Adwentystyczne Centrum Medialne w Timorze Wschodnim rozszerza swój zasięg

Pomimo ograniczonych zasobów oddany zespół medialny w Timorze Wschodnim uruchomił oficjalną stronę Kościoła Adwentystów na Facebooku i kanał YouTube w tym regionie. Liczba obserwujących już teraz znacznie przewyższa liczbę członków Kościoła.

25 MARCA 2024 (NR 923) [adventistreview.org | Opr. Daniel Kluska]

Timor Wschodni liczy obecnie około 300 członków Kościoła adwentystycznego. Pomimo bycia mniejszością wśród 1,3 miliona mieszkańców, Kościół Adwentystów pozostaje wytrwały w prowadzonych działaniach misyjnych.

Timor Wschodni jest jednym z 11 krajów należących do Południowego Wydziału Azji i Pacyfiku (SSD) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Jest to niewielki kraj charakteryzujący się głównie chrześcijańską populacją. Pomimo tej religijnej orientacji w kraju, szerzenie adwentystycznego przesłania jest dużym wyzwaniem ze względu na zróżnicowany krajobraz kulturowy a także czynniki ekonomiczne.

W obliczu wyzwań związanych z pandemią Covid-19 Kościół Adwentystów w Timorze Wschodnim wykorzystał środki masowego przekazu do rozpowszechniania przesłania nadziei w całym regionie. Zespół medialny składający się z czterech osób, w tym wolontariuszy i jednego pracownika kościoła, podjął inicjatywę uruchomienia oficjalnej strony kościoła na Facebooku i kanału w serwisie YouTube.

– Doskonale pamiętam wyzwania, przed którymi stanęliśmy na początku naszej działalności – mówi Mariano da Cruz, wolontariusz grupy medialnej. – Zdarzało się, że musieliśmy przerabiać całe produkcje z powodu drobnych awarii, przez co nie byliśmy w stanie uratować nagrań. Jednak pośród tych trudności odkryliśmy poczucie spełnienia w naszej pracy. Każde niepowodzenie stanowiło okazję do rozwoju i zbliżenia się do Boga – dodaje.

Od momentu powstania grupy w marcu 2022 r. obecność kościoła w mediach odnotowała znaczny wzrost liczby obserwujących, osiągając ponad 1000 subskrybentów kanału YouTube i prawie 3000 obserwujących na Facebooku. Ten organiczny wzrost w mniej niż dwa lata jest niezwykły, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że liczba subskrybentów jest znacznie większa niż liczba adwentystów w tym rejonie.

W ciągu niespełna dwóch lat zespół medialny wyprodukował 558 filmy, które łącznie obejrzano ponad 64 tys. razy. Co ciekawe, wszystkie te treści zostały stworzone przy użyciu skromnego sprzętu.

Odkąd te działania misyjne pojawiły się w internecie, zespół medialny został zasypany wiadomościami, telefonami i wizytami w siedzibie biura. Wiele osób wyraziło zainteresowanie lekcjami biblijnymi i pragnieniem chrztu. Chociaż atrakcyjność takiej decyzji i natychmiastowego chrztu jest kusząca, zespół konsekwentnie zachęca wszystkich zainteresowanych, aby najpierw przeszli gruntowne studium Słowa Bożego

– Wiele osób zwróciło się do nas twierdząc, że odkryli prawdę dzięki naszym – powiedział sekretarz Misji w Timorze Wschodnim (TLM) Inaciu Da Kosta. – Chociaż głęboko szanujemy i podziwiamy ich decyzję o przyjęciu Jezusa poprzez chrzest, podkreślamy znaczenie studiowania Biblii i osobistej więzi, która wynika z czytania Pisma Świętego – dodaje.

– Naszym celem jest inspirowanie młodych ludzi, wolontariuszy i zespołów medialnych na całym świecie – powiedział przewodniczący TLM Chris Anderson.

Anderson podkreślił, że chociaż sprzęt TLM może nie spełniać standardów dużych firm produkcyjnych, zespół robi stałe postępy dzięki modlitwie i wsparciu innych osób. – Prosimy o modlitwę za nasz zespół i pracę w Timorze Wschodnim – dodaje.

Adwentystyczne centrum medialne w Timorze Wschodnim jest obecnie w trakcie uzyskiwania licencji od Hope Channel International. Podjęto już kroki w celu uzyskania autoryzacji do reprezentowania oficjalnej sieci telewizyjnej Kościoła Adwentystów.

AAI