Historia adwentyzmu już dostępna online

Misjonarz Benny Tavodi i popularny ewangelista George Burnside należą do wielu osób z Wydziału Południowo-Pacyficznego (SPD) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, których biografie można znaleźć w nowej encyklopedii Adwentystów Dnia Siódmego (ESDA), która została opublikowana w ostatnim tygodniu.

3 LIPCA 2020 (NR 768) `{`ADVENTIST.ORG/OPR.:DANIEL KLUSKA`}`

Encyklopedia Adwentystów Dnia Siódmego (ESDA) od kilku lat była ekscytującym, globalnym projektem. Z 8500 wpisów dokumentujących historię i życie Kościoła Adwentystów na całym świecie, 611 pochodzi z SPD, a kolejnych 19 jest obecnie edytowanych. Zaletą formatu cyfrowego jest to, że ESDA można stale aktualizować i rozszerzać.

Naukowcy, nauczyciele i autorzy z każdego działu wnieśli wkład w ten projekt, w tym 140 twórców z SPD. Niektóre historie z życia Kościoła zostały przypomniane po raz pierwszy.

Pełniąc funkcję zastępcy redaktora naczelnego ESDA, były przewodniczący Wydziału Południowo-Pacyficznego, dr Barry Oliver, był zajęty koordynowaniem lokalnych twórców i zgłoszeń do projektu. Istnieją artykuły o każdym zborze, konferencji, misji i instytucji, a także o ważnych osobach i wydarzeniach z Południowego Pacyfiku.

– Żaden kościelny projekt nigdy nie był realizowany w tak szeroki sposób – mówi Oliver. – Jesteśmy globalnym kościołem i całkowicie właściwe jest, aby nasza encyklopedia była tworzona dzięki wkładowi autorów z całego świata. Niektórzy autorzy mieszkają w odległych lokalizacjach, takich jak Choiseul Island na Wyspach Salomona. Niektórzy mieszkają w Avondale University College; o ile mi wiadomo, autorzy pochodzą z każdego kontynentu oprócz Antarktydy – podkreśla Oliver.

Niektóre historie są fascynujące.

– Odwaga i prawdziwe zaangażowanie niektórych pionierów Kościoła było powalające – mówi dalej dr Barry Oliver. – To nie przypadek, że nasz kościół jest globalnym, rozwijającym się kościołem, jakim jest dzisiaj. Stało się tak niewątpliwie dzięki temu, że Bóg trzyma wszystko w swoich dłoniach. Historie ludzi i miejsc są tak interesujące, że można je wykorzystać do poważnych badań. Jestem pewien, że wielu ludzi – podobnie jak ja – będzie pozytywnie zaskoczonych historią Kościoła – zaznacza Oliver.

Co ważne, twórcy ESDA wcale nie pozostawili tylko pozytywnej historii Kościoła. W encyklopedii można znaleźć wiele informacji o wydarzeniach lub osobach budzących wiele kontrowersji. – Nie znajdziesz tam tylko „odkażonych” informacji – przyznaje Oliver.

Klip promocyjny ESDA:

– To wszystko, to dopiero początek; wiele historii trzeba jeszcze opowiedzieć. Nie tylko każdy artykuł może zostać rozszerzony, uzupełniony i – jeśli to konieczne – poprawiony, ale możemy dodawać nowe artykuły o ludziach i miejscach, które były ważne w naszym kościele – zaznacza Oliver.

Według dr Barrego Olivera z encyklopedii adwentystycznej możemy wyciągnąć trzy rzeczy: wiedzę, tożsamość i inspirację. – Dołożono wszelkich starań, aby dokładnie zbadać każdy temat, a fakty są poparte przypisami końcowymi i źródłami. – wyjaśnia Oliver.  – ESDA odpowiada również na pytania: skąd wziął się Kościół Adwentystów Dnia Siódmego? Jak możemy być dzisiaj kościołem? Dlaczego tu jesteśmy? Co nasza przeszłość mówi o naszej przyszłości? Historie ludzi i miejsc oraz zrozumienie zakresu i celu naszych działań są inspirujące, cieszą serce, a w niektórych przypadkach stanowią także wyzwanie – mówi dalej dr Oliver.

Pastor Glenn Townend, przewodniczący Wydziału Południowo-Pacyficznego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego powiedział, że ESDA będzie niezwykle cennym źródłem informacji dla osób zainteresowanych historią i rozwojem Kościoła Adwentystów.

– Czytanie encyklopedii nie tylko pozwoli zapoznać się z badaną historią, ale także zainspiruje was do kontynuowania służby śladami tych, którzy poświęcili tak wiele, aby współtworzyć dynamiczny Kościół, który mamy dzisiaj – powiedział Pastor Townend. – Wiele z tych historii można wykorzystać nie tylko do kazań, ale także szerszych prac naukowych – zaznacza Townend.

ESDA miała pierwotnie zostać uruchomiona na przełożonej obecnie sesji Generalnej Konferencji w 2020 roku. Zamiast tego premiera projektu odbyła się 1 lipca. Transmisja w linku poniżej:

Aby uzyskać więcej informacji i uzyskać dostęp do Encyklopedii Adwentystów Dnia Siódmego, odwiedź stronę encyclopedia.adventist.org.

AAI