Idąc dalej. Sprawozdanie z konferencji medialnej w Bukareszcie.

Ponad 180 liderów komunikacji z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego spotkało się w Bukareszcie w Rumunii na konferencji Global Adventist Internet Network (GAiN Europe) w dniach 14-18 października 2022. Wydarzenie pod tytułem „Forward: Keep Moving” (tłum. naprzód: podążaj dalej) zgromadziło dyrektorów komunikacji i ekspertów z 35 krajów z których wszyscy zaangażowani są w dziennikarstwo adwentystyczne, radio, telewizję i media społecznościowe.

20 PAŹDZIERNIKA 2022 (NR 879) [EUD.ADVENTIST.ORG / OPR. DANIEL KLUSKA]

Większość uczestników konferencji pochodziła z krajów Wydziałów Transeuropejskiego (TED) i Intereuropejskiego (EUD) Kościoła Adwentystów. Niektórzy jednak przybyli nawet z Polinezji Francuskiej, Mongolii i Meksyku. Nie zabrakło także grupy z Ukrainy, która dojechała na spotkanie podróżując samochodem przez wiele godzin.

Na scenie: ukraińska delegacja w trakcie wspólnej modlitwy

Organizacja

Zespół organizacyjny złożony był z departamentów komunikacji EUD i TED, personelu technicznego i zarządzającego Hope Media Europe oraz liderów sekretariatu komunikacji Kościoła Adwentystów w Rumunii.

Pomimo tego zróżnicowania efekty były doskonałe. Pracę koordynowali dyrektorzy komunikacji we wspomnianych wydziałach: Paulo Macedo (EUD) i David Neal (TED) wraz z prezesem Hope Media Europe Klausem Popą i dyrektorem ds. komunikacji Unii Rumuńskiej Dragosem Musatem.

Na uwagę zasługuje również niezwykły wkład w organizację spotkania byłego dyrektora ds. komunikacji EUD, Corrado Cozziego. Został on zaproszony przez obecnego dyrektora ds. komunikacji EUD, Paulo Macedo, a spotkanie było okazją do wyróżnienia Cozziego za jego wieloletni wkład w rozwój mediów na naszym kontynencie.

David Neal i Paulo Macedo

David Neal, dyrektor ds. komunikacji TED, również docenił wkład swojego poprzednika w rozwój mediów i wirtualnie wręczył nagrodę uznania Victorowi Hulbertowi, który połączył się z uczestnikami spotkania przez Zoom. Hulbert z powodu swojej choroby nie mógł przybyć do Bukaresztu, ale w swoim emocjonalnym wystąpieniu z nostalgią wspominał również swoją współpracę z Cozzim w poprzednich latach.

Głębokie emocje

Impreza naznaczona była wielkimi i głębokimi emocjami, chociażby podczas powitania grupy uczestników z Ukrainy. Jak wiadomo, od lutego na Ukrainie toczy się krwawa wojna. Po powitaniu ukraińskich uczestników gorącymi brawami, organizatorzy zaprosili dyrektora ds. komunikacji Północnej Azji i Pacyfiku SeongJun Byuna do modlitwy o pokój na Ukrainie. To był bardzo wzruszający moment, który poruszył większość obecnych.

– Nasz dom został zniszczony, gdy na nasze miasto spadły pierwsze pociski – powiedział członek ukraińskiej delegacji. – Tak bardzo się baliśmy, ale Pan pomógł nam uciec i znaleźć schronienie z całą rodziną w Niemczech. Teraz musimy modlić się za tych, którzy pozostali na naszej ziemi. Teraz robię to także wspólnie z osobami z Rosji, które przebywają w moim nowym zborze – kontynuował.  

Motywacyjny wkład Konferencji Generalnej

Williams Costa, dyrektor Komunikacji przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów podkreślił strategiczne znaczenie współpracy w komunikacji pomiędzy różnymi regionami naszego globalnego kościoła.

Bill Knott – Redaktor Naczelny czasopisma Adventist Review.

