Gdy Bóg mówi: musisz. Relacja z Kongresu Polonii w Wielkiej Brytanii.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”4 CZERWCA 2017 (NR 600) `{`DANIEL KLUSKA/AAI, ZDJ. ANNA ROMANIUK, MONIKA JANTOS-ERAZO`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Czy Pan zmusza człowieka do czegokolwiek? Przecież jednym z Jego najwspanialszych dla nas darów jest wolna wola? „Gdy Bóg mówi: musisz“ – pod tym hasłem w dniach 26-28 maja w Newbold College ( Wlk.Brt.) odbył się IV Kongres Polonii Adwentystycznej. Od kilku lat tradycją stały się regularne spotkania polskich adwentystów mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło uczestników także ze Szkocji czy Irlandii Północnej. W Kongresie uczestniczyło około 50 osób.

Głównym organizatorem i koordynatorem zjazdu była Monika Jantos-Erazo – pracująca w Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów w Anglii Instruktorka Biblijna pochodząca z Polski. Mówcą spotkania był pastor Piotr Stachurski – przewodniczący Diecezji Wschodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.

Choć obaw o pogodę było wiele, ta dopisała idealnie. Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór przy wspólnym ognisku. Pastor Stachurski wprowadził uczestników w dzień sobotni duchową refleksją. – Chrystus nigdy nie zamieszka w nas na siłę – bez naszej zgody. Jednak jeśli naprawdę pragniesz z Nim pojednania, On musi zatrzymać się w twoim sercu. Podobnie jak dwóch z Jego uczniów wędrujących do Emaus, możemy „przymusić” Go, aby został z nami, jako wyraz tego, jak bardzo zależy nam na Jego obecności w naszym życiu – podsumował pastor. Piątkowy program zakończył się wspólnym posiłkiem wcześniej upieczonych w ognisku ziemniaków a pozostały czas spędziliśmy na wspólnych rozmowach i wymianie doświadczeń.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_images_carousel images=”5646,5647,5648,5649,5650,5651,5652,5653,5654,5655,5656,5657,5658,5659,5660,5661″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Na sobotę do grona zgromadzonych wcześniej uczestników dojechało jeszcze kilka polskich rodzin. W drugiej części nabożeństwa odbyło się błogosławieństwo dzieci Magdy i Pawła Rojów: Adama (1 rok), Oskara (9 lat) i Jakuba (10 lat). Wszyscy modliliśmy się o błogosławieństwo i opiekę dla chłopców, ale także i dla całej rodziny. W swoim kazaniu pastor Piotr Stachurski podkreślił znaczenie ofiary Chrystusa. Jezus oddał Swe życie dobrowolnie. Pragnąc ratować człowieka musiał to uczynić. W ten sposób najpełniej objawił Swoją miłość do ludzkości.

Popołudniowa część rozpoczęła się od wspólnego śpiewu i modlitw. Znów mieliśmy okazję aby zatrzymać się wraz z pastorem Stachurskim nad Słowem Bożym. – Co naprawdę musisz? Czy musisz skupiać swą na wielu mało znaczących sprawach życia? Zdobywać dobra kosztem czasu dla Boga? – otwarcie zapytał w kazaniu pastor. – Musimy słuchać Jezusa, mieć prawdziwą relację z Nim oraz pozwalać, by On kształtował w nas charakter podobny Jemu. Tego dzisiaj potrzebujemy najbardziej – podkreślił pastor. – Musisz wierzyć także Bożym obietnicom jeśli pragniesz być gotowym na powrót Jezusa Chrystusa. Każde Boże polecenie jest jednocześnie obietnicą. – podsumował pastor Stachurski.

Po kolacji przygotowanej przez uczestników, swoją wiedzą służył psycholog Jakub Roszkowski. W trakcie krótkiego wykładu na temat przeciwdziałania depresji podzielił się kilkoma wskazówkami, umożliwiającymi zapobieganie pojawianiu się oznak tej choroby. W obecnym czasie często zapominamy, że na nasze zdrowie psychiczne wpływa naprawdę bardzo wiele czynników. To od nas zależy, jak zinterpretujemy życiowe zmagania lub chwilowe kłopoty i jaki wpływ będą one miały na nasze zdrowie. Po wykładzie uczestnicy Kongresu spędzili czas na wspólnych rozmowach, modlitwach i spacerach po terenie campusu w Newbold.

W niedzielne przedpołudnie pastor Piotr podzielił się ostatnią refleksją nawiązującą bezpośrednio do tytułu Kongresu: Musisz świadczyć. – Chrystus przyszedł na tę ziemię z ogromnym pragnieniem w sercu, by prowadzić ludzi do prawdy zbawienia. „Muszę (…) zwiastować dobrą nowinę o Królestwie Bożym” – rzekł Pan Jezus. Nasze istnienie jako Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego wynika z Bożego powołania zapowiedzianego proroctwami. – podkreślił pastor Stachurski. – Dlatego razem z Jezusem i zgodnie z Jego słowami: „Musimy wykonywać dzieła tego, który mnie posłał, póki dzień jest; nadchodzi noc, gdy nikt nie będzie mógł działać” (J 9,4). Bóg obdarzył nas wieloma darami i możliwościami służby dla bliźnich – kontynuował.

W trakcie całego Kongresu nie zabrakło także czasu na wspólny śpiew. Te części wspólnego czasu prowadziła zaproszona z polski grupa muzyczna, pod kierownictwem Daniela Kluski. Wśród repertuaru pieśni nie zabrakło także pieśni w języku angielskim, co było miłym ukłonem w stronę anglojęzycznych uczestników spotkania.

Jak podkreślił pastor Stachurski: – Kongres pokazał jak bardzo nasze siostry, nasi bracia z Polski potrzebują i pragną wspólnych spotkań. – Przeżyliśmy błogosławiony czas umacniania wiary w Chrystusa oraz nawiązywania i rozwijania wzajemnych relacji – kontynuował.

– Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć z rodziną w Kongresie. To był naprawdę błogosławiony czas. Pan Bóg zgromadził nas „jak kokosz gromadzi piskleta pod swoimi skrzydlami”. – podkreśliła Aneta Bulwan z Torquay (południowa Anglia). – Bardzo podobal nam sie czas uwielbienia. Daniel, Ania i Maciej: dziękujemy za cudne pieśni i wasz czas! Niech Pan błogoslawi waszemu zespołowi. Dziekujemy rowniez za Słowo Boże przekazane przez pastora Piotra Stachurskiego. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego zjazdu. – podsumowała.

Choć tegoroczny Kongres przeszedł do historii, organizatorzy już myślą o przyszłorocznym spotkaniu. – Ciekawym rozwiązaniem byłoby urozmaicić program różnymi warsztatami. – podkreśliła Monika. – Zastanawiamy się także nad przedłużeniem Kongresu do godzin popołudniowych w niedzielę; można spędzić ten czas na wspólnej rekreacji lub zorganizować interesującą wycieczkę – podsumowała.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację całego Kongresu. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego spotkania!

Uczestnik

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Wzmianka o kongresie pojawiła się w wiadomościach Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów w Anglii:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=Rh0uYOIecjw&feature=youtu.be”][/vc_column][/vc_row]