„Go Beyond Normal”: Pierwsze wrażenia i wywiad z Tedem Wilsonem

Podczas pierwszego dnia konferencji w Czarnogórze, uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu na temat kultury postmodernistycznej, a także interesującej prezentacji o „adwentystycznym żargonie”, która została przygotowana przez polską delegację. Serwisowi ADWENT.pl udało się również porozmawiać z przewodniczącym światowego kościoła Tedem Wilsonem.

Konferencja w Czarnogórze poświęcona jest wyzwaniom, które stoją przed Kościołem w  postmodernistycznym świecie. Jak zauważono podczas otwartego panelu dyskusyjnego, kluczowe wartości adwentyzmu wciąż  mogą być atrakcyjne dla współczesnego społeczeństwa. Racjonalne i historycznie potwierdzone korzenie wiary (Biblia), nieszablonowe zachowania Jezusa, wspólnota i możliwość odnalezienia prawdziwych przyjaźni w Kościele, a także siła osobistych doświadczeń wyznawców – to wartości, które możemy dziś zaoferować ludziom żyjącym wokół nas.

„Postmoderniści nie są przeciwko Bogu. Oni nie znają Boga” -podkreślił dr Bertil Wiklander, przewodniczący Wydziału Transeuropejskiego (TED), rozpoczynając konferencję.

Warto odnotować, że podczas spotkania w Czarnogórze swoją prezentację wygłosili również młodzi przedstawiciele polskiego kościoła. Daniel Kluska, Marek Micyk i Michał Rakowski opowiadali o „adwentystycznym żargonie”, który często jest niezrozumiały dla ludzi żyjących wokół nas. Prelegenci przytoczyli m.in. listę „niebezpiecznych” słów i wyrażeń, które często uniemożliwiają rzetelną dyskusję z osobami prezentującymi inny światopogląd. Zwrócili również uwagę na brak jednego, uniwersalnego języka dla działań ewangelizacyjnych.

Polscy delegaci zachęcili uczestników spotkania do większej autentyczności i otworzenia się na innych ludzi. Przestrzegli również przed nadużywaniem  pejoratywnego określenia „świat”, które stawia wyraźny mur pomiędzy adwentystami i współczesnym społeczeństwem. Około 200 słuchaczy z kilkunastu krajów zadeklarowało chęć wyjścia naprzeciw potrzebom innych ludzi. Również tych, których przekonania znacząco różnią się od chrześcijańskiego wzorca. „Macie wspaniałych młodych ludzi, jestem spokojna o przyszłość adwentyzmu w Polsce” – podkreśliła Audrey Anderson, zajmująca stanowisko sekretarza Wydziału Transeuropejskiego.

Członkom polskiej delegacji udało się również przeprowadzić krótki wywiad z przewodniczącym światowego kościoła Tedem Wilsonem, który pojawił się na konferencji w Becici wraz ze swoją małżonką Nancy

WYWIAD Z PRZEWODNICZĄCYM ŚWIATOWEGO KOŚCIOŁA

Ted WilsonAdwent.PL: Podróżując po świecie, widzi pastor różne oblicza adwentyzmu i poznaje różne sposoby docierania do lokalnych społeczności. Jakiego języka powinniśmy używać w kontaktach z ludźmi żyjącymi wokół nas?

Ted Wilson: Przede wszystkim musimy być odnowieni i autentyczni. Pozwólmy, by kierowała nami nasza własna relacja z Bogiem! Wtedy poprośmy go też, by było to proste. Wydaje mi się, że jeśli zbyt „komplikujemy sprawę”, używamy trudnego języka i staramy się brzmieć inteligentnie, to faktycznie możemy być niezrozumiani. Wówczas jakiekolwiek zainteresowanie wśród innych! Komunikując się z innymi wierzmy, że kieruje nami Duch Święty. Nawet, jeśli sami popełniamy błędy.

Nie tak dawno odwiedził pastor nasz kraj…

Pamiętam, jak byliśmy z żoną w Polsce! Było nieco chłodno, ale za to przyjęcie jakie gorące! To był o tyle specyficzny przyjazd, że nie miałem okazji spędzić z wami soboty. Wieczorem gościliśmy w jednym ze zborów, byliśmy też w seminarium. Odwiedziliśmy wtedy wiele miejsc: Holandię, Polskę, Serbię, Chorwację i Węgry. A zaraz potem Egipt, Turcję, Liban. Tak więc to była długa podróż.

Podobała się?

O tak. Bóg nam błogosławił i pozwalał kontynuować służbę.

A jak wrażenia z tych pierwszych godzin konferencji?

Ludzie starają się dociec, jak najlepiej opowiedzieć o Jezusie. Uważam, że to bardzo ważne. Zawsze powinniśmy starać się, by było to tak proste, jak to tylko możliwe. Bardzo dobre było to, co staraliście się uchwycić jako młodzi ludzie w swojej prezentacji. Serdecznie wam za to dziękuję!

Na koniec Ted Wilson pomodlił się z członkami polskiej delegacji, prosząc o błogosławieństwa dla Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego

[Rozmawiali: Daniel Kluska i Michał Rakowski]

Daniel Maikowski/AAI, fot. Daniel Kluska, Michał Rakowski