Adwentysta dnia siódmego prezydentem Fidżi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Wyznawca Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, generał Jioji Konousi Konrote, został wybrany na stanowisko prezydenta Fidżi i wkrótce obejmie ten niezwykle zaszczytny urząd, jako pierwszy adwentysta w historii.

Generał Jioji Konousi Konrote, znany również kraju jako George Konrote, obejmie urząd prezydenta Fidżi, niewielkiego państwa zlokalizowanego w archipelagu Południowego Pacyfiku, na początku listopada. Wcześniej, członkowie parlamentu wybrali go na to stanowisko stosunkiem głosów 31 do 14. Konrote zastąpi Ratu Epeli Nailatikau, który pełnił funkcję głowy państwa od 2009 roku.

Zgodnie z obowiązującą od 2013 roku konstytucją, urząd prezydenta ma na Fidżi charakter reprezentatywny. Głowa państwa posiada jednak kilka prerogatyw, z których może korzystać w czasie sytuacji kryzysowych. Prezydent jest również głównym zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Premier Fidżi Voreqe Bainimarama, przedstawiając nominację Konrote parlamentowi, podkreślił, że przez lata służył on swojej  ojczyźnie jako żołnierz, polityk oraz dyplomata.

„W czasie 41 lat pracy na Fidżi oraz dla obywateli Fidżi, generał Konrote był wzorem lojalności, odwagi i oddania, jako dowódca wojskowy; uczciwości i zaangażowania, jako wysokiej rangi urzędnik państwowy oraz taktu i wytrwałości, jako dyplomata” – podkreślił Bainimarama.

Wybór Konrote na stanowisko prezydenta ma charakter wyjątkowy, nie tylko z powodu jego wyznania, ale również ze względu na to, że jest on przedstawicielem mniejszości etnicznej Rotuman. Do tej pory funkcję głowy państwa pełnili jedynie rdzenni mieszkańcy Fidżi.

Generał Konrote jest starszym adwentystycznego zboru w Suva, stolicy Fidżi.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Fidżi liczy 25 tys. członków zgromadzonych w 260 zborach, wynika ze statystyk Biura Archiwów Statystyk i Badań przy Generalnej Konferencji. Dominującą religią na wyspie jest metodyzm, z ponad 250 tys. wyznawców.

Adwentyści dnia siódmego służą jako politycy i urzędnicy państwowi na całym świecie. Grupa 21 liderów z 10 krajów, w skład której weszli ambasadorowie, ministrowie, członkowie parlamentu oraz senatorowie, spotkała się w czasie Sesji Generalnej Konferencji w San Antonio, aby zawiązać stowarzyszenie, którego celem ma być przeciwstawienie się politycznej izolacji, jakiej adwentyści doświadczają w czasie pełnienia ważnych funkcji państwowych.

Źródło: Adventist Review Online

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Andrew McChesney/Adventist Review; tłum. D Maikowski/AAI; fot. Parlament Fidżi” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]