Adwentystyczny film “Ojcowie” na międzynarodowym festiwalu filmowym.

25 SIERPNIA 2019 (NR 720) [EUD/TŁUM.:DANIEL KLUSKA]

 

Na włoski festiwal filmowy Religion Today wpłynęło ponad 1700 filmów z całego świata. Jednak to m.in. adwentystyczna  produkcja “FATHERS” (tłum. Ojcowie) została zakwalifikowana do udziału w festiwalu.

– Film “Fathers” jest owocem wyjątkowego networkingu – powiedział Adrian Duré, producent wykonawczy filmu a na co dzień producent studia “Stimme der Hoffnung Media Center” w Niemczech. – Film, który wyprodukowaliśmy jest wynikiem wizji i zaangażowania wielu ludzi na całym świecie. Dzieła jak “Fathers” powstają wtedy, kiedy wielu ludzi daje z siebie to, co najlepsze – podkreśla Duré.

Dlaczego w filmie poruszono rolę ojca? – Ojcowie odgrywają naprawdę ważną rolę w rodzinie – zaznacza Duré. – Niektóre obowiązki są charakterystyczne tylko dla ojców, a niektóre role matek ojcowie wykonują zupełnie inaczej. Postanowiliśmy stworzyć specjalny materiał poświęcony ojcom, aby był inspiracją dla innych i podkreślał szczególny przywilej bycia ojcem – powiedział Duré.

Ojcostwo jest wyjątkowym doświadczeniem, ale jednocześnie ogromną odpowiedzialnością. Być ojcem to przywilej i coś naprawdę poważnego. Wielu ojców a także rodzin na całym świecie, potrzebuje więcej informacji na temat znaczenia bycia ojcem we współczesnym społeczeństwie. Często kobiety wcielają się w niezliczone role, przyjmując na siebie także odpowiedzialność, która powinna należeć do mężczyzn. Takie sytuacje są wynikiem zmian społecznych ale także braku odpowiedzialności ze strony ojców. Wiele mówi się zatem o roli matki a mniej o wartości ojcostwa. Uznając tę ​​potrzebę, celem filmu “Fathers” było stworzenie materiału, który zwróci uwagę rodzin na relacje, jakie powinny łączyć dzieci z ich ojcami i jak wpływają one na ich przyszłość. 

Laureaci ubiegłorocznego festiwalu “Religion Today” [Zdjęcie: Religion Today Festival]

 

Tegoroczny projekt “Fathers” (który obejmuje także specjalistyczną książkę; przyp. red.) zbiegł się ze 100-leciem powołania Departamentu ds. Rodzin przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, uzupełniając tym samym szeroką gamę istniejących już materiałów do motywowania, inspirowania i wzmacniania rodzin na całym świecie. To wspólny wysiłek wspierany przez ekspertów i terapeutów rodzinnych.

Dante, ojciec małego Lucasa. Obaj są bohaterami filmu “Fathers”.

Film “Fathers” to międzykulturowy film dokumentalny, wyprodukowany wspólnie z centrami medialnymi z Australii, Libanu, Korei Południowej, Hiszpanii, Meksyku i Afryki Południowej. 45-minutowy dokument opowiada o sześciu rodzinach żyjących w sześciu kulturach, które odróżniają inne wartości ale także wyzwania. 

 

Źródło: Inter-European Division of Seventh Day Adventist Church

 

Obejrzyj film “Fathers” – wersja w języku angielskim.