ADRA pomaga ofiarom trzęsienia ziemi w Maroku.

Zespół Reagowania Kryzysowego Adwentystycznej Agencji Rozwoju i Pomocy (ADRA) bardzo szybko dostał się do Maroka, gotowy do niesienia pomocy humanitarnej ofiarom śmiertelnego trzęsienia ziemi, które zdewastowało kraj 8 września.

24 WRZEŚNIA 2023 (NR 920) [adra.org | Opr. Daniel Kluska]

Według lokalnych urzędników, trzęsienie ziemi o sile 6,8 spowodowało ogromne zniszczenia i przyniosło wiele ofiar śmiertelnych, pozostawiając niezliczoną liczbę ludzi w rozpaczliwej sytuacji.

– ADRA jest zaangażowana w zapewnienie podstawowej pomocy i bezpieczeństwa dotkniętym kataklizmem społecznościom. Niezwłocznie oddelegowaliśmy grupy szybkiego reagowania, m.in. z Hiszpanii, aby bezpośrednio oceniły sytuację i zapewniły błyskawiczną pomoc – mówi Mario Oliveira, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego ADRA International.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w górach Atlasu Wysokiego, 71 kilometrów na południowy zachód od Marrakeszu. Według ONZ tragedia spowodowała przesiedlenie ponad 300 000 osób, pozostawiając tysiące rannych i bezdomnych. Kataklizm zabił ponad 2 900 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wciąż rośnie, ponieważ ekipy poszukiwawcze i ratownicze walczą o uwolnienie ludzi uwięzionych pod gruzami a te akcje nie zawsze kończą się sukcesem. Eksperci wskazują, że trzęsienie ziemi  które nawiedziło ten północnoafrykański kraj było największym od 120 lat.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa, że w wyniku trzęsienia ziemi ucierpiało ponad 100 000 dzieci. Według lokalnych władz, najpilniejszą potrzebą jest budowa tymczasowych szpitali i zaopatrzenia w wodę oraz opiekę medyczną wszystkich potrzebujących.

ADRA Hiszpania przygotowała także zestawy pomocy humanitarnej, które zostały rozdane pierwszym tysiącom osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w górach Atlas. W rejonie gór temperatury są dość niskie, dlatego wiele rodzin cierpi z powodu zimna. Największą trudnością jest także znalezienie namiotów. Według Olgi Calonge, dyrektor ADRA Hiszpania, podjęto już działania mające na celu ich szybkie dostarczenie.

– W tej chwili przygotowujemy kolejne paczki z zestawami dla ofiar do których dotarliśmy. Jednocześnie współpracujemy z lokalnymi organizacjami, które pozwalają nam szybciej zidentyfikować potrzebujących – zaznacza Calonge.

AAI