sytuacje opisane w pkt 7 i 8 będą wynikiem beztroski i niefrasobliwości uczestników nabożeństwa, konsekwencje wizerunkowe będą się ciągnąć za takim zborem, a może nawet całym Kościołem przez długie lata.
- Biorąc to pod uwagę kierownictwo zboru może, a nawet powinno wymagać od uczestników nabożeństwa stosowania się do zaleceń pod rygorem wyproszenia z nabożeństwa osób odmawiających podporządkowania się tym zaleceniom lub nawet pod rygorem czasowego zawieszenia nabożeństw, jeśli większa liczba wyznawców nie będzie się liczyć z dobrem i bezpieczeństwem innych.
- Róbmy wszystko, aby po przywróceniu nabożeństw, i związanym z tym wielkim wysiłkiem organizacyjnym i logistycznym, nie okazało się, że niedługo ponownie trzeba będzie zamykać zbory z powodu niedotrzymania warunków, dzięki którym, według rozporządzenia Rady Ministrów, mogą być organizowane spotkania w kościele lub z powodu powstania ogniska zakażenia w zborze.
- Pozostaje aktualne zalecenie o podejmowaniu decyzji o przywracaniu nabożeństw przez rady zborów. Dotyczy to również terminów przywrócenia nabożeństw. Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami prosimy o powiadamianie zarządów diecezji o terminie przywrócenia nabożeństw.
Módlmy się nadal w intencji:
- Bożej mądrości w sprawnym i bezpiecznym przywracaniu nabożeństw.
- Zachowania spokoju, cierpliwości i dyscypliny.
- Bożej ochrony przed zakażeniami.
- Chorych i cierpiących nie tylko z powodu koronawirusa.
- Osób pozostających w domach z powodu swoich lęków i obaw.
- Pracowników służby zdrowia.
- Mieszkańców Górnego Śląska, górników i ich rodzin.
- Podopiecznych i personelu domów pomocy społecznej.
- Kadry żłobków i przedszkoli.
- Wszystkich osób i rodzin dotkniętych ekonomicznymi skutkami kryzysu.
- Sytuacji politycznej i społeczno-ekonomicznej naszego kraju.
- Mądrości dla władz kraju w podejmowaniu właściwych decyzji.
Miłością braterską jedni drugich miłujcie,
wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku
List do Rzymian 12,10
Zarząd Kościoła Adwentystów
Dnia Siódmego w RP