BBC promuje adwentystyczną muzykę

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Dwa specjalne wydania radiowej audycji BBC 1 zatytułowanej Pieśni Chwały, skoncentrowały się wokół muzyki tworzonej przez adwentystów dnia siódmego. Pierwszy z programów, wyemitowany w niedzielę 20 maja, skupił się na pieśniach z gatunku Spirituals, których treść jest silnie związana z przesłaniem głoszonym przez adwentystów.

Opowiadają one o pragnieniu opuszczenia niesprawiedliwego świata i oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela, który przygotowuje dla nas miejsce w niebie. Choć swoimi korzeniami pieśni te sięgają czasów amerykańskich niewolników, którzy śpiewali je, aby znaleźć pocieszenie i nadzieję na przyszłość, to tak naprawdę opowiadają o życiu każdego z nas. Nie chcemy już dłużej żyć na skażonej ziemi. Pragniemy zobaczyć naszego Pana i znaleźć pocieszenie w ramionach Tego, który leczy nasze rany i uzdrawia nasze chore dusze.

Drugi z programów, wyemitowany w niedzielę 27 maja, skoncentrował się wokół zagadnienia Pięćdziesiątnicy. W programie uczestniczył chór, który w 60% składał się z wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Wykonał on pieśni z gatunku gospel oraz tradycyjne chrześcijańskie hymny.

W audycji Pieśni Chwały chrześcijańska muzyka przeplatana jest wspaniałymi świadectwami, jak również interesującymi rozmowami z uczestnikami programu. W tym miejscu warto przytoczyć historię Kym Mazelle – wokalistki, która wychowała się w sąsiedztwie słynnej rodziny Jacksonów. Niegdyś wykonywała ona energetyczną muzykę klubową określaną jako house. Dziś – śpiewa na chwałę Jezusa Chrystusa.

W nagraniach uczestniczyły również cztery adwentystyczne zespoły oraz soliści: „Tessera” – męski kwartet, który już wcześniej uczestniczył w nagraniach do Pieśni Chwały; „Jeharna South”, który wystąpił w obu audycjach oraz żeński kwartet „Resurrection”,składający się z członkiń Londyńskiego Chóru Adwentystycznego.

Najważniejszym punktem programu był jednak występ Adwentystycznego Zespołu Wokalnego (AVE), który w dziesięcioletniej historii audycji Pieśni Chwały wykonał ponad 250 różnych utworów. 50-osobowy chór przeniósł słuchaczy w świat wspaniałej chrześcijańskiej muzyki. Usłyszeliśmy zarówno rozbudowane wokalnie aranżacje utworów acapella, jak również żywiołowe i dynamiczne pieśni gospel.

Ken Burton, adwentystyczny muzyk, który był zaangażowany w nagrania powiedział: „Stanąłem przed bardzo wymagającym zadaniem. Pełniłem rolę dyrektora muzycznego, aranżera pieśni, dyrygenta zespołu oraz chóru, pianisty, wokalisty, jak również producenta. Moje motto brzmi – chcę być zapracowany na ziemi, mam całą wieczność na odpoczynek”.

Obie audycje podkreślają wartość adwentystycznej muzyki i jej wkład w rozwój brytyjskiej kultury. „To nie są programy o adwentyzmie i adwentystycznej muzyce sensu stricte, ale są one ściśle związane z naszym Kościołem i jego członkami. Nigdy wcześniej tak wiele minut w ogólnokrajowej stacji radiowej nie poświęcono muzyce wykonywanej przez adwentystów dnia siódmego” – zakończył Ken Burton.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Londyn, Wielka Brytania … `{`tedNEWS, Daniel Maikowski/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]