Adwentystyczny pastor wciąż przebywa w togijskim więzieniu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Rok po bezpodstawnym uwięzieniu, pastor Antonio Monteiro wciąż przebywa w jednym z togijskich zakładów karnych, pomimo starań kościelnych prawników i obrońców praw człowieka. W zeszłym tygodniu przedstawiciele togijskiego rządu odrzucili piątą już prośbę przedstawicieli Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego o natychmiastowe uwolnienie uwięzionego pastora.

„Jutro mija smutna rocznica niesprawiedliwego aresztu pastora Monteiro. Jest nam niezwykle przykro, że nasza kolejna prośba o jego uwolnienie została odrzucona” – powiedział Guy Roger, przewodniczący Sahelskiej Unii Misyjnej. Roger, który spotkał się z pastorem Monteiro 13 marca br., powiedział również, że czuje się on dobrze i „oczekuje cudu z łaski Bożej”.

Monteiro został aresztowany w marcu 2012 za rzekomą konspirację w celu popełnienia morderstwa, po tym jak jeden z mieszkańców Togo oskarżył go (oraz dwóch innych chrześcijan) o udział w kryminalnej siatce handlującej ludzką krwią. Ten sam świadek przyznał się wcześniej do zabójstwa 20 młodych kobiet, twierdząc że wykonywał jedynie rozkazy.

Człowiek ten ma także udokumentowaną historię choroby psychicznej, a jego zeznania są powszechnie uznawane za niewiarygodne – powiedział przedstawiciel Krajowej Komisji Praw Człowieka w Togo. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że zeznania obciążające pastora Monteiro, świadek składał pod przymusem.

Pochodzący z Republiki Zielonego Przylądka pastor Monteiro, od 2009 roku służył w głównej siedzibie Sahelskiej Unii Misyjnej, jako dyrektor sekretariatu Szkoły Sobotniej i Osobistej Służby. Policja, która przeszukała dom Monteiro oraz siedzibę lokalnego kościoła, nie znalazła absolutnie żadnych dowodów w sprawie.

Presja społeczna, aby rozwiązać sprawę niewyjaśnionych morderstw, prawdopodobnie stanęła na drodze uwolnienia i uniewinnienia Monteiro. Przed jego aresztowaniem, obrońcy praw człowieka oraz ugrupowania obywatelskie, oskarżały togijską policję o niewystarczające działania w sprawie.

Adwentystyczni liderzy poinformowali, że w kwietniu planują kolejną kampanię mającą na celu zebranie jak największej ilości podpisów w intencji uwolnienia Monteiro. Zebrane podpisy mają zostać wysłane do togijskich władz, z prośbą o natychmiastowe zakończenie tego bezpodstawnego aresztu.

Wcześniejsze apele koordynowane przez Kościół objęły m.in. wysłanie setek kartek wyrażających wsparcie dla Monteiro, zorganizowanie światowego dnia modlitwy oraz konferencji prasowej w Lome. Kolejna konferencja prasowa ma odbyć się już wkrótce.

John Graz, dyrektor Departamentu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej przy Generalnej Konferencji KADS poinformował, że publiczne działania w tej sprawie zintensyfikują się w najbliższych miesiącach. Równocześnie będą prowadzone również pozakulisowe próby uwolnienia pastora Monteiro.

„Prosimy wszystkich adwentystów i chrześcijan oraz ludzi, którzy wierzą w sprawiedliwość, aby włączyli się do naszej kampanii” – powiedział Graz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”ANN; tłum. D. Maikowski/AAI; fot. ANN Network” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]