Książka adwentystycznego pastora najważniejszą publikacją w biblistyce polskiej 2017 roku.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”2 LUTEGO 2018 (NR 628) `{`DANIEL KLUSKA/ZDJ.: MARTA PALLA`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Portal teologiczno-filozoficzny Orygenes+ opublikował listę 10 najważniejszych publikacji w polskiej biblistyce 2017 roku. Pierwsze miejsce zajęła książka pastora Adama Grześkowiaka, zatytułowana „U stóp Gamaliela…” (Dz 22,3). Zastosowanie metod egzegezy żydowskiej w Pierwszym Liście do Koryntian.

– Książka dra Adama Grześkowiaka poświęcona została źródłom i zastosowaniu egzegezy rabinicznej w Pierwszym Liście do Koryntian. Tematyka ta, choć była częściowo opracowana na gruncie polskim, zwłaszcza w artykułach, została przez Autora ujęta w inny, nowatorski sposób, przede wszystkim ze względu na zastosowaną metodę. Co więcej, Autor postuluje wprowadzenie nowej metody synchronicznej, którą określa „analizą hermeneutyczną”. – czytamy w recenzji Ks. Prof. Mariusza Rosika z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

 

– Zebrany materiał jest tak obfity, że mógłby posłużyć na trzy monografie: o hermeneutyce starożytnej, o postaci i dziele Hillela, a także o żydowskich metodach interpretacji w 1Kor. – pisze Ks. Rosik. – Biorąc pod uwagę fakt, że kwestia ukazywania żydowskich korzeni chrześcijaństwa w ostatnich dziesięcioleciach przybiera na sile, należy stwierdzić, że książka A. Grześkowiaka wpisuje się w nurt współczesnych badań teologii biblijnej. Cieszy tym bardziej, że jest to opracowanie rzetelne i rzucające nowe światło na korzystanie z żydowskich metod interpretacyjnych przez autora nie tylko Pierwszego Listu do Koryntian (co było przedmiotem badań), ale znacznej części Nowego Testamentu. – czytamy w recenzji.

Jestem wdzięczny Bogu, że to On pokierował sprawą wydania książki. Tekst leżał od 2014 roku. – podkreśla autor.

– To dobra wiadomość dla protestanckiego środowiska naukowego. Książka duchownego adwentystycznego została nie tylko zauważona przez znawców tematu, ale przede wszystkim wyróżniona jako poważna praca naukowa. – skomentował Mirosław Harasim, teolog i publicysta, dyrektor Wydawnictwa „Znaki Czasu”. – Znanie mi rozmiłowanie dr Adama Grześkowiaka w biblistyce znalazło uznanie i potwierdzenie faktu, że zagadnienia egzegetyczne Biblii wciąż pozostają sztandarowym obszarem badań teologów protestanckich. Jestem przekonany,  że książka pastora Grześkowiaka spotka się z zainteresowaniem różnych środowisk konfesyjnych, w tym studentów, naukowców, duchownych i publicystów, dostarczając im nowych i interesujących informacji na temat żydowskich korzeni chrześcijaństwa. – zaznaczył Harasim.

Pastor Jarosław Dzięgielewski, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, podkreślił, że takie osiągnięcie jest wynikiem pracy wielu lat i efektem poszukiwań jeszcze lepszych, głębszych metod zrozumienia Bożego Słowa. – Znając osobiście autora wiem, że ma on szczególną satysfakcję odkrywając nie tylko nowe teologiczne zakamarki, ale przede wszystkim poznając lepiej Tego, bez którego teologia nie miałaby sensu. – podkreślił Dzięgielewski.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]