Ku pamięci Królowej Elżbiety II

W czerwcu 1953 roku młoda księżniczka Elżbieta została namaszczona na monarchę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Podczas nabożeństwa koronacyjnego obiecała „zachowywać Prawa Boże i wyznanie Ewangelii”.

9 WRZEŚNIA 2022 (NR 873) [TED.ADVENTIST.ORG | TŁUM. DANIEL KLUSKA]

Arcybiskup Canterbury odpowiedział wtedy następującymi słowami:

Nasza łaskawa Królowo:
Aby twój majestat zawsze pamiętał o prawie i ewangelii Bożej
Jako regułę na całe życie i rządy książąt chrześcijańskich,
przedstawiamy Ci tę Księgę,
najcenniejsza rzecz, jaką daje ten świat. (1)

Jako monarcha konstytucyjny Elżbieta ll musiała być politycznie neutralna. Jednak jeśli chodzi o jej wiarę, już nie była neutralna i dotrzymała przysięgi złożonej w 1953 roku. Prawie pół wieku później, otwarcie wyznała narodowi: „Dla mnie nauka Chrystusa i moja osobista odpowiedzialność przed Bogiem, zapewniają ramy, w których staram się prowadzić moje życie”(2).

Osobista – ale żywa wiara

Choć prywatnie miała głęboką wiarę, nie leżało w jej naturze obnoszenie się ze swoimi przekonaniami. Kiedy ciepło powitała Billy’ego Grahama w Londynie w 1956 r., podobno była „zaintrygowana”, że potrafił on głosić swoje przekonania tak zdecydowanie. Nie mogąc uczestniczyć w jego spotkaniach, podobno kilkakrotnie spotykali się na prywatne rozmowy, studium biblijne i modlitwę. Błędem byłoby zatem uważać jej brak „ewangelizacyjnej” działalności za oznakę braku żywej wiary. Jak to często bywa w przypadku Anglików – zwłaszcza z jej pokolenia – preferują oni okazywanie Chrystusa bardziej w czynach niż słowach.

Zdjęcie: www.royal.uk

Raz w roku, w Boże Narodzenie, jednak przemawiała – do narodu i pięćdziesięciu sześciu niepodległych państw Wspólnoty Narodów, słowami o przesłaniu i znaczeniu Adwentu. Obserwatorzy tych komunikatów zauważają, że w późniejszym życiu, gdy Wielka Brytania stawała się coraz bardziej świecka, jej przesłanie na Boże Narodzenie stawało się bardziej jawnie z punktu widzenia chrześcijaństwa. Im trudniejszy rok, tym głębiej jej przesłanie nadziei było osadzone w Chrystusie.

Stałość

We wstępie do niedawnej książki opublikowanej przez Towarzystwo Biblijne napisała: „Byłam – i pozostaję – bardzo wdzięczna za wasze modlitwy i Bogu za Jego niezachwianą miłość”. Słowo „niezachwiana” podczas jej 96-letniego życia było więcej niż znaczące. Posiadając wielki majątek (ok 370 milionów funtów netto – według listy najbogatszych opublikowaną przez „Sunday Times” w 2022roku), jej życie nie było bezproblemowe. (3) Gdyby dłużej się nad tymi problemami zastanowić, doszlibyśmy do wniosku, że z jej trudnymi doświadczeniami może się utożsamić wielu z nas. Mimo wszystko jej wiara i zaufanie do Boga pozostały niezmienne. W tym samym orędziu milenijnym powiedziała również: „Ja, jak wielu z was, czerpię wielką pociechę w trudnych czasach ze słów i przykładu Chrystusa”. (4)

Zdjęcie: www.facebook.com/TheBritishMonarchy

Jedno z tych trudnych doświadczeń miało miejsce w Irlandii Północnej. W 1979 r. jej kuzyn lord Louis Mountbatten został zamordowany przez IRA. W tym czasie postrzegano to jako poważny atak na brytyjski establishment. Mountbatten był ukochanym i bliskim członkiem rodziny Elżbiety i Filipa, a w szczególności mentorem młodego wówczas księcia Karola. To była strata, którą rodzina opłakiwała i odczuła niezwykle głęboko.

