Festiwal Hosanna BIS. Znów bliżej siebie nawzajem.

Festiwal BIS to inicjatywa, która powstała na fali popularności Festiwalu Hosanna Nnline. Miesiąc po tamtym wydarzeniu uczestnicy spotkali się ponownie na kanale internetowym zboru Adwentyści Warszawa-Centrum, aby przez dwa dni uczestniczyć w wielbieniu Boga poprzez różne formy artystyczne.

18 MAJA 2020 (NR 757) `{`KAROLINA HARASIM/ZDJ.: ADWENTYŚCI WARSZAWA-CENTRUM`}

Pastor Arkadiusz Bojko

Hasłem przewodnim nadal pozostaje „Jestem”. Tym razem rozważania duchowe skupione były wokół tekstu z Hebr 13,8: „Jezus Chrystus wczoraj i dziś – ten sam i na wieki.” O Chrystusie „wczoraj”, który był dostępny nie tylko dla tłumów, ale dla pojedynczego człowieka, prowadził w piątkowy wieczór rozważanie pastor Arkadiusz Bojko z polskiego zboru w Chicago.

Piątkowy wieczór był także czasem doświadczeń z codziennego życia (ratunek od wypadku na drodze dla Zuzi i Michała czy nowy portfel dla Marty), ale i wielkich radości nawróceń w rodzinie Mariusza. Kamil zachęcił innych do inicjatywy, którą rozpoczął na swoim profilu na Facebooku: „Potrzebujesz modlitwy? Napisz”.

Studium biblijne prowadziła młodzież

Cały wieczór był oczywiście wypełniony muzyką wykonawców znanych, nowych i takich, którzy uaktywnili się po latach z okazji festiwalu. Nowa sytuacja wymaga nowych rozwiązań, a więc i tradycyjne sobotnie nabożeństwo uległo lekkim przeobrażeniom. Oczywiście nie zabrakło pieśni uwielbienia, słowa Bożego i modlitwy. Studium lekcji szkoły sobotniej przeprowadzonej w aplikacji Zoom zostało przygotowane przez jej uczestników wcześniej. Do poświęcenia „Roku dla Jezusa” w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej zachęcali pastorzy Marek Micyk i Adam Grześkowiak. Wyrazili także nadzieję, że sierpniowy camp odbędzie się już nie online.

Pastor Roman Chalupka

Nabożeństwo wzbogacił występ na żywo, bardzo entuzjastycznie przyjęty w komentarzach na chacie na YouTube. Marta, Daniel, Maciek wykonali gospelową pieśń „Amazing grace”, a także instrumentalny jazzowy medley znanych hymnów. Pieśnią „Tę pewność ja mam w mym Jezusie” rozpoczął swoje kazanie pastor-muzyk Roman Chalupka z Australii i przybliżył widzom Jezusa „dzisiaj” – Tego, który daje zwycięstwo w codziennym życiu i którego obietnic warto się uchwycić na wieczność.

Pastor Pavel Goja

Popołudniowy program festiwalowy zachwycał z występu na występ, jak można było przeczytać w komentarzach pod transmisją. Idea festiwalu online otworzyła nowe możliwości uczestnikom, którzy do tej pory nie pojawiali się na scenie w Częstochowie: pojawiły się rodzinne występy instrumentalne, nagrania kameralne, przygotowane starannie teledyski oraz nowi wykonawcy zagraniczni. Największym zjednoczeniem uczestników po latach z okazji festiwalu było nagranie zespołu Salem. Pastor Darek Lazar przedstawił ostatnią odsłonę tematu: Jezus „na wieki”, a przedłużeniem tego i zarazem podsumowaniem festiwalu było kazanie pastora Pavela Goi, który wskazał na rychłe powtórne przyjście Chrystusa i potrzebę gotowości każdego dnia. „Jutro nie nadejdzie nigdy”, a zatem czuwaj, rób to, co do ciebie należy i wykonuj misję, którą dostałeś od Boga.

Zespół „SALEM”

W mojej osobistej opinii chyba do tej pory jeszcze nigdy festiwal nie zebrał tak pozytywnych opinii, jak w tym roku podczas kryzysu, prowadzony w wersji online. To zachęca do twórczego działania i kolejnych wydarzeń, by tę twórczość zaprezentować. To pokazuje różnorodność gatunków i form, które podczas festiwalu tworzyły wspaniałą i bogatą całość. Dobrze widzieć i słyszeć, że #kościółŻYJE. Niech uwielbianie Boga poprzez muzykę raczej łączy pokolenia, niż dzieli ludzi ze względu na różne gusta. Jako wykonawcy dajmy to, co najlepsze z siebie. Jako widzowie doceniajmy tych, którzy dzielą się swoją twórczością.

Karolina Harasim

PROGRAM FESTIWALU „HOSANNA BIS„