Adwentyści w badaniach Uniwersytetu Harvarda nad Covid-19

Loma Linda University Health stało się częścią amerykańskiego, ogólnokrajowego projektu skupiającego najlepsze jednostki szpitalne, którego celem jest prowadzenie badań naukowych nad Covid-19 i opracowania najlepszych metod leczenia.

12 PAŹDZIERNIKA 2020 (NR 785) `{`OPR.DANIEL KLUSKA/ZDJ.ADVENTIST.NEWS`}`

Lekarze z oddziału intensywnej terapii Loma Linda University Medical Center, jako jeden z 68 szpitali, biorą udział w badaniu nad Covid-19 prowadzonym przez Uniwersytet Harvarda. Wyniki badań zostały opublikowane w dwóch czasopismach medycznych.

Loma Linda University Health dostarczyła dane dotyczące 57 pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej opieki medycznej z ponad 5000 wszystkich pacjentów przyjętych w dniach 4 marca do 30 czerwca 2020 r.

Wyniki zostały opublikowane w JAMA Internal Medicine i British Medical Journal, a dwa kolejne artykuły są przygotowane do publikacji – mówi doktor Bryant Nguyen z Wydziału Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Loma Linda oraz główny członek zespołu badawczego.

– Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tym badaniu. Nasze dane mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia, jak najlepiej leczyć i opiekować się pacjentami, którzy zarazili się COVID-19 – powiedział Nguyen. – Paradoksalnie jednocząc się i zbliżając różne jednostki badawcze, łączymy siły przeciwko temu groźnemu wrogowi – zaznacza Nguyen.

Badacze przeanalizowali czynniki prognostyczne dotyczące przeżycia ciężko chorych pacjentów z COVID-19, którzy zostali przyjęci na OIOM w różnych szpitalach w całym kraju. Czynniki obejmują wiek pacjenta, wskaźnik masy ciała, płeć, czynność wątroby i nerek, a także same możliwości szpitala. Naukowcy badają również skuteczność różnych metod leczenia na OIOM, w tym działania leku Tocilizumab, który jest podawany w ciągu dwóch dni od przyjęcia pacjenta.

– Choć mamy już konkretne wnioski, dalsze badania są jeszcze w toku. Grupa badawcza z Loma Linda University Health będzie dalej częścią tego projektu a kolejne wnioski zostaną opublikowane już za kilka tygodni – dodaje Nguyen.

AAI