Kongres kobiet w Zambii

Prelegenci kongresu podkreślili istotną rolę kobiet w wypełnianiu misji Kościoła.

10 STYCZNIA 2024 (NR 970) [adventist.news| Opr. Daniel Kluska]

W pierwszym tygodniu września 2023 r. zorganizowano wyjątkowe spotkanie dla adwentystycznych kobiet z Wydziału Afryki Południowej i Oceanu Indyjskiego (SID) Kościoła Adwentystów. Ponad 2000 kobiet z Malawi, Zambii i Zimbabwe wzięło udział w Kongresie Kobiet na Uniwersytecie Rusangu w pobliżu Monze w Zambii. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Better, not bitter” (tłum.: „Lepsze, nie zgorzkniałe”)

Głównym mówcą była Margery Herinirina, dyrektorka Sekretariatu Kobiet w SID. Swoje wystąpienia oparła o teksty biblijne z Księgi Rut. – Dobrze jest, aby kobiety stale rozwijały swoją duchowość. Pielęgnowały bycie lepszą uczennicą Chrystusa i nie pozwalały sobie na zgorzkniałość. Gorycz jest jak trucizna w sercu. Trucizna, która pochłania dobre myśli – zaznaczyła.

Herinirina zachęcała kobiety do tego, aby w obliczu doświadczeń zachowały nadzieję. – Jeżeli będziesz ufać Bogu, On przemieni Twoje serce. Sposób w jaki traktujesz siebie i innych, może być dla nich inspiracją do zmiany życia i poszukiwań Boga. Tak jak w historii Naomi, która zwróciła się do Boga i zaufała Mu dzięki dobroci Rut i Boaza – powiedziała.

W spotkaniu uczestniczył także Harrington Simui Akombwa, przewodniczący SID. – Żyjemy w świecie pełnym wyzwań. Jednak stojąc odważnie po stronie Boga i będąc światłem Jego Prawdy, możemy być pewni, że przejdziemy przez wszystkie wyzwania zwycięsko – zaznaczył.

Dr Gift Mweemba, emerytowany pastor i były lider SID w swoim wystąpieniu natomiast podkreślił znaczenie kobiet nie tylko dla kościoła ale i dla świata.  – Droga Siostro, uwierz w siebie! Ufaj Bogu i bądź Jego apostołem. Kościół będzie się wtedy rozwijał o wiele szybciej ponieważ na świecie jest więcej kobiet niż mężczyzn. Bądź także z siebie dumna za to, co już osiągnęłaś, bo masz to dzięki Bogu – zaznaczył Mweemba.

Precious Milingo, liderka organizacji „Utano Health Solutions” promującej zdrowy tryb życia, poruszyła kwestię zdrowia kobiet. – Być może kobiet to nie interesuje, ale zwróćcie uwagę, jak dokładnie i starannie serwisowane są najdroższe samochody świata. Pamiętaj, że jesteś aktywem wartym miliardy dolarów, więc musisz dbać o siebie! – powiedziała Milingo.

Mercy Kumbatira, Dyrektorka Wykonawcza Banku Rezerw Malawi, zwróciła natomiast uwagę na zaangażowanie kobiet w finanse. – Każdy chce mieć pieniądze ale nie każdy umie je wydawać. Musimy nauczyć się je odkładać, inwestować a później właściwe dysponować kapitałem tak, aby realizować cele nie tylko osobiste, ale i Bożej misji – zaznaczyła.

Maimba Ziela, jeden z obecnych liderów Kościoła Adwentystów w Zambii podkreślił także problem przemocy wobec kobiet. – Znęcanie się to każde zachowanie lub działanie, które może zaszkodzić bezpieczeństwu, zdrowiu lub dobremu samopoczuciu osoby – powiedział Ziela. – Kiedy padasz ofiarą – nie milcz. Szukaj pomocy! – zaznaczył.

Podczas tego wydarzenia uczestnicy znaleźli także czas na działania misyjne. Kobiety odwiedziły m.in. szpital misyjny i więzienie w Monze, a także szkołę Choongo dla niepełnosprawnych dzieci. Dyrektor placówki powiedział, że po raz pierwszy od dłuższego czasu ktoś ich odwiedził. – Jako szkoła, staramy się zorganizować dla tych dzieci program i otoczyć ich właściwą opieką. To jednak bywa naprawdę bardzo trudne. W takich momentach cieszymy się, że nasza rola została zauważona – zaznaczył.

AAI