Co wiemy na temat koronawirusa?

Nowy koronawirus odkryty w chińskim mieście Wuhan, przyciągnął uwagę całego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia koronawirusy nie są jednak nowe. Nazwa odnosi się do rodziny wirusów, które powodują zwykłe przeziębienia, ale prowadzą także do poważniejszych powikłań. W przeszłości tylko dwa przypadki wirusa powodowały ciężką chorobę u ludzi – zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS).

5 LUTEGO 2020 `{`BEATA ŚLESZYŃSKA`}`

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nowy szczep, nazwany 2019-nCoV, został powiązany z prawie trzema tysiącami przypadków – według stanu na poniedziałek, 27 stycznia. Zdecydowana większość tych przypadków ma miejsce w Wuhan i pobliskich miastach w prowincji Hubei w Chinach.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdza, że ​​pełny obraz kliniczny 2019-nCoV wciąż nie jest całkowicie jasny. Chociaż niewiele wiadomo na ten temat, potwierdzono przenoszenie się wirusa pomiędzy ludźmi. na koronawirusa nie ma jeszcze szczepionki.

Chociaż szczep tej choroby może być nowy, sposób jej uniknięcia jest taki sam, jak w przypadku innych chorób układu oddechowego, takich jak grypa lub przeziębienie. Adrian Cotton, dyrektor operacyjny na Adwentystycznym Uniwersytecie Medycznym w Loma Linda w Stanach Zjednoczonych powiedział, że niezwykle ważne jest, aby ludzie – szczególnie ci bardziej podatni na choroby – podejmowali działania zapobiegawcze, aby chronić swoje zdrowie. Obecnie nie ma dostępnych szczepionek przeciwko koronawirusowi, ale istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka infekcji.

Adrian Cotton podkreślił znaczenie mycia rąk. – Jest to najważniejsza rzecz, którą Ty i Twoja rodzina możecie zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa – powiedział. Jak twierdzi Cotton, wirusy, takie jak grypa lub koronawirus, przenoszone są między ludźmi w postaci kropelek przez kaszel i kichanie. Mogą się również rozprzestrzeniać, gdy osoba dotknie kropelek płynu na powierzchni lub osobie, a następnie dotknie własnych ust lub nosa.

Oprócz częstego mycia rąk Cotton zaleca unikanie dotykania oczu, nosa i ust po dotknięciu innej osoby lub przedmiotu. Jeśli ktoś jest chory, mówi, aby całkowicie unikać bliskiego kontaktu. – Jeśli nie czujesz się dobrze, zostań w domu” – mówi.  – Jeśli kaszel staje się silny i występuje gorączka, wezwij lekarza.

Chociaż wirus ten może stać się poważny, Cotton twierdzi, że większym problemem jest grypa, która do tej pory zabiła w Kalifornii ponad 150 osób.„Zawsze powinieneś praktykować odpowiedzialne metody higieny, aby jak najlepiej zapobiegać zarażeniu i rozprzestrzenianiu się jakiegokolwiek wirusa” – podkreśla Cotton. – Wykazano, że mycie rąk i zachowanie profilaktyki chronią wszystkich, szczególnie najbardziej narażonych w naszym społeczeństwie.

Beata Śleszyńska

Materiał opracowany ze strony internetowej Uniwersytetu Loma Linda: https://news.llu.edu/health-wellness/here-s-what-we-know-about-coronavirus