Adwentysta odznaczony Narodowym Orderem Zasługi

 

6 sierpnia 2020 roku Prezydent Republiki Rumunii Klaus Iohannis podpisał dekret, na mocy którego dwaj przywódcy religijni pracujący we Włoszech, otrzymali Order Narodowy Zasługi w randze Kawalerów. Jednym z uhonorowanych był adwentysta dnia siódmego.

12 SIERPNIA 2020 (NR 774) `{`EUD.ADVENTIST.ORG/OPR.DANIEL KLUSKA`}`

Biskup Atanazy z Bogdanii –  z rumuńskiego ortodoksyjnego episkopatu Włoch – i pastor Corneliu Benone Lupu z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego we Włoszech, zostali odznaczeni „na znak wielkiego uznania i wdzięczności za solidarność i poświęcenie, okazane w intensywnej działalności społecznej na rzecz obywateli Rumunii, mieszkających na terytorium Republiki Włoskiej. „Działalność ta pomogła ograniczyć wpływ, jaki obecny kryzys epidemiologiczny wywarł na społeczność rumuńską, a zwłaszcza na wrażliwe grupy społeczne” – czytamy w uzasadnieniu.

– Ten zaszczyt należy nie tylko do mnie, ale także do Kościoła Adwentystów i innych pastorów, którzy pracowali razem w tym trudnym czasie – skomentował pastor Lupu dla Adventist News.

– Tytuł ten został przyznany głównie za pracę wykonaną w ostatnich miesiącach kryzysu związanego z koronawirusem – zaznaczył pastor. – Zawsze pracowaliśmy zespołowo, więc zasługa należy do wszystkich. Przede wszystkim jednak podziękowania należą się Bogu, który nam towarzyszył, dodawał mądrości i wspierał – dodaje Lupu.

Order Zasługi po raz pierwszy został nadany 5 czerwca 1931 pod nazwą Odznaka Honorowa „Za Zasługi”. W 1937 roku przemianowano go na Order „Za Zasługi”, natomiast 30 grudnia 1947 order został zniesiony przez władze komunistyczne.  Restytuowany został dopiero 7 kwietnia 2000 pod nazwą Order Narodowy Zasługi (Ordinul Naţional Pentru Merit), jako trzecie w kolejności starszeństwa odznaczenie państwowe.

Pastor Lupu od wielu lat mieszka we Włoszech wraz z rodziną. Służył rumuńskojęzycznym wspólnotom adwentystów w Turynie i Rzymie. Obecnie służy włoskojęzycznym zborom w Rzymie: Lungotevere i Rieti, oraz społeczności latynoamerykańskiej w stolicy kraju.

AAI