„Zjednoczeni w misji”. Relacja z dorocznej konferencji TED
[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”27 LISTOPADA 2016 (NR 582) `{`Victor Hulbert/tedNEWS; oprac. DM/AAI`}`” el_width=”100″][vc_column_text]
W miejscowości Bečići (Czarnogóra) odbyła się doroczna konferencja Wydziału Transeuropejskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W spotkaniu udział wzięli delegaci reprezentujący kraje zrzeszone w TED. W Czarnogórze obecna była również delegacja z Polski.
Tegorocznej konferencji w Bečići towarzyszyła niezwykła atmosfera wspólnoty i duchowego wsparcia. Najlepiej oddały ją słowa przewodniczącego duńskiego Kościoła, pastora Thomasa Mullera:
„Jestem dziś niezwykle szczęśliwy. Szczęśliwy, że moja rodzina jest tu ze mną, gdy najbardziej jej potrzebuje” – podkreślił Muller.
Słowa te dotyczyły nie tylko kierunku, w którym zmierza duński Kościół. Było to również podziękowanie za wsparcie, które Muller otrzymał w ostatnich miesiącach od swoich przyjaciół, gdy zmagał się z poważną chorobą.
Nie tylko on dziękował Bogu za przyjaciół. Dla dr. Johna Baildama, rektora Newbold College, była to pierwsza dłuższa podróż po miesiącach terapii, która w negatywny sposób wpływała na jego system odpornościowy i uniemożliwiała mu bliski kontakt z innymi osobami. Dr Baildam był niezwykle szczęśliwy, że znów mógł spotkać się ze swoją kościelną rodziną.
Wim Altink, przewodniczący Kościoła w Holandii, podzielił się trudnym doświadczeniem związanym ze śmiercią jego żony. Jednocześnie podziękował z wsparcie i miłość, którą otrzymał w tych chwilach.
Te historie korespondowały z tematem Lekcji Szkoły Sobotniej, którą podczas sobotniego nabożeństwa poprowadził dr Daniel Duda. Studium dotyczyło historii Hioba i jego przyjaciół. Lekcja ta uczy nas, że czasami nie potrzebujemy długich kazań, ale raczej miłości i ciepłego uścisku.
Zjednoczeni w misji
W niedzielne przedpołudnie odbyła się dyskusja nad dokumentem „Unity in Mission” (ang. Zjednoczeni w misji) przygotowanym przez Generalną Konferencję Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Celem projektu „Unity in Mission” jest znalezienie nowych dróg do dzielenia się adwentystycznym poselstwem z osobami reprezentującymi różne kraje, społeczeństwa i kultury – od zsekularyzowanych mieszkańców krajów nordyckich, przez kraje zdominowane przez katolicyzm, a skończywszy na muzułmanach.
Kulturowe różnice dotyczą jednak nie tylko działań misyjnych, ale również sposobu, w jaki funkcjonuje sam Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Kościół, który jest dziś obecny niemal we wszystkich zakątkach naszego globu. W czasie dyskusji przewodniczący TED Raafat Kamal podkreślił, że choć Wydział Transeuropejski jest integralną częścią światowego adwentyzmu, i chce cieszyć się jednością w Chrystusie, to jednak w Europie istnieje kilka szczególnych problemów, okoliczności i kulturowych aspektów, które wymagają większej wrażliwości i zrozumienia. Takim zagadnieniem jest m.in. kwestia ordynacji kobiet pastorów.
„Jesteśmy częścią światowego Kościoła, ale światowy Kościół musi zrozumieć okoliczności związane z naszą kulturą. Wyznawane przez nas wartości zobowiązują nas do mobilizowania kobiet w ich posłudze i przywództwie. Musimy znaleźć sposób, aby kontynuować te działania w jedności ze światowym Kościołem i jego priorytetami”.
Konsultacje w oparciu o dokument „Unity in Mission” będą teraz kontynuowane w poszczególnych krajach. W przyszłym roku wnioski z tej dyskusji trafią na ręce Komitetu Wykonawczego TED.
Misja wśród dzieci i młodzieży
Clair Sanches, która w TED zajmuje się służbą kobiet oraz służbą wśród dzieci, opowiedziała m.in. o projekcie „Messy Church”, który przynosi wspaniałe misyjne owoce. Program ten jest skierowany przede wszystkim do osób spoza Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, a przy tym angażuje zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców. Sanches podkreśliła, że „Messy Church” świetnie sprawdza się na tradycyjnie trudnych dla adwentyzmu terenach np. w Grecji czy Chorwacji.
