10-letnia artystka adwentystyczna wystawi dwa obrazy w Luwrze

Historia Sophii Heleny Moreira de Oliveira rozpoczęła się w szkole adwentystycznej Jacarepaguá w Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie w wieku zaledwie 6 lat wykazywała ponadprzeciętne zdolności artystyczne.

18 MARCA 2024 (NR 920) [AdventistReview.org | Opr. Daniel Kluska]

Jej ówczesny nauczyciel skontaktował się z matką Sophii i poprosił ją o zwrócenie szczególnej uwagi na wyjątkowy dar dziewczynki. Nikt nie mógł sobie wyobrazić, że kilka lat później ta mała dziewcyzna będzie miała okazję wystawić swoje obrazy w Luwrze we Francji, najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.

W wieku zaledwie 10 lat Sophia została wybrana w międzynarodowym konkursie, a dwie z jej prac zostaną wystawione w Carrousel du Louvre, przestrzeni poświęconej nowym talentom. Wystawa odbędzie się w październiku 2024 roku.

Madureira to dzielnica na przedmieściach Rio de Janeiro, część Diecezji Rio Sul (ARS), siedziby Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w południowo-środkowym regionie Rio de Janeiro.

Przewodniczący ARS, pastor Geovane Souza powiedział, że jest zdumiony talentem dziewczynki. – Kiedy widzimy, jak dzieci odkrywają swoje talenty i oddają je Jezusowi, czujemy, że misja spełnia się dosłownie na naszych oczach – powiedział Souza.

Sophia woli spędzać czas na rozwijaniu swoich umiejętności artystycznych [Zdjęcie: dzięki uprzejmości rodziny Moreira de Oliveira].

Nauczyciel rozpoznał talent plastyczny Sophii, gdy była jeszcze w przedszkolu [Zdjęcie: dzięki uprzejmości rodziny Moreira de Oliveira].

W wieku 9 lat Sophia zaczęła uczęszczać na zajęcia w studio [Zdjęcie: dzięki uprzejmości rodziny Moreira de Oliveira].

Wczesny start

Lalki czy gry wideo nie przyciągają tak wiele uwagi Sophii, jak rysowanie czy malowanie. Jeden z jej pierwszych nauczycieli również jako pierwszy zauważył jej talent. – Jej nauczycielka odegrała kluczową rolę w tym procesie – powiedziała Daniele Moreira, matka dziewczynki. – To ona poradziła mi ‘zainwestować’ w jej dar – dodaje. Teraz Moreira jest dumna, ponieważ wie, że jej córka będzie miała okazję doświadczyć wydarzenia, które może wpłyąć na resztę jej życia.

Dla Sophii to doświadczenie to dopiero początek wielu osiągnięć, które Bóg przygotował dla jej życia. Kiedy otrzymała wiadomość, że została wybrana na wystawę, miała jednak mieszane uczucia. – Czułam się zaniepokojona i przestraszona, ale jednocześnie pewna siebie – powiedziała. – Staram się pozostawić wszystkie zmartwienia dotyczące mojej przyszłości w rękach Boga, ponieważ wiem, że On pokieruje moim życiem najlepiej – dodaje.

W wieku 7 lat Sophia poprosiła matkę, aby kupiła jej płótno i od tego momentu odnalazła się w świecie malarstwa. Jednym z jej pierwszych obrazów była postać Jezusa, która została wystawiona na targach organizowanych przez Pathfindersów.

Sophia pokazuje swój pierwszy obraz na płótnie [Zdjęcie: dzięki uprzejmości rodziny Moreira de Oliveira].

Sophia Helena i jej rodzina [Zdjęcie: dzięki uprzejmości rodziny Moreira de Oliveira]

W wieku 9 lat zaczęła uczęszczać na lekcje malarstwa w profesjonalnym studio i po raz pierwszy zetknęła się z malarstwem przy użyciu farby akrylowej. – Pierwszego dnia namalowałam swoje pierwsze płótno zatytułowane Dom w Nova Friburgo – powiedziała.

Obecnie Sophia często maluje pejzaże, zwierzęta i abstrakcyjne obrazy farbą akrylową. W swojej twórczości chce inspirować obserwatora do pozytywnych myśli i budować zainteresowanie sztuką i kulturą.

Boski dar

Wychowana w domu adwentystycznym Sophia zawsze była zaangażowana w działalność lokalnego kościoła. – Gdziekolwiek jestem, mogę świadczyć o Jezusie moimi słowami, czynami i stawianiem Boga na pierwszym miejscu w moim życiu – powiedziała.

AAI