Adwentystyczny dyrygent odznaczony w Niemczech Krzyżem Zasługi

10 listopada szwedzki dyrygent Herbert Blomstedt został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za całokształt twórczości w lipskiej orkiestrze symfonicznej.

1 GRUDNIA 2022 (NR 883) [ADVENTIST.NEWS / OPR. DANIEL KLUSKA]

Michael Kretschmer, premier Saksonii, wręczył nagrodę i złożył hołd Blomstedtowi: – Maestro Blomstedt, wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla twojej witalności i elastyczności umysłu. – usłyszeliśmy w programie Mitteldeutscher Rundfunk w telewizji MDR.

W wydanym wcześniej oświadczeniu Kretschmer opisał Blomstedta jako „budowniczego mostów w najlepszym tego słowa znaczeniu, opowiadającego się za jednoczącą funkcją kultury w Europie i na świecie”. Blomstedt był już odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec w 2003 roku. Teraz otrzymał odznaczenie z gwiazdą.

Muzyka jest źródłem jego siły

– Jestem oczywiście zachwycony, że zostałem uhonorowany taką nagrodą przez kraj, w którym mieszkam od dawna i miałem okazję kierować dwoma najlepszymi orkiestrami: Gewandhausorchester Leipzig i Staatskappelle Dresden – powiedział Blomstedt telewizji MDR. Mimo wypadku, którego konsekwencje zmusiły Blomstedta o do dyrygowania w pozycji siedzącej, sam dyrygent zapewnia, że jest w formie lepszej niż kiedykolwiek. Według telewizji MDR muzyka jest źródłem jego siły.

Dyrygent wielu orkiestr

Blomstedt urodził się w rodzinie adwentystów 11 lipca 1927 roku w USA, ale w wieku dwóch lat przeniósł się z rodzicami do rodzinnej Szwecji. Pierwsze wykształcenie muzyczne otrzymał w Królewskim Konserwatorium w Sztokholmie oraz na Uniwersytecie w Uppsali. Później studiował dyrygenturę w Juilliard School of Music w Nowym Jorku, muzykę współczesną w Darmstadt oraz muzykę renesansową i barokową w Schola Cantorum w Bazylei. Pracował pod kierunkiem Igora Markevitcha w Salzburgu i Leonarda Bernsteina w Tanglewood.

W lutym 1954 Blomstedt zadebiutował jako dyrygent z Orkiestrą Filharmonii Sztokholmskiej. Później, jako główny dyrygent, prowadził ważne orkiestry skandynawskie, takie jak Orkiestra Filharmonii w Oslo oraz Orkiestra Symfoniczna Radia Duńskiego i Szwedzkiego, z którą pozostał do 1983 roku. Od 1975 do 1985 był pierwszym dyrygentem Staatskapelle Dresden. Przez następne dziesięć lat był dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej San Francisco. W latach 1996-1998 był pierwszym dyrygentem NDR Symphony Orchestra w Hamburgu, a w latach 1998-2005 dyrygował Leipzig Gewandhaus Orchestra.

Do dziś Blomstedt regularnie dyryguje koncertami różnych znaczących orkiestr w Ameryce, Japonii i Europie. Obecnie prowadzi koncerty w lipskim Gewandhaus, a latem był gościem drezdeńskiego Frauenkirche we współpracy z Sächsische Staatskapelle.

Liczne nagrody

Herbert Blomstedt jest członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej i otrzymał kilka doktoratów honoris causa. Pozostaje związany z Leipzig Gewandhaus Orchestra, której jako dyrygent honorowy był 18. kapelmistrzem. Odznaczenie to przyznało mu także sześć innych orkiestr: San Francisco Symphony Orchestra, NHK Symphony Orchestra w Japonii, duńskie i szwedzkie Radio Symphony Orchestra, a także Bamberg Symphony Orchestra i Staatskapelle Dresden, która uhonorowała go już Złotą Odznaka Honorowa w 2007 roku.

W 2013 roku ukazała się biografia Blomstedta zatytułowana Mein Leben — ein grosser Gesang („Moje życie — wspaniała melodia”). Książke nie jest jednak powszechnie dostępna – została napisana przez niezależną autorkę Ursulę Weigert tylko dla najbliższych.

Nagroda Blomstedta dla studentów Adwentystycznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych we Friedensau

Herbert Blomstedt również sam ufundował nagrodę. Ku pamięci swojej zmarłej w 2003 roku żony Waltraud, Adwentystyczna uczelnia we Friedensau niedaleko Magdeburga przyznaje od 2008 roku „Nagrodę im. Waltraud i Herberta Blomstedów”. Nagroda przyznawana jest za chrześcijańską pracę społeczną lub za szczególnie godne osiągnięcie artystyczne w dziedzinie muzyki.

AAI