275 adwentystów zmarło z powodu covid-19 w Meksyku.

Ponieważ liczba zachorowań na koronawirusa rośnie w całym Meksyku, także Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w stanie Chiapas został dotknięty pandemią. Swoje życie z powodu Covid-19 straciło już 275 członków Kościoła Adwentystów w tym rejonie. Wśród ostatnio zmarłych było dwóch pracowników Kościoła oraz emerytowany pastor.

3 SIERPNIA 2020 (NR 772) `{`INTERAMERICA.ORG/OPR.:DANIEL KLUSKA`}`

14 lipca br. z powodu komplikacji związanych z COVID-19, zmarł 52-letni księgowy Joel Alvarez. Mężczyzna pracował w adwentystycznej szkole w diecezji centralnej w Tuxtla Gutiérrez. Ostatnie 10 dni spędził podłączony do respiratora. Pozostawił żonę Mayrę oraz dwoje dzieci.

Drugim pracownikiem Kościoła, który padł ofiarą Covid-19 był 59 letni Humberto Pérez Aguilar – pastor okręgu Tecpatán. Zmarł 28 czerwca, pozostawiając żonę Leę i trzy córki. Kilka tygodni temu obchodził 30 rocznicę rozpoczęcia służby jako pastor w Kościele Adwentystów.

Miguel Ramos Contreras, przez wiele lat pracował jako uczelniany kapelan. Przeszedł na emeryturę w 2017 roku. Zmarł 3 lipca pozostawiając żonę Susan i dwoje dzieci.

Ignacio Navarro, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Meksykańskiej Unii Misyjnej w Chiapas (południowy Meksyk) [Zdjęcie: Meksykańska Unia Misyjna]

– Przeżywamy teraz trudny okres. Ostatnie trzy tygodnie były największym wyzwaniem – powiedział pastor Ignacio Navarro. Wraz z liderami i przywódcami Unii, zorganizował internetowe nabożeństwo upamiętniające trzech pracowników.

Internetowe nabożeństwo żałobne

W trakcie dwugodzinnego nabożeństwa żałobnego przeprowadzonego 15 lipca, dzień po śmierci Joela Alvareza, liderzy Kościoła wspominali służbę Joela. Przekazali także kondolencje całej rodzinie Alvarezów, która zabrała się w domu aby oglądać nabożeństwo.

Wielu członków Kościoła wyraziło także swoje wyrazy współczucia przesyłając rodzinie pokrzepiające wiadomości. Dzielili się także swoimi doświadczeniami z współpracy z Joelem.

Mayra Cadena podziękowała przywódcom kościoła i innym członkom za ich modlitwy, wsparcie oraz za słowa otuchy i kondolencje.

– Jest wiele rodzin, które przeżywają teraz żałobę. Jedyne, co mogę powiedzieć, to zachęta dla wszystkich do tego, aby przylgnąć do Pana. Jezus wkrótce przyjdzie. Nie mogę się doczekać dnia, w którym znów zobaczę swojego męża i nasze dziecko, które odeszło w 2017 roku. Tylko Bóg może pomóc nam wszystkim, abyśmy byli pełni wiary i odważnie czekali na Jezusa – podkreśliła Cadena.

Lokalni pastorzy wykorzystują w tej chwili wszystkie możliwości kontaktu. Starają się zapewnić opiekę i pocieszenie rodzinom a także członkom kościoła dotkniętych pandemią.

– Duża liczba członków naszego Kościoła ma wyraźne objawy zachorowania na Covid-19. U 79 pracowników Kościoła w naszym regionie potwierdzono obecność wirusa. Niestety wiele osób do tej pory nie zostało przebadanych – zaznacza Navarro.

Dane rządowe dowodzą, że w stanie Chiapas doszło do 742 zgonów z powodu koronawirusa a pozytywnych przypadków jest 5201. Dane wskazują, że w całym Meksyku do połowy lipca tego roku zmarło z powodu Covid-19 już ponad 36 tyś. Ponad 311 tyś przypadków zachorowania na koronawirusa zostało już potwierdzonych. Niestety statystyki rosną z każdym dniem.

Pomoc żywnościowa.

Pomimo panującej pandemii Kościół Adwentystów w stanie Chiapas i adwentystyczna organizacja pomocowa ADRA, niosły pomoc dostarczając paczki z żywnością.  Każda z ośmiu diecezji w Chiapas prowadziła dystrybucję lekarstw a także butli z tlenem do lokalnych szpitali i placówek medycznych.

Dwie członkinie Kościoła Adwentystów z regionu Soconusco, trzymają paczki z żywnością dostarczone przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Chiapas w Meksyku. [Zdjęcie: Meksykańska Unia Misyjna]

W jednym ze zborów w Chiapas jest również lekarz, który współpracuje z pracownikami służby zdrowia i udziela porad medycznych przez telefon i wideokonferencje. Pastorzy przypominają członkom, aby nadal praktykowali dystans społeczny. – Nastały wyjątkowo trudne czasy. Jednak z drugiej strony, to także okres zjednoczenia dla całego Kościoła Adwentystów i modlitwy na kolanach, jak jedna, wielka rodzina – powiedział Navarro.

Potrzebujący otrzymują paczkę z jedzeniem podczas akcji dystrybucji jedzenia wśród rodzin w stanie Chiapas w zeszłym miesiącu. [Zdjęcie: Meksykańska Unia Misyjna]

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Chiapas w Meksyku liczy prawie 258 tyś członków i 3229 kościołów i zborów. W kościele w tym regionie działa uniwersytet oraz 31 szkół podstawowych i średnich.

Strona internetowa Wydziału Interamerykańskiego. 

AAI