Adwentysta Dnia Siódmego prezydentem Zambii

27 SIERPNIA 2021 (NR 825) [ADVENTIST.NEWS|OPR. DANIEL KLUSKA]

Hakainde Sammy Hichilema, członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, został ogłoszony przez sędziego Esau Chulu, przewodniczącego Komisji Wyborczej Zambii (ECZ), prawidłowo wybranym, siódmym prezydentem-elektem Republiki Zambii.

Chulu ogłosił Hichilema zwycięzcą wyborów powszechnych w dniu 12 sierpnia 2021 r. po tym, jak Adwentysta otrzymał 2 810 757 głosów, wyprzedzając obecnego prezydenta Edgara Chagwę Lungu, który otrzymał 1 814 201 głosów. W wyborach krajowych oddano łącznie 4 858 193 głosy.

Głównym tematem przewodnim kampanii prezydenckiej Hichilemy były propozycje związane ze zjednoczeniem kraju składającego się z 73 plemion i walczącego z upadającą gospodarką.

Jako członkowie Kościoła Adwentystów Hakainde i jego żona Mutinta Shepande Hichilema są członkami jednego ze zborów okręgu misyjnego Chilanga w Lusace. Oboje otrzymali także tytuły „Master Guide” w służbie Pathfindersów w którą angażowali się od wielu lat.

59-letni prezydent-elekt, urodził się w dość biednej rodzinie w południowej Zambii. Po zakończeniu szkoły średniej otrzymał jednak stypendium rządowe na Uniwersytecie Zambii, a następnie studiował biznes i finanse na University of Birmingham w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest znanym biznesmenem, którego portfolio obejmuje zarządzanie nieruchomościami, hodowlę bydła a także doradztwo finansowe.

– To jest monumentalne i historyczne wydarzenie – napisał w mediach społecznościowych Pako Mokwgane , dyrektor młodzieży przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. – Niech Twoje życie dalej odzwierciedla ideały, jakie przyświecały Ci w służbie pathfindersów – dodaje.

Po opublikowaniu ostatecznych wyników głosowania, wielu członków Kościoła Adwentystów nie szczędziło w mediach społecznościowych także słów wsparcia i zapewnień o modlitwie. – Gratulacje! Ty będziesz przewodził krajowi, ale niech Pan będzie twoim przywódcą przez całą drogę. Niech obdarzy cię łaską i mądrością tak, jak zrobił to w życiu Salomona. – czytamy w jednym z wpisów. – Obyś uczciwie przewodził krajem w imieniu Jezusa Chrystusa. Niech naród Zambii pozna przez to prawdziwego Boga; Stwórcę nieba i ziemi. To nie będzie łatwa droga, ale Bóg będzie cię ochraniał. Będziesz w naszych modlitwach – czytamy w kolejnym.

Podczas swojej kampanii Hichilema promował także wolność religijną. W wielu wystąpieniach i debatach zapewniał, że nie będzie nikogo zmuszał do przyjęcia jego zasad, choć polityczni oponenci wielokrotnie używali takich argumentów.

Hichilema został wybrany na prezydenta po szóstej próbie objęcia najwyższego stanowiska w kraju.

AAI


Adwentyści w Zambii

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Zambii podzielony jest na dwie Diecezje: północną i południową. W całym kraju istnieje 3308 adwentystycznych, zborów do których należy 1 374 177 Adwentystów Dnia Siódmego.  

Kraj liczy prawie 18 mln. mieszkańców.