Adwentyści porwani podczas transmisji nabożeństwa

Uzbrojeni mężczyźni porwali haitańskiego pastora Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i troje innych uczestników podczas nabożeństwa transmitowanego na żywo na Facebooku.

4 KWIETNIA 2021 (NR 810) {ADVENTIST.NEWS/OPR.KATARZYNA LEWKOWICZ-SIEJKA`}Filmy z tego wydarzenia trafiły do mediów społecznościowych. Widać na nich, jak pastor i dwoje członków chóru śpiewających pieśń nagle opuszczają mikrofony i kulą się przy ołtarzu. Następnie pojawia się mężczyzna z karabinem, który każe wiernym opuścić pomieszczenie.

Do zdarzenia doszło 1 kwietnia w Wielki Czwartek w kościele adwentystów w Diquini na obrzeżach stolicy Haiti Port-au-Prince. Dr Gregory M. Figaro z miejscowego zboru (parafii) mówił prasie, że widział przed kościołem 8-9 napastników, którzy przyjechali dwoma samochodami. – Tu wszystko jest możliwe, ponieważ w naszym kraju nie ma szacunku dla żadnej instytucji, czy to kościoła, czy szkoły. Porywają nawet ludzi z ich domów – powiedział Figaro. Jak dodał, na początku myślał, że to primaaprilisowy żart lub jakaś inscenizacja.

Trójka porwanych oprócz pastora adwentystów to znany haitański pianista oraz dwie osoby z obsługi technicznej transmitowanego nabożeństwa. Zdarzenie opisała gazeta „Miami Herald”.

To drugi taki przypadek w Kościele adwentystów na Haiti. W grudniu przetrzymywani dla okupu byli przewodniczący Wydziału Interamerykańskiego oraz jego córka. Do ich porwania doszło w Wigilię.

Haiti od lat przeżywa ciężki kryzys społeczno-gospodarczy. Powszechna tam jest przemoc oraz porwania duchownych dla okupu. Mieszkańcy kraju są nękani przez grupy zbrojne siejące strach i terror w wielu miastach. Tylko w minionym roku liczba porwań wzrosła tam o 200 proc.

AAI