Dwa medale dla adwentystycznego pastora

Fraser Catton znalazł się wśród 150 sportowców reprezentujących Australię, rywalizujących w Igrzyskach, które odbyły się w dniach 15-21 kwietnia w Perth w Zachodniej Australii. Oba medale zdobył w tenisie — jeden w grze pojedynczej mężczyzn, a drugi w grze podwójnej.

9 MAJA 2023 (NR 897) [WWW.ADVENTIST.NEWS | OPR. DANIEL KLUSKA]

– To było dość wyjątkowe reprezentować Australię i wyjechać z trofeum – powiedział Catton.

– Atmosfera była z pewnością pełna sportowej rywalizacji, ale z uwagi na charakter spotkania, także pełna zachęty i wsparcia. Wszyscy uczestnicy igrzysk przybyli tam przecież aby dać z siebie wszystko i świętować możliwości współczesnej transplantologii – dodał.

Udział w Igrzyskach po raz pierwszy w życiu, był niesamowitym przeżyciem dla kogoś, kto na co dzień jest pastorem w Burwood Adventist Community Church.

– Tym, co czyniło tą rywalizację wyjątkową, było to, co nas wszystkich łączyło. Rozmawiając z innymi sportowcami odczuwało się szacunek i wdzięczność za samą obecność na takim wydarzeniu. Tak naprawdę byliśmy tam, ponieważ ktoś inny zgłosił się na ochotnika do oddania swoich narządów — niektórzy jako żywi dawcy, a inni jako ci, którzy zarejestrowali się jako dawcy narządów po swojej śmierci – dodaje Catton.

– Był pewien szczególny moment podczas ceremonii otwarcia; kiedy po tym, jak wszystkie 60 uczestniczących reprezentacji krajów weszło na stadion, zaraz po nich weszli żyjący dawcy i rodziny tych, których ostatnią wolą było przekazanie swoich organów. Wszyscy sportowcy wyrazili swój szacunek przez długi aplauz. To było głęboko poruszające i piękne – dodaje Catton.

Żyjąc z chorobą nerek przez większość swojego życia, Catton przeszedł przeszczep nerki na początku 2022 roku.

– Przyjmując dializę wiedziałem, że ostatecznie będę potrzebował przeszczep. To przyszło dość szybciej niż się spodziewano, ale Bóg zapewnił mi w tym czasie niesamowite wsparcie rodziny i przyjaciół – dodaje.

Fraser Catton (drugi od lewej) gra w tenisa od ponad 30 lat [Zdj.: Adventist Record]

Otrzymanie nowej szansy na życie to coś, za co ojciec trójki dzieci zawsze będzie wdzięczny.

– W Biblii czytamy o otrzymaniu nowego serca mięsistego – powiedział Catton. – Moje zrozumienie tego wersetu znacznie się pogłębiło. Chociaż nie otrzymałem serca, otrzymałem coś równego dawaniu „życia” w działającej nerce. Proces ten był długi, czasem bolesny, powolny i wymagał ode mnie polegania, czasem całkowicie, na innych ludziach. W rzeczywistości niewiele mogłem zrobić sam oprócz tego, aby zaakceptować cały proces i życie w nowej rzeczywistości. Ale ta nowa rzeczywistość jest piękna! – podkreśla Catton.

– Było wielu ludzi, którzy wspierali moją podróż. Moja żona i córki, rodzice i dalsza rodzina, także moja rodzina w kościele, przyjaciele, mój dawca i jego najbliżsi. Wszyscy zasługują na złote medale! – podkreśla.

Nie trzeba dodawać, że Catton jest gorącym orędownikiem dawstwa narządów.

– Kiedy rejestrujesz się jako dawca narządów, masz szansę wpłynąć nie tylko na jedną osobę lub jej rodzinę, ale także na przyszłe pokolenia – powiedział.

– Spotkałem biorców przeszczepów, którzy dożyli ponad osiemdziesięciu lat, a w tym czasie mogli mieć rodziny, dzieci, wnuki i prawnuki. Żadna z tych osób by nie żyła, gdyby nie dawca organów. Tak więc dawstwo narządów naprawdę zmienia życie – zaznacza Catton.

– Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych ludzi jest to drażliwy temat. Jednak zachęcam wszystkich do głębszego rozważenia tego, co uczynił dla nas Jezus. Jeśli wierzymy, że jesteśmy powołani do uczniostwa i czynienia innych uczniami Jezusa poprzez opowiadanie im o tym, to ludzie zasługują na to, aby dostać drugą szansę. Twój oddany narząd może dać komuś dodatkowe lata życia i tym samym szansę usłyszenia Dobrej Nowiny. Warto to rozważyć – zachęca pastor Catton.

AAI