Adwentyści o zdrowiu. Szkolenie w Budapeszcie.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”18 MAJA 2017 (NR 596) `{`BEATA ŚLESZYŃSKA, DANIEL KLUSKA/ZDJ.: VICTOR HULBERT/AAI`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Z inicjatywy pełniącego funkcję Dyrektora Departamentu Zdrowia przy Wydziale Transeuropejskim, dr Torbena Berglanda, w dniach 7-10 maja 2017 r. odbyło się doroczne spotkanie szkoleniowe dotyczące misji zdrowia w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego.


Spotkanie zorganizowano właśnie teraz z uwagi na fakt, że Budapeszt był gospodarzem globalnej konferencji „Reach the World”. Dzięki temu wiele osób z Wydziału Transeuropejskiego i poszczególnych krajów już wcześniej deklarowało swój udział;  11 osób z różnych zakątków naszego Wydziału miało możliwość podzielić się wieloma metodami i pomysłami pracy medyczno-misyjnej.

Dr. Torben Bergland

Dr Bergland już na samym początku szkolenia przypomniał jaka jest strategia działań misji zdrowia w Wydziale Transeuropejskim i dlaczego Kościół Adwentystów kładzie tak duży nacisk na to, aby rozwijać właśnie ten kierunek działań. Bergland przytoczył fragment z wypowiedzi E.G. White:

Dzieło reformy zdrowia jest środkiem, którym Pan posługuje się przynosząc ulgę światu i oczyszczenie swemu Kościołowi. Uczcie ludzi, że mogą działać jako Boży pomocnicy, współpracując z Mistrzem w odnowie zdrowia fizycznego i duchowego. To dzieło nosi pieczęć nieba i otwiera dzwi innym cennym prawdom. Jest miejsce do pracy dla tych wszystkich, którzy będą ją wykonywać inteligentnie”.

Następnie wskazał – na podstawie wypowiedzi Jezusa z Ew. Jana 10,10, “…Ja przyszedłem, aby miały życie i obfitowały” – jak Kościół mówiąc i działając w zakresie zdrowia, powinien uwzględniać wszystkie jego 4 wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy.

Dr Katia Reinert

Ciekawe było również wystąpienie dr Katii Reinert z Sekretariatu Zdrowia przy generalnej Konferencji, mówiące o programie dla uzależnionych “Journey to Wholeness” (tłum. Podróż do bycia kompletnym). Sam program jest niezwykle ciekawy a jego metody mogą ratować tak naprawdę każdego z nas, ponieważ mamy tendencję do popadania w uzależnienia. Praktyka pokazuje, że liderzy prowadzący ten program, niejednokrotnie musieli sami wyjść z uzależnień, z którymi się zmagali (np. nadmierne jedzenie, telewizja, telefon, portale społecznościowe czy internet).

Uczestnicy w sali szkoleń

Szkolenie było także okazją do tego, aby uczestnicy mogli podzielić się informacjami o działaniach, jakie prowadzą w swoich krajach. Niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych wydarzeń prozdrowotnych są wystawy Expo-zdrowie, ale nie tylko. Na terenie całego Wydziału, w zależności od potrzeb, realizowane są także inne programy. CREATION Health (program oparty na biblijnych zasadach zdrowia) czy program CHIP (seria spotkań poświęconych prewencji przed chorobami zakaźnymi) to tylko niektóre z podejmowanych działań. W Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się tzw. Centra Wpływu. Prowadząc szereg różnorodnych działań w ciągu całego roku, lokalne zbory mogą stać się miejscami wyjątkowej przemiany dla mieszkańców miast.

Beata Śleszyńska – Dyrektor Sekretariatu Zdrowia przy Zarządzie Kościoła Adwentystów w Polsce, podzieliła się efektami programu „Zdrowo na nowo”, który realizowany jest w Grzybowie. Podkreśliła również znaczenie i unikalność projektu Expo-zdrowie dla młodzieży „Odpal rzeczywistość – gra o życie”. Program wzbudził bardzo duże zainteresowanie.

Uczestnicy na wspólnym spacerze po Budapeszcie

„To wspaniałe, że możemy słuchać doświadczeń z tak wielu krajów i wymieniać się pomysłami” – powiedziała Sharon Platt-McDonald, Dyrektor Sekretariatu Zdrowia w Anglii. „Szybkość z jaką rozwija się w społeczeństwie wiedza o zdrowiu oraz wiedza z zakresu medycyny powoduje, że powinniśmy jako Kościół również dostosowywać metody działań na polu zdrowia” – kontynuowała.

„Mamy zespół wyjątkowych profesjonalistów i jestem dumna, że mogę być jego częścią” – podkreśliła Saija Tarro, Dyrektor Sekretariatu Zdrowia w fińskim Kościele Adwentystów.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat misji zdrowia i działań podejmowanych w Kościele Adwentystów lub zasięgnąć szczegółowych informacji na temat programów profilaktycznych, skontaktuj się bezpośrednio z Dyrektorem Sekretariatu Zdrowia, Beatą Śleszyńską lub odwiedź podstronę Sekretariatu Zdrowia. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]