Kościół Adwentystów Dnia Siódmego wspiera mieszkańców Bałkanów

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Serbia, Bośnia i wschodnia Chorwacja doświadczają właśnie największej powodzi od przeszło 120 lat. Władze tych krajów ogłosiły już stan klęski żywiołowej, co zmusiło setki tysięcy ludzi do ewakuacji ze swoich miejsc zamieszkania. Szacuje się, że ucierpieć mogło nawet 3 miliony mieszkańców Bałkanów.

Trwająca na Bałkanach klęska żywiołowa spowodowana jest obfitymi opadami deszczu, która trwają nieprzerwanie od trzech miesięcy. Doprowadziły one do wylania dziesiątek rzek, co zmusiło do ewakuacji mieszkańców tego regionu. Problemem są również spowodowane wylewami rzek osuwiska, które pogrzebały już tysiące domów.

Na pomoc mieszkańcom Serbii, Bośni i Chorwacji ruszyły wojskowe helikoptery oraz specjalistyczne ekipy ratunkowe. Niestety wciąż przegrywają one walkę z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Szacuje się, że w wyniku powodzi śmierć poniosło już ponad 40 osób. Niestety ta liczba może znacznie wzrosnąć, ponieważ wciąż trwają poszukiwania zaginionych mieszkańców.

Powódź dotkliwie doświadczyła również wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Pastor Igor Bosnić,  Dyrektor Sekretariatu ds. Komunikacji w Unii Południowo-Wschodniej Europy, poinformował, że swoje domy straciło już dwadzieścia adwentystycznych rodzin. W wyniku klęski żywiołowej zniszczone zostały również cztery kościelne budynki – w Paraćinie i Svilajnacu (Serbia) oraz w Trnajaci i Doboj (Bośnia i Hercegowina).

W Doboj, ewangelista Josef Tasi i jego żona Marina schronili się przed falą powodziową na drugim piętrze kościelnego budynku. Niestety szybko zorientowali się, że woda dosięgnie ich również w tym miejscu. Zostali więc zmuszeni do ucieczki na dach. Nie mogli jednak wezwać pomocy, gdyż wyczerpały się baterie w ich telefonach komórkowych. Wreszcie, po wielu godzinach oczekiwań udało się ich ewakuować w bezpieczne miejsce – dzięki pomocy ekipy ratunkowej, która została wezwana przez współwyznawców. Niestety w wyniku powodzi stracili oni  cały swój dobytek.

W miejscowości Sabac, dwudziestu studentów Belgradzkiego Seminarium Teologicznego wraz ze swoimi profesorami dołączyło do grupy 6 tysięcy wolontariuszy,. Tylko w ciągu jednej nocy wybudowali oni ponad 23 kilometry wałów przeciwpowodziowych

W pomoc powodzianom zaangażowali się również młodzi adwentyści z Belgradu, którzy pomagają w dystrybucji jedzenia oraz we wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych. Pastor Miroslav Gagić podkreśla, że w ostatnią sobotę adwentyści z miejscowości Sremska Mitrovica po krótkim nabożeństwie udali się na wybrzeże rzeki Sawa, aby pomóc ochronić miasto przed zbliżającą się falą. W tym samym czasie ich żony przygotowywały posiłki, które rozdawane były wśród wolontariuszy.

Oddziały ADRA w Serbii i Chorwacji zainicjowały zbiórkę żywności, wody pitnej i ubrań dla mieszkańców Bałkanów, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swoich domów. „Musimy pomagać innym ludziom w tym trudnym czasie. Nie powinniśmy również zapominać o nich wtedy, gdy powódź dobiegnie końca” – podkreśla pastor Zlatko Musija, przewodniczący Unii Adriatyckiej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

„Jestem niezwykle wdzięczny wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagają nam zmierzyć się z tą niezwykle trudną sytuacją. Swoje podziękowania kieruję przede wszystkim do przywódców Unii Adriatyckiej oraz oddziałów ADRA w Chorwacji i Słowenii. Dziękujemy wyznawcom z naszych diasporalnych zborów w  Stuttgarcie oraz Chicago, którzy kierują swoją pomoc dla ofiar powodzi. Gotowość do pomocy wyrazili również nasi wyznawcy z Australii. Zrobimy wszystko, aby wszelkie dobra i pieniądze trafiły do ludzi, którzy w wyniku powodzi utracili swój dobytek” – mówi Pastor Djordje Trajkovski, przewodniczący Unii Południowo-Wschodniej Europy, do której należą kościoły w Serbii i Bośni.

Módlmy się o wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku powodzi na Bałkanach, jak również o tych, którzy stracili swoich bliskich. Każdy, kto chciałby pomóc w odbudowie adwentystycznych kościołów w tym regionie, jak również zaangażować się w pomoc ofiarom powodzi, może to zrobić kontaktując się z Dyrektorem oddziału ADRA w Wydziale Transeuropejskim.

Kontakt: Steve Cooper, e-mail: scooper@ted-adventist.org).

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Serbia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina … `{`tedNEWS; tłum. D. Maikowski`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]