Adwentysta prezydentem republiki Palau.

W listopadzie 2020 roku Surangel Whipps Jr., Adwentysta Dnia Siódmego , wygrał wybory prezydenckie w Republice Palau. 21 stycznia 2021 roku odbyło się uroczyste zaprzysiężenie na urząd prezydenta. Whipps stał się 10 prezydentem w historii tego wyspiarskiego kraju na Pacyfiku.

28 LUTEGO 2021 (NR 806) {ADVENTISTREVIEW.ORG/OPR.DANIEL KLUSKA`}

Oprócz wielu gości przybyłych na wyjątkową uroczystość, nie zabrakło także liderów Kościoła Adwentystów oraz najbliższej rodziny nowego prezydenta. Whipps złożył przysięgę kładąc rękę na Biblii trzymanej przez swojego syna. W tej wyjątkowej chwili u jego boku stała jego żona Valerie oraz trzy córki.

Program całego wydarzenia obejmował kilka wyjątkowych punktów, przygotowanych przez członków lokalnego zboru i adwentystycznej szkoły. Pastor Chamberlain Kinsiano pomodlił się przed samą ceremonią a młodzieżowy chór adwentystyczny zaśpiewał pieśń „Heal our land” (tłum. „Uzdrów naszą ziemię”).

Dom rodzinny

Oboje rodzice Whippsa wygłosili krótkie przemówienia. Matka Marilyn – pochodząca ze Stanów Zjednoczonych – przemawiała do zgromadzonych w języku angielskim, natomiast jego ojciec Surangel Sr. w języku Palau. Oboje rodziców z niezwykłym ciepłem ale także i humorem opisali zaangażowanie syna w służbę publiczną.

– Kiedy poznałem Marlyn i dowiedziałem się, że jest nauczycielką, wiedziałem, że muszę wziąć z nią ślub. To było najlepsze rozwiązanie dla naszych przyszłych dzieci. Nie pomyliłem się. To jest wielkie błogosławieństwo w mój syn jest tego przykładem – zauważył Surangel Sr.

Whipps Jr. co tydzień brał udział w sobotnich lekcjach biblijnych, inicjatywach lokalnego Kościoła a także należał do Pathfinders (adwentystycznego harcerstwa). Po ukończeniu Andrews University i University of California w Los Angeles (UCLA) Whipps Jr. był przez dwa lata senatorem w Kongresie Stanów Zjednoczonych, reprezentującym Republikę Palau. Był także wieloletnim prezesem rodzinnej firmy importowej „Surangel and Sons Company”.

Jego rodzice podzielili się krótkimi historiami pokazującymi determinację, pracowitość i uczciowość ich syna od wczesnych lat dzieciństwa. Opowieści ukazywały siłę jego chrześcijańskiego wychowania i osobistej wiary w drodze do prezydentury.

Jego matka opisała szczególnie jeden incydent, kiedy jej syn, jako młody mężczyzna, pożyczył ich łódź, aby zabrać kilku kolegów z klasy na krótki rejs. – Ponieważ Surangel zawsze zachowywał się odpowiedzialnie, jego tata ufał, że będzie ostrożny podczas tej podróży – wspomina. – Po wypłynięciu jachtu z przystani Surangel Jr. zauważył, że niektórzy z jego kolegów potajemnie wnieśli na pokład alkohol. Bez chwili zastanowienia Surangel wylał niechciany ładunek za burtę. Zaznaczył, że nie życzy sobie, aby na jego łodzi był jakikolwiek alkohol. Zawsze potrafił być wierny swoim zasadom nawet, jeżeli oznaczało to sprzeciw wobec większości – zaznaczyła.

Wyjątkowy charakter

Krótka notka biograficzna umieszczona w broszurze informacyjnej przygotowanej na inaugurację podkreślała najważniejsze cechy Whippsa. „Adwentysta Dnia Siódmego, podtrzymujący zasady zaczerpnięte z rodzinnego domu: poświęcenie Bogu zawsze znajdując czas dla rodziny oraz etyka ciężkiej pracy połączona ze zdobywaniem szerokiej edukacji”.

Whipps nadal jest aktywnym członkiem zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Palau, w którym pełni funkcję diakona. Oprócz tego jest członkiem Rady Misji w Guamie i Mimikronezji, członkiem zarządu kliniki adwentystycznej w Guam i przewodniczącym Rady  adwentystycznej szkoły w Palau.

– Nasz brat Surangel Whipps Jr. jest inspirującym przykładem człowieka, który opierając się na wartościach biblijnych wpływa na lokalną społeczność i politykę – czytamy w oficjalnym komunikacje Kościoła Adwentystów w regionie. – Adwentystyczna Misja Guamu i Mikronezji gratuluje Prezydentowi Whippsowi, zobowiązując się do modlitwy za niego oraz za wszystkich światowych przywódców, w tym kluczowym i trudnym dla świata okresie historii.

AAI