Bóg w Korei Północnej i adwentystyczna misja

11 września 2021 r. przywódcy Wydziału Azji Północnej i Pacyfiku (NSD) oraz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Korei Południowej, zorganizowali specjalne spotkanie modlitewne. Liderzy odwiedzili następnie 17 zborów adwentystycznych w pobliżu koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej, modląc się wspólnie i prosząc Boga o otwarcie drzwi dla ewangelii w Korei Północnej.

12 LISTOPADA 2021 (NR 838) {ADVENTIST REVIEW/OPR.DANIEL KLUSKA`}

W kwietniu 2021 roku NSD utworzyło specjalną komórkę w strukturach Kościoła, odpowiedzialną za misję adwentystyczną w Korei Północnej. Pierwszym dyrektorem tego wydziału został Beom Seok Oh.

Aby skuteczniej realizować cele misyjne w Korei Północnej, pastor Oh wyznacz trzy cele opisane jako projekt „3M” – ustal plan główny (ang. Masterplan), wyszkol misjonarzy i przygotuj materiały.

– Po pierwsze, kluczowe jest opracowanie szczegółowych planów średnio- i długoterminowych. Po drugie, celem jest wyszkolenie co najmniej 1000 misjonarzy, a na koniec zapewnienie co najmniej 10 miliardów koreańskich wonów (około 8,5 miliona dolarów amerykańskich) jako środków, które pozwolą realizować całą misję – podkreśla pastor Oh. – Po spełnieniu tych celów, kiedy Bóg otworzy drzwi, plan obejmuje założenie 100 zborów w krótkim czasie – dodaje.

– Kluczem w tych działaniach jest modlitwa, ponieważ tylko Bóg może wykonać tak zniechęcające pod wieloma względami zadania – powiedział Oh. – Misja Korei Północnej ma plan zorganizowania co najmniej 1000 grup modlitewnych na całym terytorium Wydziału Azji Północnej i Pacyfiku.

Szabat 11 września został zaplanowany dniem szczególnej modlitwy jednoczącej wielu liderów i członków Kościoła w tej wyjątkowej inicjatywie. Przewodniczący NSD Si Young Kim odwiedził Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Wontong, w prowincji Gangwon, zaledwie 30 kilometrów od granicy z Koreą Północną. 10 żołnierzy adwentystów uczęszczało wcześniej do tego kościoła, ale ponieważ teraz pojawiły się ograniczenia spotkań w związku z pandemią, żołnierze organizują nabożeństwa w swoim obozie.

Kim wygłosił kazanie zatytułowane „Bóg, który otwiera drzwi” i podkreślił, że Bóg ma władzę właśnie do takich działań. Powiedział, że Bóg otworzył oczy sługi Elizeusza; Otworzył drzwi nieba, aby wylać deszcz; i otworzył drzwi śmierci, aby wskrzesić Łazarza.

– Boża interwencja za każdym razem wiązała się z modlitwą – powiedział Kim. Przypomniał zgromadzonym, że w biblijnej Księdze Dziejów Apostolskich Bóg otworzył drzwi do ewangelizacji pogan. W tym samym duchu gorliwości Kim zachęcał członków kościoła do intensywnej modlitwy, aby łaskawy Bóg otworzył drzwi domów i serc w Korei Północnej.

Następnie wraz z członkami kościoła przeniósł się na polane widokową w Goseong, z której rozpościera się widok pobliskie pola i zalesione góry Korei Północnej. – Chociaż ze względu na pandemię nie możemy spotkać się tutaj w większym gronie, warto to zrobić, patrząc na Koreę Północną i modląc się do Boga – powiedział Oh.

Przywódcy odwiedzili także pobliski Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Yanggu, który znajduje się zaledwie 2 kilometry od Korei Północnej. Kościół ten znajduje się w tzw. „Punchbowl”, czyli miejscu w kształcie leju, który powstał przez siły ONZ podczas wojny koreańskiej. Wojna ta pochłonęła życie ponad 10 000 żołnierzy.

Krótko przed planowanym na 11 września uruchomieniem inicjatywy, lokalni urzędnicy zgłosili w Yanggu wybuch epidemii COVID-19. Ponieważ rząd ściśle ograniczył liczbę zgromadzeń, członkowie kościoła spotykali się w magazynie jabłek Sung Tae Kima. Przestrzegając zasad dystansu społecznego, wszyscy usiedli na skrzynkach i modlili się, aby Bóg otworzył serca ludzi w Korei Północnej i aby misjonarze mogli bezpiecznie szerzyć przesłanie ewangelii. – Wcześniej prawie nie myślałem o Korei Północnej, mimo że mieszkałem tak blisko – powiedział Kim. – Teraz jednak rozumiem, że Bóg chce dotrzeć do tych ludzi i wiem, że kluczem jest nasza modlitwa – dodaje.

Dyrektor Misji w Wydziale NSD, Yo Han Kim, odwiedził Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Wooncheon. Kim powiedział, że nieustannie modli się o misje na świecie, w tym w Korei Północnej. – Ten szczególny Szabat skłonił mnie do Jednak ten szczególny szabat skłonił mnie do wzięcia w nim większej wagi” — powiedział Kim. „Jestem zdecydowany modlić się wiernie [aby móc prowadzić] ewangelizację w tym kraju”.

– Liderzy kościoła adwentystycznego przez modlitwę pokazali poprzez własny przykład, że chcą ujrzeć zmieniającą się Koreę Północną – powiedział Oh. – Mam nadzieję, że zachęcimy tym innych członków Kościoła na całym świecie do modlitwy za ten rejon – dodaje.

AAI