Adwentystka w gabinecie prezydenta

Saskia Walden została pierwszą Adwentystką Dnia Siódmego w Surinamie, która została mianowana urzędnikiem gabinetu głowy państwa i szefa rządu, prezydenta Chandrikapersada Santokhiego.

28 LIPCA 2020 (NR 771) `{`ADVENTIST.ORG/OPR.:DANIEL KLUSKA`}`

Walden została zaprzysiężona na Panią Minister Gospodarki, Przedsiębiorczości i Innowacji Technologicznych podczas specjalnej uroczystości Zgromadzenia Narodowego na Placu Niepodległości w Paramaribo w Surinamie 16 lipca 2020 r.

Pani Minister Walden, pochodząca z Surinamu członkini zboru centralnego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Paramaribo, służyła Kościołowi Adwentystów w całej Unii Karaibskiej a także w Europie na różnych stanowiskach przez wiele lat. Na specjalnej ceremonii transmitowanej w telewizji, zgromadzono wszystkich nowych członków gabinetu prezydenta a specjalną modlitwę celebrował przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Surinamie, pastor Edward Blackman.

– Gratulujemy i życzymy dużo mądrości, odwagi i wnikliwości, by jak najlepiej wykonywać swoją pracę – powiedział Blackman. – Pewien znany w naszej wspólnocie cytat może być doskonałą wskazówką: „Nie musimy mieć żadnych obaw co do przyszłości, chyba że zapomnimy o drodze, którą Pan nas prowadził.” Świadectwa dla Kaznodziejów i Pracowników Ewangelii, Ellen White, str. 26

Modlitwa pastora Edwarda Balckmana w trakcie uroczystości zaprzysiężenia pani Minister Saski Walden (druga z prawej). Z lewej strony prezydent Surinamu Chandrikapersad Santokhi.

Pastor Blackman przeczytał także dwa fragmenty z Pisma Świętego: Księga Izajasza 41:10 i Księgi Liczb 6: 24-26, modląc się o błogosławieństwo dla Walden w trakcie jej służby dla kraju. – Wiem, że jej obowiązki nie będą łatwe, ale włączamy ją do naszych modlitw, a także będziemy się modlić za jej koleżanki i kolegów w rządzie – powiedział Blackman. – Siostra Walden dorastała w Kościele i przez lata była bardzo aktywna. Jest urodzonym liderem i potrafi dążyć do osiągnięcia celów. To także wyjątkowy moment dla całej społeczności adwentystycznej na całym świecie. W przeszłości wielu członków kościoła osiągało wysokie stanowiska rządowe, jednak nikt nie był członkiem gabinetu prezydenta – podkreślił Blackman.

Pastor Reinder Bruinsma, były przewodniczący Kościoła Adwentystow Dnia Siódmego w Holandii, wspomina Walden ją jako kobietę poświęconą  Bogu i oddaną swojemu Kościołowi. Walden była skarbnikiem tamtejszego Kościoła w latach 2003-2005, właśnie za administracji Bruinsmy. – Poznałem ją całkiem dobrze i mam bardzo dobre wspomnienia z tamtego okresu. Ponieważ jej wiza i pozwolenie na pracę już się kończyły, żałowaliśmy, że nie może zostać w Holandii nieco dłużej. Musiała wracać do swojego kraju – wspomina Bruinsma.

– Naprawdę się nie dziwię, że przez lata Walden zbudowała udaną karierę w Surinamie i że teraz została wybrana na wysokie stanowisko w kraju. Jesteśmy z niej dumni! – podkreślił.

Minister Walden jest ekspertem w dziedzinie księgowości z ponad 15-letnim międzynarodowym doświadczeniem zawodowym i od ponad 15 lat prowadziła własną firmę konsultingową w Surinamie.

Saskia Walden i prezydent Surinamu Chandrikapersad Santokhi.

W 1999 r. Walden uzyskała tytuł licencjata z Zarządzania Biznesem na Uniwersytecie Andrews, studiując na Uniwersytecie Południowych Karaibów – instytucji adwentystycznej w Port-of-Spain w Trynidadzie. Tytuł magistra Administracji Biznesu i Zarządzania uzyskała w 2011 roku.

Jej doświadczenie w służbie kościelnej obejmuje również dwa lata pracy jako dyplomowany wykładowca na kierunku biznesu w adwentystycznej uczelni w Castries na wyspie Sainta Lucia. Pracowała także jako ewangelistka w Trynidadzie i Tobago.

O swojej nominacji Walden powiedziała, że ​​czuje Boże błogosławieństwo i jednocześnie wyjątkowe wyzwanie. – Bóg dał mi możliwość służenia innym, ponieważ jedną z misji Boga dla nas jest to, że musimy opiekować się innymi. Ufam, że Bóg prowadził mnie w przeszłości i będzie w stanie przeprowadzić mnie także przez to doświadczenie. Prawdziwym wyzwaniem jest dyskusja w obozie rządu nad rozwiązaniem bieżących problemów w kraju i znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia – powiedziała Walden.

AAI