W swoim wystąpieniu Clair Sanches przytoczyła również niezwykle ciekawą statystykę. Okazuje się, że aż 19 na 20 wierzących osób przyjmuje Jezusa Chrystusa przed 25 rokiem życia. Uczestnicy konferencji zgodzili się, że Kościół powinien jeszcze bardziej skupić się na misji wśród dzieci.
Powyższa statystyka powinna również zwrócić naszą uwagę na misję wśród młodzieży – przede wszystkim studentów. Opuszczenie rodzinnego miasta, aby rozpocząć naukę na uniwersytecie, to czas, gdy wielu młodych ludzi porzuca swoją wiarę. Jednak dla Dr. Tihomira Lazica, to również doskonała okazja, aby przyprowadzać młodych ludzi do Chrystusa. W swoim wystąpieniu wymienił on na kilka uczelni, na których już teraz obecne jest adwentystyczne poselstwo. Tihomir Lazic pracuje nad studenckimi sympozjami i kursami, które powstałyby w oparciu o program nauczania Newbold College, a jednocześnie skierowane byłby do studentów spoza Kościoła. To kolejny sposób na przyprowadzenie młodych osób do naszych społeczności.
Świadectwo Desmonda Dossa i ewangelizacja w Polsce
Kinowy przebój „Przełęcz ocalonych” stał się doskonałą okazją, aby opowiedzieć ludziom o wartościach wyznawanych przez jego głównego bohatera Desmonda Dossa, który był adwentystą dnia siódmego. Dyrektor Sekretariatu Komunikacji w TED Victor Hulbert zwrócił uwagę na szereg działań podjętych przez liderów i wyznawców Kościoła w różnych krajach m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech.
To właśnie Polska była w ostatnich miesiącach prawdziwym centrum ewangelizacji związanej z postacią Desmonda Dossa. Wystarczy wspomnieć choćby o specjalnym wydaniu miesięcznika „Znaki Czasu”, książce i filmie „Szeregowiec Doss” czy stronie desmonddoss.pl, które przybliżały nie tylko historię życia Desmonda Dossa, ale również – a może przede wszystkim – zasady wiary Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
W działania misyjne w Polsce zaangażowały się również lokalne zbory – od Warszawy, przez Lublin, Opole, Szczecin, Łódź, a skończywszy na Krakowie i Gdyni. W wielu miejscach odbywały się projekcje filmu „Szeregowiec Doss”, wyjścia ewangelizacyjne z adwentystyczną literaturą oraz happeningi. Działania podjęte przez polski Kościół zwróciły również uwagę mediów – zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych.
Konferencja w Czarnogórze była nie tylko czasem planów, podsumowań, ale również uwielbienia Boga. „Piątkowy wieczór i sobotnie nabożeństwo było wspaniałym czasem” – podkreślił pastor Raafat Kamal.
W swoim sobotnim wystąpieniu dyrektor telewizji Hope Channel Derek Morris zachęcił delegatów, aby – realizując swoje plany i projekty – nie zapominali jednocześnie o tym co najważniejsze:
„Jesteśmy powołani do tego, aby głosić prawdę o Jezusie Chrystusie” – podkreślił Morris.
W czasie swojego pobytu w Bečići pastor Morris spotkał się również z polską delegacją, której przewodniczył pastor Jarosław Dzięgielewski. Spotkanie to dotyczyło m.in. jego przyjazdu na jeden z najbliższych campów w Zatoniu. Omawiano tez kwestię budowy nowego studia Hope Channel Polska. Derek Morris wyraził swoje uznanie dla działań medialnych realizowanych przez polski Kościół.
Polska delegacja spotkała się także z dr. Danielem Dudą, który pełni funkcję Dyrektor Sekretariatu Edukacji w TED. Dyskutowano m.in. nad możliwościami dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Wyższą Szkołą Teologiczno Humanistyczną w Podkowie Leśnej oraz brytyjskim Newbold College.
Przewodniczący, sekretarz i skarbnik polskiego Kościoła brali również udział w spotkaniach roboczych związany z realizacją wspólnych projektów i wymianą doświadczeń z liderami innych unii zreszonych w TED.
Duże wrażenie wśród uczestników konferencji wywołał film przygotowany przez „Głos Nadziei” przedstawiany w ramach prezentacji poszczególnych krajów. Przentujemy go poniżej.
[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=BQVBeMttob0″][vc_gallery type=”image_grid” images=”4523,4524,4525,4526,4527″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]