100 lat służby dla rodzin w Kościele Adwentystów

W roku 2019 w całym światowym kościele była obchodzona rocznica 100-lecia Departamentu Rodziny działającego przy Generalnej Konferencji KADS. Również polska unia – będąca częścią Wydziału Transeuropejskiego (TED) – postanowiła uczcić tę rocznicę.

6 STYCZNIA 2020 (NR 739) `{`MAREK RAKOWSKI`}`

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce uczynił to w bardzo praktyczny sposób, wydając dwie książki o tematyce rodzinnej przeznaczone do publicznej dystrybucji. Jest to wydarzenie w jakiejś mierze historyczne, ponieważ po raz pierwszy w historii, w ciągu jednego roku, zostały wydane dwie książki o tematyce rodzinnej.

Pierwsza z nich, autorstwa Elaine i Olivera Oliver, prowadzących Departament Rodziny przy Generalnej Konferencji (GC) pod  tytułem „Nadzieja dla współczesnych rodzin”, została przygotowana jako misyjna książka roku. W polskim kościele wciąż jeszcze popularną formą działalności misyjnej jest kolportaż książek. Każdego roku wydawany jest co najmniej jeden tytuł, a lokalne diecezje wraz z Zarządem Unii chętnie finansują ich wydanie.

We wstępie do książki E. i O. Oliver, dyrektor Departamentu Rodziny w Polsce, pastor Marek Rakowski napisał: „Badania przeprowadzone w Polsce nad najważniejszymi aspektami życia wykazały, że na pierwszym miejscu (70%) Polacy wymieniają rodzinę i przyjaciół oraz szczęśliwe relacje[1]. Rodzina i przyjaciele wyprzedziły w tej tabeli priorytetów takie wartości jak bezpieczeństwo, radość życia, zdrowie, sprawiedliwość społeczną, powodzenie materialne czy religia i tradycja. Tęsknota za udanym życiem rodzinnym nie dziwi, gdy przyjrzymy się skali rozwodów (bliska połowa małżeństw w miastach, ok. 25% na wsiach)[2]. Gdy dodamy do tego niepoliczalna liczbę małżeństw nieszczęśliwych, nie mówiąc o nadal wstydliwym i często ukrywanym zjawisku przemocy w rodzinie (ok. 400-500 kobiet rocznie ginie w Polsce z wyniku przemocy w rodzinie!)[3], nie dziwi fakt, że Polacy poszukują nadziei na szczęśliwsze życie wśród najbliższych.”

W promocję i dystrybucję książki zaangażował się również dyrektor departamentu Komunikacji i Mediów, Daniel Kluska, który założył stronę internetową: www.szczesliwa-rodzina.pl  z której można ściągnąć treść książki w pdf, ePub – formacie przeznaczonym dla czytników ebooków oraz jako audiobook. Promocja książki w mediach społecznościowych odbywała się przez serwis www.zyciemasens.pl. Przygotowany został również filmik reklamujący książkę:

 

[/vc_column_text][vc_column_text]

https://www.facebook.com/wwwzyciemasensPL/videos/2379657592122798/

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Drugą książką rodzinną wydaną w Polsce jest „Żadnych gierek – jak tworzyć wierny i satysfakcjonujący związek?” . Jej autorem jest dr Gabor Mihalec, który jest terapeutą i edukatorem rodzinnym z Węgier.

Dzięki swej pracy z parami narzeczeńskimi i małżeńskimi zyskał wiedzę o dynamice małżeństwa na jego różnych etapach. Książka „Żadnych gierek” służy czytelnikowi praktyczną pomocą w kwestii zachowania związku całego i zdrowego w długiej perspektywie czasowej. Uświadamia „ukryte” gry i reguły – podświadomą dynamikę małżeństwa – dzięki czemu sprawia, że czytelnik nie wobec nich bezbronny. Daje siłę do zapobiegania niewierności we wczesnym stadium, zanim pojawi się ona w umyśle. Pomaga chronić granice związku, zachować atmosferę bliskości i zaufania oraz uporać się z wszelkimi bolesnymi wydarzeniami z przeszłości, które mogą wpływać na teraźniejszość.

W 2018 roku, w trakcie Europejskiego Kongresu Pastorów, Agnieszka Kasprowicz-Kluska miała okazję przeprowadzić krótki wywiad z dr. Mihalcem (wywiad w języku angielskim), który został opublikowany na stronie Wydziału Transeuropejskiego:

Dyrektor Wydawnictwa Znaki Czasu, Mirosław Harasim podkreślił: – Pierwsze reakcje czytelników są bardzo pozytywne. W księgarniach zaobserwowaliśmy 6-krotnie większe zainteresowanie książką Gabora Mihalca w porównaniu z naszym miesięcznikiem religijnym.

 

 

 


[1] Statista Survey (Global Consumer Survey), badania przeprowadzone od 5 do 22 grudnia 2017 roku na 1041 respondentach od 18 do 64 roku życia.

[2] https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/302029849-Jak-czesto-rozowodza-sie-Polacy.html,17.04.2019, 16:00

[3] https://wiadomosci.onet.pl/kraj/w-polsce-w-wyniku-przemocy-domowej-ginie-400-500-kobiet-rocznie/joyy9hn , 17.04.2019, 16:04