Adwentystyczna szkoła korzysta z energii słonecznej

Grupa Szkół Willowdene (WGS) jest pierwszą na Jamajce instytucją edukacyjną należącą do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, która będzie wykorzystywała głównie energię słoneczną.

12 MARCA 2024 (NR 917) [adventist.news | Opr. Daniel Kluska]

Dar w postaci dofinansowania o wartości 11,5 miliona dolarów jamajskich (ok. 73 400 USD) został oficjalnie przekazany szkole przez Stowarzyszenie Absolwentów WGS w dniu 2 lutego 2024 roku.

– Cieszymy się, że możemy zapewnić takie rozwiązanie, które przyczyni się do rozwoju Willowdene i przyniesie korzyści zarówno obecnym, jak i przyszłym studentom – powiedział Donmayne Gyles, prezes Stowarzyszenia Absolwentów WGS. – Partnerstwo między Stowarzyszeniem Absolwentów WGS a Diecezją Centralnej Jamajki Kościoła Adwentystów jest przykładem wspólnej wizji i ducha jedności.

Gyles podziękował również Cecilowi Fosterowi, dyrektorowi zarządzającemu FosRich Group i jego zespołowi za współpracę w tym przedsięwzięciu. – Bez FosRich ten projekt nie byłby takim sukcesem, jakim się okazał – dodał.

Gyles wyjaśnił, że wdrożenie systemu zasilania energią słoneczną przyniesie społeczności wiele korzyści. Obejmuje on zrównoważony rozwój poprzez wykorzystanie czystych i odnawialnych źródeł energii, zmniejszy ślad węglowy szkoły i będzie promować świadomość ekologiczną wśród uczniów i pracowników.

– Instalacja fotowoltaiczna składa się z systemu połączonego z siecią (tzw. grid-tie) o łącznej mocy 64,36 kilowatów prądu stałego (DC) i łącznej mocy falownika 55 kilowatów, co powinno przynieść szkole naprawdę wiele korzyści – wyjaśnia Jodie Ann Graham, kierownik sprzedaży w FosRich.

Donmayne Gyles, przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Grup Szkół Willowdene, przemawia podczas ceremonii przekazania szkole dotacji w dniu 2 lutego 2024 r. [Zdjęcie: Garry Witter]

– Nasze rachunki za energię elektryczną w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosły do ponad 800 000 J$ miesięcznie [ok. 5 100 USD]. Dlatego oszczędności wygenerowane dzięki przejściu na energię słoneczną uwolnią zasoby, które można przeznaczyć na inne obszary – wyjaśnił Peter Williams, dyrektor szkoły.

– Ten gest nie tylko pokazuje trwałe zaangażowanie absolwentów WGS w szkołę, ale także upoważnia nas do stosowania praktyk odpowiedzialnych za środowisko, które są zgodne z naszą misją edukacyjną – podkreślił pastor Nevail Barrett, przewodniczący Rady Szkoły.

– Stowarzyszenie Absolwentów Willowdene nie tylko zademonstrowało swój altruizm, ale także dało przykład do naśladowania. Ten dar jest świadectwem siły zbiorowego działania w inwestowaniu w edukację i osobiście zobowiązuję się do dalszego zaangażowania i wsparcia ze strony Kościoła – powiedział pastor Everett Brown, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Jamajce.

Pracownicy szkoły i liderzy Kościoła stoją razem ze specjalnym banerem, podczas ceremonii przekazania szkole Willowdene dotacji w dniu 2 lutego 2024 r. [Zdjęcie: Garry Witter]

– W obliczu globalnych wyzwań pocieszające jest to, że nasi absolwenci podejmują proaktywne kroki, aby pozytywnie wpłynąć na naszą szkołę i środowisko. Instalacja paneli słonecznych zapewnia nam zrównoważone źródło energii i stanowi potężny przykład dla nas wszystkich – powiedziała Jaden Lewis, przewodnicząca Stowarzyszenia Uczniów WHS.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Jamajce posiada i prowadzi 27 szkół podstawowych i średnich, w których uczy się ponad 4500 uczniów rocznie. Wśród szkół znajduje się Grupa Szkół Willowdene. Szkoły są akredytowane przez Ministerstwo Edukacji Jamajki i organ akredytacyjny Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Instytucja stanowi grupę szkół z trzema oddziałami: wczesnym nauczaniem, podstawowym i licealnym.

AAI