„Akademia niebiańskich nauk” – obóz wypoczynkowy dla dzieci z Donbasu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W lipcu br. w ośrodku „Harmonia” odbył się obóz wypoczynkowy dla 75 dzieci z dotkniętego wojną regionu Donbasu. Obóz, który odbywał się pod hasłem „Akademia niebiańskich nauk” został sfinansowany solidarnie przez Zarząd Kościoła i diecezje  oraz Fundację ADRA Polska.

Obozy organizowane przez Wschodnią Misję (należy do niej obwód ługański oraz doniecki) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie, odbywają się już od 20 lat i dla wielu młodych osób są okazją do spędzenia szczególnego czasu z Bogiem oraz swoimi rówieśnikami.

Niestety w ostatnim czasie organizacja tych obozów stała zadaniem niezwykle trudnym. Wszystko z powodu konfliktu zbrojnego, który od ponad roku toczy się na terenach wschodniej Ukrainy, przede wszystkim w regionie Donbasu. Prowadzone działania wojenne zmusiły wiele rodzin – również adwentystycznych – do opuszczenia swoich domów i przeprowadzenia się w inne rejony Ukrainy, a nawet za granicę.  Tak jak w przypadku każdego konfliktu zbrojnego, tak również podczas wojny na Ukrainie – najbardziej cierpią najmłodsi.

Dlatego ukraiński kościół adwentystyczny, dzięki pełnemu wsparciu finansowemu  Kościoła w Polsce oraz Fundacji ADRA Polska, postanowił zorganizować szczególny obóz dla dzieci młodzieży młodszej z Ługańska, Doniecka oraz innych miast Donbasu. 12-dniowa „Akademia niebiańskich nauk”, w której udział wzięło 75 dzieci oraz kadra opiekunów, odbywała się w ośrodku wypoczynkowym „Harmonia”, zlokalizowanym w pięknym zakątku obwodu dniepropietrowskiego.

Każdego dnia dzieci uczestniczące w obozie odkrywały „niebiańskie historie” – zapoznawały się z planetami, gwiazdami oraz najważniejszymi zjawiskami zachodzącymi w kosmosie i układzie słonecznym. Oprócz tego, życie obozowe było wypełnione rozmaitymi zabawami, zajęciami w grupach, praktycznymi warsztatami artystycznymi oraz rozgrywkami sportowymi. Każdego dnia uczestnicy udawali się również na „Poranną Zorzę” oraz „Wieczorną  Gwiazdę” – tak właśnie nazywały się  obozowe nabożeństwa.

Jednym z najbardziej niezapomnianych momentów obozu była wycieczka do Dniepropietrowska, gdzie studenci „Akademii niebiańskich nauk” odwiedzili planetarium i spędzili czas na aktywnym wypoczynku u brzegu Dniepru.

Szczególnym momentem byłą również wizyta Anatolija Zhalovagi, prorektora Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej, który spotkał się ze studentami „Akademii niebiańskich nauk”, odpowiadał na ich pytania, i dzielił się z nimi swoją wiedzą oraz doświadczeniami.

Niemal dwa tygodnie obozy minęły bardzo szybko. Wszyscy „studenci” z sukcesem zakończyli naukę w „akademii” i otrzymali pamiątkowe dyplomy podczas uroczystości graduacji. Dzieci zabrały do swoich domów uśmiech, przydatne umiejętności oraz nowe przyjaźnie.

Organizatorzy obozu chcieliby bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które umożliwiły realizację tego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania należą się kierownictwu i pracownikom ośrodka „Harmonia”, władzom Wschodniej Misji kościoła adwentystycznego na Ukrainie, ale przede wszystkim sponsorom przedsięwzięcia z Polski. Szczególne dziękczynienie i wdzięczność należne są jednak naszemu Niebiańskiemu Ojcu, za liczne błogosławieństwa, których udziela swoim dzieciom. Bez względu na to, gdzie mieszkają, i w jakich językach się porozumiewają.

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”1753,1754″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Nowomoskowsk, Ukraina `{`AAI; fot. Oddział informacji Wschodniej Misji Kościoła ADS na Ukrainie`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]