Adwentystyczne organizacje budują szpital polowy w Ugandzie

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”21 SIERPNIA 2019 (NR 719) `{`ANN/TŁUM.:DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

 

AdventistHelp została założona w 2015 roku, jako medyczna inicjatywa humanitarna, w odpowiedzi na ówczesny kryzys uchodźczy na Bliskim Wschodzie. Ich pierwszym dużym projektem było zapewnienie mobilnej jednostki medycznej, która miała służyć uchodźcom przedostającym się do Grecji z terenu Turcji. Obecnie AdventistHelp wraz z ADRA pracuje nad stworzeniem szpitala polowego w Ugandzie, który ma nieść pomoc uchodźcom z Demokratycznej Republiki Konga.

Na fanpage’u AdventistHelp na Facebooku czytamy: – Leczyliśmy tysiące pacjentów w naszej mobilnej klinice na plaży w Sykamineas. To był jeden z naszych najtrudniejszych projektów. Wyciągaliśmy z wody tonących uchodźców i reanimowaliśmy ich na stołach w pobliskiej restauracji, tuż obok zwłok utopionych dzieci. Te wydarzenia zmieniły nas wszystkich. 

Pierwsze pawilony na terenie obozu już powstały [Zdjęcie: Facebook AdventistHelp]

Od tego czasu organizacja stara się nieść pomoc na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi a także bezpośrednio w obozach dla uchodźców. Zakładane są tymczasowe kliniki, których celem jest zapewnienie podstawowej, ale także wysokiej jakości, opieki medycznej.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ostatnio podejmowanych przez organizację działań, rozmawiamy z Michaelem-Johnem von Hörstenem – lekarzem i jednym z długoterminowych wolontariuszy AdventistHelp. 

Adventist News Network [ANN]: Opowiedz nam o ostatnio podejmowanych działaniach organizacji.

Michael-John von Hörsten:  AdventistHelp i ADRA współpracują obecnie przy budowie szpitala polowego w obozie dla uchodźców w obozie Kyaka II. To szybko powiększająca się populacja ponad 100 tysięcy kongijskich uchodźców, uciekających przed walkami we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Obóz dla uchodźców rozciąga się na prawie 82 kilometrach, obejmując trzy mniejsze regiony w zachodniej Ugandzie.

Doktor-wolontariusz AdventistHelp: Michael-John von Hörsten (z lewej) [Zdjęcie: Facebook Michael-John von Hörsten]

Budujemy placówkę ratunkową i szpitalną, której działanie może odpowiedzieć na potrzeby zdrowotne także lokalnej społeczności. W tym obiekcie będzie się mieścił blok ambulatoryjny zapewniający podstawową opiekę. Będzie też blok specjalistyczny wraz z laboratorium, ultrasonografem i urządzeniami rentgenowskimi. To pierwsza faza projektu. W miarę możliwości finansowych druga faza obejmie budowę sali operacyjnej.

Mamy nadzieję, że faza 1 będzie zakończona już we wrześniu br. 

ANN: Co sprowadziło AdventistHelp do tego regionu?

Zostaliśmy zaproszeni przez Charlesa Aguilara, dyrektora ADRA Uganda. 

Wejście do jednego z pawilonów już gotowe [Zdjęcie: Facebook AdventistHelp]

ANN: Ilu wolontariuszy współpracuje z organizacją?

Obecnie mamy stałą liczbę międzynarodowych lekarzy i pielęgniarek z którymi współpracujemy przy naszych projektach. Ostatni, w Iraku, obejmował 150 wolontariuszy. Nasi współpracownicy uzupełniają podstawowy, lokalny zespół medyczny, który na co dzień zarządza daną placówką.

ANN: Ile osób będzie korzystało z obiektu w Ugandzie.

Szacujemy, że będzie zdecydowanie więcej pacjentów niż w Iraku, gdzie było ich ponad 50 tys. 

Wnętrze jednego z pawilonów powstającej placówki [Zdjęcie: Facebook AdventistHelp]

ANN: Jaka jest wasza największa potrzeba?

Potrzebujemy waszych modlitw. Przed nami duże wyzwania. Jeśli jesteś specjalistą medycznym i chcesz pomóc, skontaktuj się z nami pod adresem volunteers@adventisthelp.org.  To praca zmieniająca życie. Oczywiście istnieje także wiele potrzeb, które staramy się sfinansować: nowe drogi, chodniki, przedmioty labolatoryjne lub lekarstwa.  Jeśli chcesz przekazać darowiznę, skontaktuj się z nami pod adresem info@adventisthelp.org.

ANN: Co motywuje cię do kontynuowania tej pracy?

Tutaj wszyscy jesteśmy wolontariuszami. Nasi pacjenci dają nam siłę. Możliwość służenia drugiemu człowiekowi a czasami nawet ratowania mu życia to wielki przywilej. 

 

Adventist News Network

Możesz śledzić AdventistHelp na Facebooku, aby dowiedzieć się więcej i śledzić postępy w projekcie budowy kliniki w Ugandzie.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”11207″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”custom_link” link=”https://www.facebook.com/AdventistHelp/”][/vc_column][/vc_row]