„Chcę wrócić do domu”

– Wszystkie moje dzieci opuściły miasto podczas drugiego dnia wojny… Ja zostałam. Ale kiedy pocisk uderzył w dom mojego sąsiada po drugiej stronie ulicy, uciekłam. Pocisk wysadził drzwi i okna w całym domu – wyjaśnia Inna.

30 MARCA 2022 (NR 856) [EUD.ADVENTIST.ORG / OPR. DANIEL KLUSKA]

Wszystko zostało zniszczone, nawet sztukateria domu.

– Dach domu sąsiada kompletnie się zawalił. To było naprawdę przerażające – kontynuowała Inna. – Wiele osób starszych decyduje się na schronienie we własnych domach i nie ucieka. Nie ma prądu, wody ani gazu. Nie wiem, jak ludzie tam teraz przetrwają.

Ucieczka z kraju stała się dla wielu traumatycznym przeżyciem.

– To bardzo trudne. Dotarliśmy tu do granicy niektórymi dostępnymi drogami wokół Kijowa – dodaje Inna.

Miliony uchodźców nadal potrzebują wiele podstawowych środków do przeżycia czekając na tworzące się korytarze humanitarne. Potrzeby są bardzo duże. Ludzie nie mają jedzenia, wody i ubrań. Jest zimno.

Inna chce wrócić do domu: – Chcę, żeby chociaż ściany mojego domu pozostały, żeby było miejsce, do którego można wrócić.

Adrian Dure

Adrian Duré – producent i dokumentalista Hope Media Europe – i jego zespół, przebywali w ostatnich dniach na granicy Ukrainy i Rumunii. Wyprodukowali kilka klipów opisujących historie ludzi uciekających przed wojną.

Duré i jego zespół otrzymali od Hope Channel International prośbę o zrobienie mini-serii filmów krótkometrażowych skupiających się na historiach ludzi wyjeżdżających z kraju.

Seria ta jest częścią globalnej kampanii dwóch adwentystycznych organizacji: Hope Channel i ADRA, pt.: „HOPE FOR UKRAINE”.

AAI

Pozostałe odcinki serii: