Adwentyści przekazują łóżka szpitalne Ministerstwu Zdrowia Jamajki

W związku z pilnym zapotrzebowaniem na większą liczbę łóżek w jamajskich szpitalach publicznych, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego przekazał Ministerstwu Zdrowia Jamajki 40 łóżek szpitalnych, których szacowany koszt wyniósł ok. 120 tys. dolarów.

26 GRUDNIA 2023 (NR 964) [adventistreview.org| Opr. Daniel Kluska]

Ceremonia przekazania odbyła się 12 grudnia w szpitalu „Good Samaritan Inn” (GSI) w Kingston. Wydarzenie to było częścią inicjatywy adwentystycznej organizacji AdventHealth, mającej na celu wsparcie innych instytucji opieki zdrowotnej potrzebujących pomocy.

Inicjatywa została podjęta w imieniu sieci szpitali AdventHealth, zarządu, administracji i personelu Andrews Memorial Hospital oraz liderów Kościoła Adwentystów, w tym przewodniczącego zarządu szpitala Everetta Browna. Zaangażowana była również Fundacja GSI Jamajka, charytatywne „ramię” Kościoła Adwentystów na Jamajce, które pomogło sprowadzić łóżka do kraju.

Donmayne Gyles (z lewej), dyrektor szpitala Andrews Memorial Hospital z Christopherowi Tuftonowi, jamajskiemu ministrowi zdrowia [Zdjęcie: YorkAli Walters]

– Przekazujemy 40 w pełni funkcjonalnych łóżek dla pacjentów Ministerstwu Zdrowia z korzyścią dla szpitali „Spanish Town” i „Maypen” oraz „National Healthcare Advancement Foundation” – powiedział Donmayne Gyles, dyrektor adwentystycznego szpitala „Andrews Memorial Hospital”, podczas ceremonii przekazania.

Cała inicjatywa była możliwa dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy organizacją AdventHealth Hospital Network, adwentystycznym, amerykańskim systemem opieki zdrowotnej posiadającym 53 szpitale, a prowadzonym przez adwentystów szpitalem Andrews Memorial na Jamajce i Fundacją GSI. Na ceremonię uroczystego odebrania łóżek, zaproszony został Christopher Tufton, Minister Zdrowia Jamajki.

– Przekazując te łóżka pragniemy wyrazić jednocześnie także słowa naszych modlitw o to, aby pacjenci, którzy otrzymają opiekę w waszych instytucjach, jak najszybciej wracali do zdrowia – przekazała w liście Audrey Gregory, dyrektorka generalna AdventHealth na Florydzie.

Gavin Lowe (z lewej), dyrektor Good Samaritan Inn Foundation, pokazuje Donmayne’owi Gylesowi i Errolowi Greene’owi nadmuchiwane materace do niektórych z 40 podarowanych łóżek. [Zdjęcie: YorkAli Walters]

– To dzięki takim projektom, pracując razem, wypełniamy naszą misję i poprawiamy jakość opieki nad chorymi. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę ze szpitalem Andrews Memorial, nad kolejnymi projektami, które przyniosą korzyści mieszkańcom Jamajki – czytamy dalej.

– Przekazanie łóżek szpitalnych może wydawać się prostym gestem, ale znaczy o wiele więcej. Łóżka, które otrzymaliśmy, są znacznie droższe od tych, które w tej chwili mamy. Oferują o wiele więcej funkcji, które są ważne dla leczenia i właściwej opieki nad pacjentami – zaznaczył minister Tufton.

– Jesteśmy całym sercem z narodowym projektem „Vision 2030”, którego celem jest zwiększenie średniej długości życia powyżej 76 lat. W 2024 roku Andrews Memorial Hospital świętuje 80 lat swojej działalności na Jamajce. Ten jubileusz jest dowodem tego, że dalej pozostajemy wierni misji, do której powołał nas Chrystus – podkreślił Gyles.

– Zapotrzebowanie na taką pomoc jest tak duże, że gdybyście chcieli przekazać nawet 100 łóżek, sam szpital „Spanish Town” mógłby je wszystkie przyjąć. Tym bardziej cieszymy się z przekazanych 40 sztuk. To zwiększy i na pewno poprawi komfort naszych pacjentów – powiedział Errol Greene, dyrektor regionalny South East Regional Health Authority (SERHA),

– Jeszcze wczoraj ponad 100 osób siedziało na wózkach inwalidzkich, czekając na przyjęcie do naszego szpitala, ponieważ nie mieliśmy żadnych dostępnych łóżek. Ten dar zmieni życie pacjentów niemal natychmiast – dodał Greene.

Uroczyste przecięcie wstęgi [Zdjęcie: YorkAli Waters]

– Jestem naprawdę bardzo szczęśliwa – powiedziała Ivanah Thomas, lekarka ze szpitala „May Pen”. To właśnie Thomas odegrała kluczową rolę blisko współpracując z AdventHealth co doprowadziło do sprowadzenia łóżek na Jamajkę.

– W zeszłym tygodniu pobierałam krew od pacjenta, który leżał prawie na ziemi, ponieważ jego łóżko było bardzo niskie i niewygodne – powiedziała Thomas.

– W tym roku moja mama została przeniesiona ze szpitala „May Pen” do szpitala „Spanish Town”. Niestety musiała czekać trzy dni na łóżko. Ta darowizna była zatem naprawdę dobrym posunięciem ze strony Kościoła Adwentystów – zaznaczyła jedna z mieszkanek miasta St. Catherine, Valerie Gordon.

Wydarzenie zakończyło się przecięciem wstęgi oznaczającym oficjalne przekazanie łóżek.

AAI