Ben Carson na śniadaniu u prezydenta Obamy

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

National Prayer Breakfest, to wydarzenie organizowane corocznie w Stanach Zjednoczonych, w pierwszy czwartek lutego. Uczestniczy w nim urzędujący  Prezydent oraz wiele znakomitości świata polityki, mediów, nauki i sztuki. Podczas tego szczególnego śniadania swoje przemówienia wygłaszają Prezydent oraz gość, którego tożsamość jest pilnie strzeżona aż do czwartkowego poranka. W tym roku 7 lutego,  obok prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy przywilej przemawiania do zgromadzonych gości miał Dr. Ben Carson, wyznawca Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego – światowej sławy, neurochirurg, Dyrektor Neurochirurgii Dziecięcej w szpitalu Johna Hopkinsa w Baltimore.

Organizacją National Prayer Breakfast oficjalnie zajmują się członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jednak w ich imieniu wszelkimi przygotowaniami zajmuje się The Fellowship Foundation, konserwatywna organizacja chrześcijańska szerzej znana jako „The Family”. Początkowo śniadania te nazywano Prezydenckimi śniadaniami z modlitwą. Od 1970 obowiązuje jednak obecna nazwa: National Prayer Breakfast (Narodowe Śniadanie Modlitewne).

Celem tej serii spotkań jest zbudowanie platformy do rozmów o obecnych problemach natury społecznej, politycznej, a także dla budowania relacji wśród elity biznesu. Od momentu powstania Narodowego śniadania modlitewnego, kilka stanów USA i miast oraz innych krajów ustanowiły własne coroczne wydarzenia o podobnym znaczeniu.

Tegoroczne śniadanie zgromadziło około 3500 gości, wśród których nie zabrakło wielu gości zagranicznych. Swoje przemówienie Ben Carson rozpoczął od podania czterech cytatów z Pisma Świętego:

Niecny ustami niszczy swojego bliźniego, lecz przez roztropność zostają wybawieni sprawiedliwi.

Księga Przypowieści 11, 9

Człowiek nierozumny gardzi swoim bliźnim, lecz mąż roztropny milczy.

Księga Przypowieści 11, 12

Kto jest dobroczynny, będzie wzbogacony, a kto innych pokrzepia, sam będzie pokrzepiony.

Księga Przypowieści 11, 25

… i ukorzy się mój lud, który jest nazwany moim imieniem, i będą się modlić, i szukać mojego oblicza, i odwrócą się od swoich złych dróg, to Ja wysłucham z niebios, i odpuszczę ich grzechy i ich ziemię uzdrowię.

2 Kronik, 7,14

Następnie opisał swoje rozmowy z wieloma osobami, które pytał o aktualne potrzeby amerykańskiego społeczeństwa, jak i całej ludzkości. Wnioski z tych rozmów były następujące: Powinniśmy skupić się na poszukiwaniu faktycznych rozwiązań otaczających nas problemów, a nie na nieustającej walce na argumenty.

Mówiąc o znaczeniu edukacji, podzielił się historią swojego życia. Podkreślił, że to właśnie edukacja pozwoliła mu na ucieczkę od złego stylu życia, który coraz bardziej zaczynał go pochłaniać. Zwrócił również uwagę na głęboką wiarę swojej matki, która uchroniła go przed konsekwencjami złych życiowych wyborów.

Dr Carson podkreślił, że dla niego ideałem w postępowaniu był Jezus. Zaznaczył również, że Bóg wskazał człowiekowi pewne zasady postępowania które dzisiaj mogłyby rozwiązać wiele istniejących problemów. Zwrócił uwagę na olbrzymi dług finansowy, z jakim muszą się dziś zmagać Stany Zjednoczone. Aby podkreślić jak ogromną sumą pieniędzy jest 600 miliardów dolarów zauważył, że gdyby jedna osoba poświęciła jedną sekundę na policzenie każdego dolara długu, to przeliczenie całej  kwoty zajęłoby ponad 500 tysięcy lat… W przypadku problemów podatkowych Dr Carson również wskazał na rozwiązanie które mogłoby pomóc, a które pochodzi od Boga – dziesięcina. Wart podkreślenia jest fakt, że przemówienie Dr. Carsona kilkakrotnie było przerywane oklaskami.

Działalność i zaangażowanie Dr Carsona w problemy społeczne, także dzięki powołanemu przez niego Funduszu Stypendialnym (Carson Scholars Fund) została dostrzeżona już kilka lat temu; w 2008 roku otrzymał on Medal Wolności który jest największym wyróżnieniem cywilnym w Stanach Zjednoczonych.

Całość wystąpienia Dr. Carsona można wysłuchać w serwisie YouTube.

[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Waszyngton, USA … `{`Daniel Kluska/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]