Kolonie dla dzieci z Ukrainy

Drugi turnus kolonii dla dzieci z Ukrainy był wyjątkowy wyzwaniem. Dzięki trudnym okolicznościom satysfakcja z ich pokonywania była jeszcze większa.

Kolonia odbyła się w lipcu br. w Ośrodku Wypoczynkowym „Waszeta” koło Olsztynka na Mazurach, a udział wzięło 40 dzieci w wieku od 8 do 14 lat, które przybyły do nas z Ukrainy po 24 lutego. Wiele z nich przeżyło parę tygodni pod ostrzałem w Charkowie. Każdy przelatujący samolot wzbudzał niepokój. Widzieliśmy również ich ogromną tęsknotę za bliskimi, szczególnie za ojcami, którzy są na wojnie. Było to bardzo widoczne w tym, jak dzieci lgnęły do opiekunów. Dzieci potrzebowały poczucia bezpieczeństwa, które staraliśmy się im zapewnić, jednak nic nie jest w stanie wymazać tego, że przed wojną, ratują się drugi raz. Najpierw uciekały do Charkowa, a potem musiały uciekać również z tego miasta.

Niektóre dzieci nie miały ze sobą większej ilości ubrań czy nawet dobrego obuwia. Staraliśmy się poszukać rozwiązań, które pozwoliłyby nam zorganizować szybko najpotrzebniejszą pomoc. Kiedy tylko wytrwale pukasz, drzwi w końcu się otwierają. Dzięki wsparciu firmy Decathlon, mogliśmy zapewnić dzieciom nowe obuwie.

Kadra opiekująca się dziećmi z każdym dniem działała jeszcze lepiej – niczym naoliwiony mechanizm zegara wszyscy stanęli na wysokości zadania. Dobra atmosfera współpracy zaowocowała planami na zorganizowanie wspólnie zimowiska.

Atutem wydarzenia była także pogoda. To ona pozwoliła realizować wszystkie zaplanowane elementy programu. Nie zabrakło wycieczek w ciekawe miejsca, aktywności sportowych czy także pływania na kajakach.

Jednym ze sponsorów kolonii był Zarząd Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.

www.fundacjapociecha.pl