Szczególnie inspirujące były rozważania Billa Knotta, redaktora czasopisma Adventist Review. Knott zagłębił się w temat tożsamości adwentystycznej, której „nie można oddzielić od intensywnego miłowania bliźniego”. Ze swoją sugestywną, a czasem poetycką elokwencją, Knott zidentyfikował tożsamość adwentystyczną jako „podróż rozpoczynającą się od stworzenia i kończącą się powrotem Chrystusa”.

Intensywny program

Program GAiN obejmował liczne warsztaty, studia przypadków i czas na dyskusje prowadzone przez doświadczonych komunikatorów z różnych obszarów Kościoła i świata komunikacji. Wspólnym celem było zbadanie, jak najlepiej przekazywać ewangelię w dzisiejszym, złożonym świecie – jak łączyć komunikację z misją, ponieważ komunikacja w Kościele Adwentystów istnieje właśnie po to, by wspierać misję Kościoła.

Simret Mahary

Kapelanem wydarzenia był Simret Mahary, ekspert w dziedzinie stosunków międzykulturowych, pastor Kościoła Centralnego we Frankfurcie w Niemczech oraz założyciel PRESENCE Kultur Lounge, centrum kulturalnego w tym samym mieście. Mahary chciał podkreślić, że podróż wiary jest czasami nieznaną drogą, która osiąga głębokie znaczenie dopiero poza wyznaczonym celem. Mahary zaznaczył również, że choć każdy z nas ma swoje indywidualne i osobiste pochodzenie oraz doświadczenie, to ważne jest, aby nie narzucać swojego spojrzenia na rzeczywistość innym ludziom za wszelką cenę.

Wspólny projekt

Jednym z głównych punktów konferencji była premiera projektu „Happiness” (tłum. szczęście). Polegał on na stworzeniu publikacji w formie pisanej oraz materiałów audiowizualnych dla telewizji i mediów społecznościowych, które w swojej różnorodności i poprzez inne kulturowe perspektywy, odpowiedziałyby na pytanie, gdzie w dzisiejszym świecie można odnaleźć prawdziwe szczęście?

Norel Iacob – redaktor książki „Happiness in unexpected places”, części projektu „Szczęście”.

Projekt realizowany był przez adwentystyczne centra medialne z całego świata a koordynował go Adrian Durè – producent Hope Media Center.

Wybrany temat miał na celu zmotywowanie i zainspirowanie odbiorców/czytelników do zrozumienia pojęcia szczęścia i połączenia go z codziennymi doświadczeniami; rozpoznania rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Szczęście nie jest czymś, co posiadamy od urodzenia; to coś, czego się uczymy. Szczęście jest zmienne i inne u każdej osoby w zależności o danej kultury.

Modlitwa w parlamencie

Uczestnicy mieli również wyjątkową okazję odwiedzić rumuński parlament, który jest jednocześnie największym pałacem w Europie. Na zaproszenie byłego Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Sprawiedliwości, Titusa Corlateana, uczestnicy mogli zwiedzić bogate sale tej ogromnej budowli. Szczególnie wymowna i wzruszająca była wspólna modlitwa błogosławieństwa, którą poświęcono parlamentarzystom i senatorom obecnej kadencji.

Wnętrze studia telewizyjnego Speranta TV

Uczestnicy konferencji odwiedzili również studio telewizyjne i radiowe Speranta TV. W trakcie krótkiego spotkania przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rumuni, Aurel Neatu, opowiedział o działaniach jakie Kościoła Adwentystów realizuje w Rumunii.

Uczestnicy konferencji GAiN 2022 Europe na wspólnym zdjęciu z senatorem Titusem Corlateanem (trzeci od prawej na samym dole)

Kto jest moim rozmówcą?

Ostatni dzień konferencji poświęcony był w dużej mierze tematowi „Marketing w postmodernistycznym świecie”, czyli jak skutecznie dotrzeć do ludzi z Dobrą Nowiną. Dzięki wkładowi niektórych ekspertów w tej dziedzinie, takich jak Daryl Gungadoo, Lorand Soares Szasz i Jonathan Contero, uczestnicy byli w stanie lepiej zrozumieć sposoby identyfikowania i docierania do odbiorców z nadzieją w Jezusie.

AAI

– – – – – – –

Zdjęcia pochodzą z serwisu Adventist Media Exchange