ADRA w Libanie: nadzieja w obliczu kryzysu

Adwentystyczna Agencja Rozwoju i Pomocy (ADRA) mobilizuje swoje zasoby w miarę nasilania się kryzysu humanitarnego w następstwie konfliktu pomiędzy Izraelem a Hamasem.

18 GRUDNIA 2023 (NR 961) [adventist.news| Opr. Daniel Kluska]

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) działania wojenne w Gazie i starcia w południowym Libanie doprowadziły do wielu ofiar śmiertelnych, ogromnych zniszczeń domów i szkół oraz wysiedlenia ponad 55 000 osób. Rodziny i dzieci w całym regionie pilnie potrzebują pomocy.

Odpowiedź ADRA

Krajowy oddział ADRA w Libanie cały czas prowadzi działania pomocowe. Personel humanitarny na miejscu aktywnie monitoruje sytuację i koordynuje dystrybucję środków ratujących życie do kluczowych lokalizacji.

– Ze względów bezpieczeństwa dostęp do pomocy humanitarnej został w tym regionie mocno ograniczony. Gdy zbliża się zima, tysiące dzieci nie mają możliwości, aby uczęszczać do szkół i potrzebują opieki – podkreśla Kelly Dowling, kierownik programu reagowania kryzysowego ADRA. – Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji i staramy się zapewnić terminową i skuteczną pomoc dotkniętym społecznościom. Staramy się także pilnować, aby pomoc docierała tam regularnie – dodaje.

Aby lepiej odpowiedzieć na potrzeby ludzi. ADRA współpracuje także z innymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego i Sektora Rolnego dla Uchodźców czy libańską organizacją „Imam Sadr Foundation (ISF)”. Obecnie nacisk położony jest na tworzenie schronisk, a nie na pomoc indywidualnym gospodarstwom domowym.

ADRA zamierza także skoncentrować swoje wysiłki na rozszerzaniu programów edukacyjnych dla młodych ludzi, których szkoły zostały zamknięte, a rodziny wysiedlone. ADRA prowadzi podobne działania na tym terenie od 2014 roku.

Ogólnoświatowe wsparcie

Pomimo swojego dotychczasowego zaangażowania ADRA Liban potrzebuje dalej wsparcia i nieustannie poszukuje kolejnych darczyńców. Wsparcie misji humanitarnych ADRA ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia właściwej pomocy dla bezbronnych społeczności.

Odwiedź ADRA.org/angels i zostań Aniołem ADRA. Wesprzyj globalny fundusz pomocy humanitarnej ADRA, z którego korzystają także rodziny na terenie Libanu.

AAI