Czas Klubów Zdrowia

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W niedzielę, 30 października br. w gościnnych progach Domu Opieki „Samarytanin” w Bielsku-Białej, odbyło się ogólnopolskie spotkanie klubów zdrowia zorganizowane przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh). Przybyli na nie zarówno ci, którzy już prowadzą takie kluby, jak i osoby, które planują je założyć, oraz po prostu pasjonaci zdrowego stylu życia.

W świecie ciągłego pośpiechu wielu ludzi nie ma czasu, by zadbać o zdrowie. Mimo że świadomość zdrowotna naszego społeczeństwa wzrasta, wciąż jeszcze duża niewiedza w tym zakresie prowadzi do poważnych chorób cywilizacyjnych, na które zapada wielu Polaków. Doskonałą receptą na rozwiązanie tego problemu są kluby zdrowia. Proponują one bezpłatne prelekcje na temat zdrowego stylu życia, proste badania profilaktyczne, degustacje potraw wegetariańskich i kursy zdrowego gotowania.

Około 70 uczestników spotkania w Bielsku-Białej mogło wziąć udział w ciekawych wykładach oraz wysłuchać relacji z pracy klubów zdrowia w całej Polsce. O swojej działalności opowiadali wolontariusze z Bielska-Białej, Cieszyna, Poznania, Pszczyny i Skoczowa.

– Bardzo spodobał mi się prezentowany projekt EXPO Zdrowie dla dzieci, którego adresatami są przedszkolaki – mówi Joanna Pirga, jedna z uczestniczek.

EXPO Zdrowie to program towarzyszący klubom zdrowia, polegający na prowadzeniu prostych badań i promowaniu podstawowych zasad zdrowia na rynkach miast, w galeriach handlowych, parkach i innych miejscach publicznych, co pozwala na propagowanie profilaktyki zdrowotnej wśród jeszcze większej liczby osób.

– Było to niezwykle potrzebne spotkanie – tak niedzielny program ocenia Tytus Gudzowski z ChSCh. – Uświadomiło ono uczestnikom, jak ważne jest, aby dzielić się naszą wiedzą o zdrowiu z innymi. Tym zaś, którzy już od dawna prowadzą kluby zdrowia, podsunęło nowe pomysły.

Po spotkaniu kilka osób zadeklarowało chęć utworzenia klubu zdrowia w swojej miejscowości.

Wśród poruszanych zagadnień były: kluby zdrowia, jako ważny element poselstwa zdrowia i misji w Kościele (dr n. med. Jacek Matter), Szkoły Zdrowego Gotowania przy klubach zdrowia (Iwona Deperas, Natalia Majewska), wykonywanie badań medycznych (Ewelina Jaksz-Recmanik), sposób zakładania klubów zdrowia (Tytus Gudzowski), finansowanie klubów zdrowia (Andrzej Cichy) oraz wspomniane EXPO Zdrowie jako projekt wspierający kluby zdrowia (Krzysztof Roszkowski, Marek Kroczyk).

Kluby Zdrowia w Polsce prowadzą filie ChSCh (większość klubów), a także: Korespondencyjna Szkoła Lepszego Życia, Fundacja „Źródła Życia” i Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Czytaj więcej o klubach zdrowia: www.kluby-zdrowia.chsch.pl.

Złóż dar na działalność dobroczynną:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
konto: 26 1240 1994 1111 0010 3045 8599

Przekaż 1% dla zaufanej organizacji dobroczynnej – ChSCh (KRS 0000220518)

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”3357,3358,3359,3360,3361,3362,3363″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Bielsko-Biała, Polska …. `{`Andrzej Wierzchowski/ChSCh, fot. Andrzej Cichy, Piotr Nowacki`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]