Pokój i pojednanie

Trzydzieści dwa lata później, na irlandzkim bankiecie państwowym w 2011 r., rozpoczęła swoje przemówienie w imieniu mieszkańców Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej słowami w języku iryjskim: „A Uachtaráin agus a chaired” (tłum. „Prezydencie i przyjaciele”). Był to kluczowy moment w odbudowie stosunków między obydwoma krajami i kluczowy moment w procesie pokojowym w Irlandii Północnej. Następnie dodała: „Z perspektywy historycznej wszyscy możemy zobaczyć rzeczy, które chcielibyśmy, aby zostały zrobione inaczej lub nie zadziały się wcale”. (5)  Były to słowa, które potrafiła wypowiedzieć z osobistym przekonaniem, a których fundament sięgał jej wiary.

W niedawnym orędziu na Boże Narodzenie powiedziała: „Dla mnie życie Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju… jest inspiracją i kotwicą w moim życiu. Jako wzór pojednania i przebaczenia, wyciągnął ręce w miłości, akceptacji i uzdrowieniu. Przykład Chrystusa nauczył mnie szanować i cenić ludzi bez względu na ich wiarę lub jej brak”. (6)

Zdjęcie: Wikipedia

Dr Daniel Duda, przewodniczący Wydziału Transeuropejskiego (TED) złożył kondolencje „członkom rodziny królewskiej, którzy stracili matkę, babcię i prababkę. Opłakujemy również naród, obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kiedy podnosimy w modlitwie ręce za wszystkich członków rodziny królewskiej, pamiętamy w szczególności o królu Karolu III”.

Dyrektor Sekretariatu Rodziny w TED, Karen Holford, uznała silną wiarę królowej w Boga i jej pragnienie służenia swojemu krajowi jako „inspirację, szczególnie poprzez jej życzliwego, pokornego i hojnego ducha w obliczu wielu głębokich osobistych wyzwań”. I jako liderka wykazała się „wyjątkową odwagą i poświęceniem, aż do końca życia.”

Dla pastora Patricka Johnsona, Dyrektora Sekretariatu Kaznodziejstwa w TED, królowa była „ucieleśnieniem stabilności i spokoju, szczególnie w czasach niepewności i wstrząsów”. Geraldine Hankin, pracownica TED dodała: „Królowa była niesamowitą i bogobojną kobietą, którą uważałam za silną, inteligentną i kompetentną liderkę. Jej odejście jest jak utrata członka własnej rodziny i jest mi bardzo smutno.”

Pastor Audrey Andersson, wiceprzewodnicząca ź Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów i była sekretarz TED powiedziała, że królowa Elżbieta II była kobietą, „której życie służby było zakorzenione w jej głębokiej osobistej wierze. Jej poczucie obowiązku wobec Boga i Ojczyzny było źródłem stabilności i nadziei w trudnych czasach, a dla wielu inspiracją. Opłakując jej śmierć, zdajemy sobie sprawę, że jej dziedzictwo pokornej służby będzie kontynuowane w życiu wielu osób, których dotknęła”.

Dzięki Bogu za jej życie i świadectwo.

Królowa Elżbieta II
1926 – 2022

Niech żyje król Karol III, niech Bóg mu błogosławi i prowadzi jego panowanie.

[TED.ADVENTIST.ORG | David Neal & Vanesa Pizzuto dla tedNEWS | TŁUM. DANIEL KLUSKA]


  1. Oremus.com
  2. Elizabeth II, Christmas Address 2000– cited in The Queen’s Way, A Celebration of Biblical Discipleship in Public Life.
  3. The Sunday Times Rich List 2022 
  4. Elizabeth II, Christmas Address 2000– cited in The Queen’s Way, A Celebration of Biblical Discipleship in Public Life.
  5. A speech by The Queen at the Irish State Banquet, 2011.
  6. Elizabeth II, Christmas Address 2014– cited in The Queen’s Way, A Celebration of Biblical Discipleship in Public Life.