„GEDEON” w Załęczu Wielkim. Sprawozdanie ze zjazdu drużyn.

Ogólnopolski Zjazd Drużyn 2022, Związku Harcerstwa Adwentystycznego odbył się w dniach 28 października – 1 listopada, pod hasłem „GEDEON”, w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim. Udział w zjeździe wzięło 13 drużyn z całej Polski co przełożyło się na liczbę 208 uczestników spotkania. Była to największe wydarzenie tego typu zorganizowane do tej pory przez ZHA (Związek Harcerstwa Adwentystycznego).

10 LISTOPADA 2022 [OLGA KULINICZ / FOT. MICHAŁ PAWLUCZUK/MAGDA SULEJ-LOBERT]

Organizacja spotkania nie była łatwa. Planowanie wydarzenia rozpoczęło się już w czerwcu 2021 r., kiedy z wielkim entuzjazmem – po poluzowaniu obostrzeń związanych z Covid-19 – byliśmy przekonani, że uda nam się spotkać w styczniu 2022 r. Niestety pandemia znowu nam to uniemożliwiła a spotkanie zostało przełożone na maj. Wybuch wojny na Ukrainie i migracja uchodźców jednak po raz kolejny pokrzyżowała plany a ostateczną datę spotkania przesunięto na przełom października i listopada br.

Kilka tygodni przed planowanym zjazdem drużyn pojawiły się kolejne komplikacje. Gmina, której bardzo zależało na tym, aby nas przyjąć, musiała zrezygnować z wynajęcia hali sportowej w związku z podwyżkami cen ogrzewania. Wśród wielu wątpliwości cała kadra zdecydowała się jednak nie poddawać. W błyskawicznym tempie przeorganizowano program wydarzenia, aby dostosować go do nowych warunków choć wiązało się to z dodatkowymi kosztami finansowymi, ale i te udało się ostatecznie rozwiązać. Brakujące środki zostały pokryte dzięki wsparciu Zarządu Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce oraz Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej „Blisko serca”. Dzięki temu 208 harcerzy i zuchów mogło spotkać się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim.

Sobota była wyjątkowa. Nabożeństwo odbyło się w otwartym amfiteatrze, gdzie wspólnie uwielbiliśmy Boga, dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami oraz w interaktywny sposób mogliśmy słuchać historii o Gedeonie i Bożym prowadzeniu. Po obiedzie zaplanowaliśmy grę terenową w pobliskim lesie, który dzięki opadającym, kolorowym liściom i promieniom jesiennego słońca dodawał wyjątkowego uroku całej zabawie. Podczas gry harcerze poznawali historię walecznego Gedeona. Podsumowaniem dnia był biblijny chrzest druhny Leny i druha Natana z drużyny „Mustangów” z Wrocławia, w wodach rzeki Warty.

Niedziela natomiast upłynęła pod znakiem aktywności. Do południa na pobliskim stadionie sportowym Chorągiew Zachodnia prowadziła gry i zabawy. Po południu z kolei to już drużyny prowadziły wszelkie aktywności, które należało zaplanować jeszcze przed Zjazdem. Każda drużyna prowadziła gry w dwóch konkurencjach: umysłowej i sportowej (aktywność). Wieczorem po nabożeństwie, był czas na przedstawienie piosenki lub pląsu drużynowego. Każda drużyna spisała się na medal. Było sporo śmiechu, radości i oczywiście śpiewu. Po programie nastał czas na zaprzysiężenie kolejnych 6 zuchów, 6 harcerzy i przyrzeczenie instruktorskie, które złożyła druhna Aleksandra Wróblewska.

Poniedziałek do południa był już nieco spokojniejszy. Harcerze uczestniczyli w kilku warsztatach: jak gospodarować swoim czasem, jak zarządzać finansami, czy jak radzić sobie w relacjach damsko-męskich. W tym samym czasie zuchy przeprowadzały sprawność „Pochodnie”, którą opracowała kadra zuchowa z Polski. W ramach tej sprawności zuchy miały wykonać pochodnie z materiałów, które znaleźli w lesie.

Po południu przeprawiliśmy się promem rzecznym przez rzekę Wartę na drugi brzeg, do umownej krainy Madianitów. Podczas gry terenowej zbieraliśmy to, co było potrzebne do walki, m.in. dzbany oraz rzeczy z których można zrobić pochodnie. Zainscenizowaliśmy także wielką bitwę Izraelitów z Midianitami, która zakończyła się wielką pogonią ponad 200 zuchów i harcerzy za 4 przebranymi Midianitami.

Na Zjazd uczestnicy przywieźli swoje instrumenty, więc zespół muzyczny stworzył się bardzo spontanicznie. Pieczę nad grupą sprawował Grzegorz Rybacki. Powstała także nowa pieśń „Gedeon” której autorami byli Ania i Adam Sobaszkowie.

Zjazd w Załęczu Wielkim był czasem wyjątkowej inspiracji i wzajemnego wsparcia dla każdego, zaangażowanego w działanie harcerstwa adwentystycznego w Polsce. Dzięki takim spotkaniom mamy okazję nie tylko na czas duchowej refleksji i podjęcie dobrych decyzji dla Boga, na zacieśniania starych przyjaźni, ale także na zdobywanie nowych przyjaciół i wzajemne inspirowanie się do dalszej służby.

Jeżeli jesteś zainteresowany kolejnymi spotkaniami organizowanymi przez ZHA w Polsce, zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej: www.zha.org.pl. a na pewno nic Cię nie ominie!

Czuwaj MaranaTha!

St. przew. Olga Kulinicz
Komendant Krajowy ZHA