Być uczniem Jezusa w XXI wieku. Relacja z V Kongresu Polonii Adwentystycznej w Wielkiej Brytanii

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”24 MAJA 2018 (NR 643) `{`MONIKA JANTOS-ERAZO`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]W dniach 4-6 Maja, 2018 roku, na terenie Newbold College, odbył się V Kongres Polonii Adwentystycznej w Wielkiej Brytania. W tym roku hasło brzmiało: „Być Uczniem Jezusa w XXI wieku.”

Celem Kongresu było zgromadzenie polskiej społeczności adwentystycznej zamieszkującej Wyspy Brytyjskie, w celu doświadczenia wspólnoty oraz zachęcenia do praktycznej misji na emigracji. Uczestnicy Kongresu przyjechali z różnych części wysp brytyjskich. W sobotę liczba uczestników i gości przekroczyła 80 osób. W piątek i w niedziele w programie uczestniczyło około 45 osób.

Głównym mówca programu był pastor Mateusz Krzesiński, dyrektor Sekretariatu Rodziny Diecezji Południowej oraz wykładowca teologii w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej. Pastor Krzesiński wygłosił inspirujące kazania na temat uczniostwa w czasach Jezusa. Przypomniał nam, że uczniowie mogli obserwować Zbawiciela każdego dnia, obserwować Go w różnych sytuacjach, słuchać na własne uszy Jego nauki i w ten sposób uczyć się tego, jak być Jego naśladowcą.

W dzisiejszych czasach musimy sobie zadać pytanie: co to znaczy być uczniem Jezusa dla nas? W jaki sposób możemy uczyć się od Jezusa dzisiaj w XXI wieku? Jaką role pełni w tym zbór, jaką rolę pełni w tym rodzina?

Warsztaty prowadzona przez pastora Krzesińskiego umożliwiły pole dyskusji w poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne pytania. Mieliśmy okazję aby znaleźć praktyczne metody dotarcia do ludzi wśród których żyjemy w naszych miejscach pracy czy nauki.

Gościem Kongresu była również Beta Walas, członkini grupy misyjnej Trzej Aniołowie, która dzieląc się doświadczeniami z działalności grupy w Polsce, zachęcała uczestników Kongresu do praktycznej misji na obczyźnie.

O muzyczna oprawę Kongresu zadbał Daniel Kluska wraz z grupa muzyczną z Polski , której częścią byli: Marta Naumiuk i Maciej Jaworski-Nawrot.

Częścią Kongresu był również były warsztaty psycho-edukacyjne: „Odnaleźć Harmonie Życia.”, zorganizowane i prowadzone przez psychologa Jakuba Roszkowskiego i wykfalifikowanego muzykoterapeutkę Martę Naumiuk.

Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na takie elementy naszego życia, które wpływają na samopoczucie, pewność siebie i pomagają przeciwdziałać depresji i stanom nerwowym. Warsztaty miały także wydźwięk ewangelizacyjny, ponieważ miały charakter otwarty a wśród uczestników znalazło się wielu Polaków mieszkających w okolicznych miejscowościach.

Program zakończył się w niedzielne popołudnie a wszyscy uczestnicy wydawali się zainspirowani do służby i gotowi do praktyczniej misji w miejscach swojego zamieszkania. Przyjdzie nam czekać kolejny rok, aby znów podzielić się doświadczeniami z efektów teraz odnowionej decyzji o praktycznym uczniostwie. Cóż – poczekamy.

 

Monika Jantos-Erazo[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]