Film o adwentystycznym bohaterze wojennym trafi do kin już w listopadzie

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W sieci pojawił się plakat zwiastujący premierę filmu „Hacksaw Ridge”. Scenariusz został oparty o życiorys Desmonda T. Dossa, amerykańskiego żołnierza i adwentysty dnia siódmego, który w obliczu okrucieństw wojny pozostał wierny swoim przekonaniom.

Film „Hacksaw Ridge” oparty jest na historii życia Desmonda T. Dossa, szeregowego amerykańskiej armii. W 1942 roku Doss, który był wyznawcą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, z powodu swoich przekonań religijnych  i odmówienia noszenia oraz używania broni, został skierowany na front na Pacyfiku jako sanitariusz wojskowy. W czasie jednej z bitew na japońskiej Okinawie uratował 75 żołnierzy, których na własnych rękach wyniósł z pobliża linii frontu.

Prezydent Harry Truman skomentował to wydarzenie w następujący sposób:  „Szeregowy Desmond T. Doss był sanitariuszem kompani 307 pułku piechoty w czasie, gdy 1. batalion tego pułku szturmował niedostępne 130-metrowe urwisko (…) na wyspie Okinawa (…) 25 kwietnia 1945 roku. Gdy nasze oddziały osiągnęły szczyt urwiska, napotkały zmasowany opór (…) siedemdziesięciu pięciu ludzi zostało rannych. (…) Szeregowy Doss, zamiast ratować się ucieczką, pozostał na silnie ostrzeliwanym szczycie wraz z wieloma rannymi, wynosząc ich z pola bitwy”.

Dalej prezydent mówił, jak Doss podczas kolejnych walk ratował rannych spod samych japońskich bunkrów, wielokrotnie pokonując dziesiątki i setki metrów pod ostrzałem z broni maszynowej i granatów. Jak niósł im pomoc, aż sam został ranny w nogę od eksplozji granatu. Jak sam się opatrzył i ustąpił miejsca do ewakuacji z pola bitwy ciężko rannemu koledze. Jak kolejny raz został ranny w rękę i wyczołgiwał się z pola bitwy ze złamaną ręką i ranną nogą. Zdaniem prezydenta Trumana Doss dowiódł „bezprzykładnego męstwa i niezłomnej woli w obliczu skrajnie niebezpiecznych warunków”, stając się „symbolem waleczności i poświęcenia sięgającego daleko poza granice obowiązku”.

Desmond T. Doss jest bohaterem książki „Nietypowy bohater” (ang. The Unlikeliest Hero) autorstwa Bootona Herndona, która ukazała się w Polsce staraniem wydawnictwa „Znaki Czasu”. Historia sanitariusza Dossa została już zekranizowana w dokumentalnym obrazie „The Conscientious Objector” (2004 r.)

Reżyserem filmu „Hacksaw Ridge” jest znany amerykański aktor i producent Mel Gibson. Amerykańska premiera odbędzie się w listopadzie br.

[/vc_column_text][vc_text_separator title=”AAI; fot. Materiały Prasowe” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]