Adwentyści wśród ofiar katastrofy lotniczej

29 grudnia 2024 roku doszło do katastrofy lotniczej na lotnisku Muan w Korei Południowej, w której zginęło 179 osób. Wśród ofiar znaleźli się członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz osoby związane z lokalną szkołą adwentystyczną.

1 STYCZNIA 2025 (NR 1044) [Adventist.news | Opr. Daniel Kluska]

Samolot linii Jeju Air, lecący z Bangkoku do Muan, rozbił się podczas lądowania. Według doniesień, przed katastrofą załoga zgłaszała problemy z podwoziem oraz silnikiem, a także otrzymała ostrzeżenie o możliwym zderzeniu z ptakami. Po awaryjnym lądowaniu bez wysuniętego podwozia, samolot zsunął się z pasa startowego, uderzył w betonowe ogrodzenie i stanął w płomieniach.

Wśród ofiar byli członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, w tym mężczyzna wracający z Tajlandii z rodzicami oraz nowo ochrzczony członek kościoła, który był w podróży służbowej. Ponadto, na pokładzie znajdowało się dwoje uczniów lokalnej adwentystycznej szkoły średniej wraz z rodzicami; choć nie byli członkami Kościoła. Ich śmierć głęboko dotknęła całą społeczność szkolną.

Po katastrofie lokalny oddział Adwentystycznej Agencji Pomocowej ADRA oraz kluby Pathfinder (harcerstwo adwentystyczne) z Południowo-Zachodniej Diecezji Kościoła Adwentystów w Korei, zaangażowały się w pomoc rodzinom ofiar, pracownikom rządowym i wolontariuszom na lotnisku w Muan. W działaniach pomocowych uczestniczyło około 80 osób z 20 zborów.

Przewodniczący Kościoła Adwentystów w Korei wyraził głęboki smutek z powodu tej tragedii i zaapelował o modlitwę za rodziny ofiar oraz o dokładne zbadanie przyczyn katastrofy. Wezwał również do modlitwy o wzmocnienie bezpieczeństwa publicznego przez władze.

Ted N. C. Wilson, przewodniczący Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów również przekazał kondolencje rodzinom ofiar i wezwał globalną społeczność adwentystyczną do modlitwy za poszkodowanych oraz za cały koreański Kościół Adwentystów.

Ta tragedia jest najpoważniejszą katastrofą lotniczą w Korei od dekad. Władze prowadzą dochodzenie w celu ustalenia dokładnych przyczyn wypadku, analizując m.in. dane z czarnych skrzynek oraz inne dowody z miejsca katastrofy.

AAI

[Zdjęcie: Siedziba Kościoła Adwentystów w Korei]