ADRA – Dary dla uchodźców z granicy

Do odczytania w czasie nabożeństwa w dniu 11 grudnia 2021 przed kolektą darów dla uchodźców z granicy

Drogi Bracie, droga Siostro!

Z całego serca dziękuję Ci za modlitwę oraz wsparcie, jakie okazujesz naszej Fundacji. To właśnie one dają nam siłę i wiarę w to, że możemy nieść realną pomoc tym osobom, które najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Niech Bóg ma Ciebie w swojej opiece!

Dziś zwracam się do Ciebie z ogromną prośbą o wsparcie działań Fundacji ADRA Polska na rzecz potrzebujących pilnej pomocy migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

https://www.adra.pl/uchodzcy/

Nasze przygraniczne lasy pełne są przerażonych i rozpaczliwie cierpiących w nich rodzin bez dostępu do wody, jedzenia, ciepłych ubrań i schronienia przed deszczem i zimnem. Kobiety z dziećmi i mężczyźni desperacko walczą tam o życie. Grozi im między innymi hipotermia, zapalenie płuc, śmierć z głodu i wycieńczenia organizmu. W lesie temperatura sięga już coraz częściej poniżej zera – migranci w wilgoci i mrozie koczują w lesie nawet od kilku tygodni! Pilnie potrzebują pomocy humanitarnej i medycznej. Jest już co najmniej 12 ofiar śmiertelnych!

Coraz więcej wycieńczonych i w ciężkim stanie ofiar tej tragicznej sytuacji trafia do przygranicznych szpitali. Jedną z tych osób jest młoda Syryjka o imieniu Marwa, która kilka dni temu z padaczką i w ciężkiej hipotermii trafiła do szpitala w Hajnówce, gdzie obecnie walczy o życie. Ta młoda kobieta uciekła przed wojną w Syrii i chciała dołączyć do swoich rodziców, którzy obecnie mieszają w Niemczech. Ucieczkę przed wojną przypłaciła swoim zdrowiem, koczując przed wiele dni w lesie bez jedzenia, wody i ubrań, które ochroniłyby ją przed zimnem. W tej chwili czuwają nad nią lekarze ze szpitala w Hajnówce. Szpitala, który dzięki wielkiemu sercu i ogromnej szczodrości naszych Darczyńców, mogliśmy wesprzeć darami dla potrzebujących migrantów.

Nasza Fundacja aktywnie zaangażowała się w pomoc tym osobom, które obecnie niesamowicie cierpią w lesie, żyjąc w niepewności, czy przetrwają kolejny dzień w tak ekstremalnych warunkach. Poza pomocą udzieloną szpitalowi w Hajnówce, którego personel dzielnie walczy o uratowanie życia coraz większej liczby migrantów w hipotermii, przekazaliśmy także dary, które trafią bezpośrednio do migrantów walczących o przetrwanie. To przede wszystkim ogrzewacze do ciała, rąk i stóp, ciepłe wodoodporne kurtki oraz obuwie. Te rzeczy, które mogliśmy kupić dzięki darowiznom, jakie otrzymaliśmy od naszych Darczyńców, zostały rozdystrybuowane do punktów pomocy humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża, znajdujących się wzdłuż granicy. To dary, które naprawdę ratują im życie!

Jednak nasza dotychczasowa pomoc to jedynie kropla w morzu potrzeb. Dlatego przekazane dary to dopiero pierwszy etap naszych działań. Abyśmy jednak mogli nadal aktywnie wspierać walczących o przeżycie migrantów z granicy, potrzebujemy pomocy naszych serdecznych Przyjaciół Fundacji ADRA. Dlatego właśnie prośbę o pomoc kierujemy do Ciebie, drogi Przyjacielu. Twoja wpłata może uratować życie przynajmniej jednej osoby!

Bez względu na polityczne tło tej dramatycznej sytuacji, bez względu na Twoje poglądy, czy migranci powinni pozostać w Polsce, czy też nie – proszę Cię, abyśmy wspólnie zjednoczyli się w naszej chrześcijańskiej powinności i nie pozwolili umrzeć tym ludziom z głodu, mrozu i wycieńczenia w lesie na polskiej granicy, tuż obok naszych domów. Kimkolwiek są, skądkolwiek pochodzą – to są ludzie, nasi bracia i siostry, których dotknęła ogromna tragedia. To matki, które umierają z rozpaczy, bo nie mogą ochronić przed zimnem swoich dzieci. Ojcowie, którzy cierpią, bo nie mają czym nakarmić swoich rodzin. I wreszcie dzieci – niewinne, bezbronne, nierozumiejące, co się dzieje, tak delikatne i podatne na choroby i zimno. Dzieci, których życie może zakończyć się w lesie, jeśli my – chrześcijanie – nie wyciągniemy do nich pomocnej dłoni.

Pamiętajmy, że dramatycznego losu uchodźcy doświadczył takie Jezus Chrystus. Sam w dzieciństwie wraz ze swoimi rodzicami musiał uciekać do Egiptu. Ucieczka i tułaczka – tym było naznaczone życie Jezusa Chrystusa. Otwórzmy więc serca na cierpienie ludzi, którzy także zostali zmuszeni uciekać ze swojej ojczyzny przed wojną, konfliktami, jak Jezus zmuszony był uciekać przed Herodem.

Z całego serca proszę Cię o modlitwę w intencji zdrowia i życia tych dotkniętych ogromnym nieszczęściem ludzi. Módl się również proszę za nas – zespół Fundacji ADRA Polska – abyśmy mogli nadal aktywnie i wytrwale, z pełnym zaangażowaniem pomagać potrzebującym. Jeszcze raz z całego serca dziękuję Ci za okazywane naszej Fundacji wsparcie oraz zaangażowanie w pomoc potrzebującym. Jeżeli zechcesz wesprzeć nasze działania swoją darowizną, poniżej podaję numer konta bankowego.

Fundacja ADRA Polska

49 1240 1994 1111 0010 3092 3882

Tytułem: Pomoc dla uchodźców z granicy

Z wyrazami wdzięczności i życzeniami pokoju Bożego,

Piotr Nowacki
Prezes Zarządu Fundacji ADRA Polska