Doroczne spotkanie prezydenta z przedstawicielami związków wyznaniowych

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

20 stycznia br. prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w swoim pałacu na Krakowskim Przedmieściu z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych. Wśród zaproszonych byli również liderzy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Prezydent przekazał zebranym życzenia noworoczne. Swoje wystąpienia mieli także przedstawiciele Kościoła katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz Związku Muzułmanów.

Wspólnota to ludzie różnych kultur, wyznań i języków –– podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania. Chcemy tworzyć wspólnotę opartą na szacunku dla odmienności i różnorodności. Wspólnota nie oznacza tego, że jesteśmy wszyscy tacy sami. Wspólnota może i powinna obejmować ludzi o różnych wyznaniach, różnej kulturze, czasami o różnym języku –– zaznaczył.

Jak ocenił prezydent, ważne jest, „by wydobywać to, co wspólnotę wzmacnia, co czyni wspólnotę piękniejszą i lepszą”. Wyraził też przekonanie, że umiejętność dostrzeżenia innych to moment, który „czyni nas trochę lepszymi”. Zaznaczył, że „jedną z form szacunku okazywanego przez demokratyczne państwo dla własnych obywateli jest też szacunek dla Kościołów, dla grup wyznaniowych, dla świata wiary”.

„Zdolność do komunikowania się, prowadzenia dialogu, dyskusji i dostrzeganie tego, co może łączyć ludzi różnych wrażliwości religijnych, także jest elementem budowania mądrej, pięknej wspólnoty” –– powiedział prezydent. Jednocześnie przekazał najlepsze życzenia noworoczne przedstawicielom wszystkich Kościołów i grup wyznaniowych, szczególnie poczucia ładu i równowagi wewnętrznej, na które składa się także zaangażowanie religijne. „Życzę, aby ten rok był dobry dla wszystkich wspólnot wiary w Polsce, by problemy, które są cząstką naszego świata (…) dawały się rozwiązywać z korzyścią dla wspólnoty” –– podkreślił.

W spotkaniu wzięli udział również: małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, jego zastępca Sławomir Rybicki i minister Maciej Klimczak.

Delegacja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce przekazała prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w prezencie kilka książek, a także płyty z filmami o stworzeniu i adwentystach.

W rozmowie z pastorem Markiem Rakowskim, sekretarzem Kościoła, pani Anna Komorowska zapewniła, że przeczyta książkę Człowieczy los, ponieważ jest pod wrażeniem twórczości Anny German.

„Jesteśmy wdzięczni Panu Prezydentowi i jego współpracownikom za zaproszenie i przywilej uczestniczenia kolejny raz w tego typu spotkaniu — powiedział pastor Andrzej Siciński, dyrektor kościelnego Sekretariatu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej. — Zapraszanie tak licznych reprezentacji również mniejszości religijnych dowodzi praktycznego respektowania konstytucyjnej zasady równouprawnienia Kościołów i innych związków wyznaniowych”.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP jest obecny na ziemiach polskich od ponad 130 lat. Posiada ok. 10 tys. wiernych, w świecie — 30 milionów.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”AAI fot. Wojciech Olkuśnik, Kancelaria Prezydenta” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]