Adwentystyczny filmowiec zdobywa główną nagrodę
Film „The Vegemite Sandwich” w reżyserii Robbiego Fatta wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym.
2 PAŹDZIERNIKA 2024 (NR 1000) [AdventistReview.org | Opr. Daniel Kluska]
Australijski reżyser filmowy i adwentysta dnia siódmego, Robbie Fatt, zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Melbourne. Film Fatta „The Vegemite Sandwich” został wybrany najlepszym krótkometrażowym filmem na wydarzeniu, które miało miejsce w dniach 15-25 sierpnia. Film, oparty na prawdziwej historii, oferuje lekką narrację z ukrytym, głębszym przesłaniem.
– Biorąc pod uwagę skalę festiwalu – wygrana była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Miałem wyjątkowe szczęście, że mogłem wziąć udział i spotkać wielu moich ulubionych reżyserów – Powiedział Fatt komentując swoje zwycięstwo.
Robbie Fatt stworzył „The Vegemite Sandwich” po ukończeniu swojego pierwszego, 90-minutowego pełnometrażowego filmu chrześcijańskiego zatytułowanego „Everything I Am”. – Chciałem zrobić coś innego i dlatego napisałem scenariusz do komedii. Dzięki temu odpocząłem od projektów dramatycznych. – dodaje Fatt. – Film przeszedł od fazy przedprodukcyjnej do ukończenia w ciągu dziewięciu miesięcy, co było szczególnie trudne, ponieważ współpracowaliśmy z pięciorgiem dzieci-aktorów o różnym stopniu umiejętności aktorskich i doświadczenia.
Reżyser „The Vegemite Sandwich” swoją przygodę z filmem rozpoczął już w czasach szkolnych, co ostatecznie skłoniło go do podjęcia studiów licencjackich w tej dziedzinie. – To była szalona podróż – nakręciłem ponad 10 krótkometrażowych filmów, własny pełnometrażowy film oraz ponad 40 dokumentów, współpracując z Garym Kentem z The Incredible Journey – opowiada Fatt.
– Miałem przywilej współpracować z przyjaciółmi i rodziną przy realizacji wielu projektów. Moje dwa pierwsze, ważne filmy zostały zakwalifikowane do Międzynarodowego Festiwalu Filmów Chrześcijańskich, który jest największym festiwalem filmów chrześcijańskich na świecie. Dla mnie to dopiero początek mojej drogi, ponieważ wierzę, że moje najlepsze prace są jeszcze przede mną – dodaje.
Fatt postrzega kino jako najwyższą formę artystycznego wyrazu. – Film to połączenie literatury, fotografii, aktorstwa i muzyki, tworzące uniwersalny język ludzkich doświadczeń – podkreśla.
– Film ma moc wywoływania łez, śmiechu a także utwierdzania bądź budzenia przekonań. Jest to także jedna z najłatwiejszych dróg do rozpowszechniania duchowych wartości. Jako osoba kreatywna, odnajduję sens i cel w realizowaniu sztuki i uważam, że chrześcijaństwo powinno sięgać po każde dostępne narzędzie, aby docierać do ludzi – dodaje.
Obecnie Fatt mieszka w Europie i kończy studia magisterskie z reżyserii filmowej w ramach programu Kino Eyes Film Master’s.
– Mam kilka scenariuszy, które planuję zrealizować, ale moim największym marzeniem jest nakręcenie filmu o biblijnej Księdze Daniela. Mam nadzieję, że pewnego dnia będę mógł założyć własną firmę produkcyjną i tworzyć filmy, które będą unikalne i inne niż te, które dzisiaj oglądamy w kinie – zaznacza Fatt.
AAI