Adwentystka zdobyła drugie miejsce w programie „Voice of Bulgaria” w finale śpiewając duchową piosenkę

Yoana Sashova skradła serca w całej Bułgarii nie tylko ze względu na swoje umiejętności muzyczne, ale także wiarę w Boga.

18 CZERWCA 2020 (NR 766) `{`EUD/OPR.:DANIEL KLUSKA`}

Yoana jest w swojej rodzinie Adwentystką Dnia Siódmego już w trzecim pokoleniu. Swoje muzyczne umiejętności także zawdzięcza utalentowanej rodzinie, co na jednym z przesłuchań w programie „Voice of Bulgaria” spowodowało niemałe zaskoczenie. Poproszono ją o zaśpiewanie drugiej piosenki, dzięki czemu stała się prawdziwą gwiazdą. W krótkim czasie Jej piosenka zyskała wyjątkową popularność i wygenerowała ponad 3 miliony wyświetleń w serwisie YouTube – więcej, niż piosenka śpiewana przez oryginalnego artystę.

Yoana od początku przesłuchań w programie przedstawiła się jako osoba wierząca w Boga. W każdym z odcinków podkreślała znaczenie swojej wiary a jej szczerość została doceniona przez użytkowników wielu platform społecznościowych. – Będziemy się za Ciebie modlić. Dziękujemy za przedstawienie naszego Boga w tak piękny sposób. – Kiedy słyszę Twój głos i to jak grasz, mam gęsią skórkę. Dobra robota dziewczyno! Bóg dał Ci talent, którego brakuje większości bułgarskich gwiazd! – Istnieje nadzieja dla tego świata. Ludzie powinni docenić skromną i utalentowaną dziewczynę. Jesteśmy przyzwyczajeni do wulgarności więc to, że pojawił się ktoś normalny, jest naprawdę cudem! – to tylko kilka z szeregu pozytywnych komentarzy.

Pomimo tego, że dziennikarze wielokrotnie zwracali jej uwagę na to, aby nie mówiła tak dużo o swojej wierze, Yoana była nieugięta: – Nic na to nie poradzę! Wszystko co mam, zawdzięczam Bogu – podkreślała adwentystka.

Yoana w trakcie finałowego występu

Po zaśpiewaniu finałowej piosenki „Consolation” (tłum. Pocieszenie), którą sama napisała, jeden z jurorów programu powiedział: – W czasach, kiedy prawdziwe wartości przestają być ważne, jesteś jak jasny promień światła. Jesteś absolutnym przeciwieństwem otaczającej nas rzeczywistości. Jesteś uosobieniem delikatności i szczerości. Wielkim Bożym darem. Dla mnie jesteś nadzieją.

Inny juror zaznaczył: – Jesteś naprawdę wierzącą osobą. Niech Bóg Cię błogosławi.

Zwracając się do publiczności zgromadzonej w studiu podczas finału, Yoana powiedziała: – Pamiętaj, Bóg jest wielki! Bóg cię kocha! Jestem Mu bardzo wdzięczna, że Dał mi możliwość bycia tutaj.

– Wiele lat temu poznałem rodzinę Yoany – powiedział Corrado Cozzi, dyrektor ds. Komunikacji i Mediów w Wydziale Intereuropejskim. – Ta rodzina jest obdarzona niezwykłą, muzyczną i duchową wrażliwością. Dzięki dorastaniu w takim środowisku, Yoana mogła podążać za swoją pasją a jej świadectwo jest dzisiaj tak wielkie. Jesteśmy z niej dumni. – podkreślił Cozzi.

Yoana pisze własną muzykę i teksty oraz gra na gitarze. W zeszłym roku wygrała konkurs, w którym należało napisać własną piosenkę ludową. Uczęszcza do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w mieście Kyustendil w południowo-zachodniej Bułgarii. Ta romska społeczność ma najgęstszą populację adwentystów w Europie – żyje tam 1300 adwentystów na 12 000 mieszkańców. Są tam tylko dwa zbory adwentystyczne.

Yoana śpiewa piosenkę „Pocieszenie” w finale programu:

Tłumaczenie tekstu:

Całe Niebiosa wołają Twoje imię
A Twoja chwała jest wieczna.
Wiem, że idziesz przede mną
Pokornie za Tobą podążam.

Oto moje serce – jest złamane
Ale Ty jesteś moją pociechą – czekam tylko na Ciebie
Słyszę Twój głos
I wiem, że idziesz obok mnie.

Wyciągasz swoje przebite ręce,
Ratujesz moją duszę!
Oto moje serce – jest złamane
Ale Ty jesteś moją pociechą – czekam tylko na Ciebie

Tylko ty!

Piosenka powstała w oparciu o tekst Ewangelii Mateusza 11, 28:

(28) Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie.

AAI