Adwentystyczny lekarz uhonorowany przez Ministra Zdrowia

W dniu 2 lutego w trakcie posiedzenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Wśród uhonorowanych znalazł się także adwentystyczny lekarz, dr Tomasz Karauda

3 LUTEGO 2021 (NR 803) {DANIEL KLUSKA/ZDJ.:FB-TOMASZ.KARAUDA`}

– Kiedy w ubiegłym tygodniu otrzymałem telefon od prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi z informacją, że przyznano mi takie odznaczenie, byłem kompletnie zaskoczony.

W kwietniu ubiegłego roku Fundacja Dominiki Kulczyk, przy współpracy z dr Karaudą, przekazała ponad 20 milionów złotych Fundacji „Lekarze lekarzom”. Za przekazane środki zakupiono prawie 60 ton środków ochrony osobistej, które trafiły do polskich lekarzy. Był to czas w którym najbardziej brakowało sprzętu i tego typu środków.

Konferencja prasowa po przylocie do polski pierwszego samolotu z dostawą środków ochrony osobistej.

– Dla mnie to wyróżnienie oznacza motywacje i znak od Pana Boga, że idę we właściwym kierunku, który wyznaczany jest ratowaniem zdrowia i życia ludzi. Widząc tyle śmierci wokół dostrzegłem, że to co na końcu się liczy to nie ilość tytułów, ilość środków materialnych ale to czego najbardziej brakuje w tych wypełnionych samotna śmiercią oddziałach COVID – najbardziej brakuje tam miłości bliskich osób. Jeśli swoim zaangażowaniem udało mi się uchronić choć niektórych przed tym scenariuszem, a tym którzy gaśli na moich rękach – dodać otuchy – to odznaczenie to dedykuje właśnie im. – komentuje dr Karauda.

Wśród pozostałych uhonorowanych znaleźli się także dr Paweł Czekalski, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi która także wsparła akcję zakupienia sprzętu przez Fundację Dominiki Kulczyk, oraz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki, który zorganizował publiczną zbiórkę środków, za które zakupiono m.in. respiratory i pulsoksymetry dla szpitali z województwa łódzkiego.

Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia” to jednostopniowe, resortowe odznaczenie cywilne nadawane przez Ministra Zdrowia. Wyróżnienie może być nadane jednej osobie tylko raz.

AAI