LC X-change: Dotrzeć z ewangelią do internautów

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W budynku Seminarium Adwentystycznego w Belgradzie w dniach od 11 do 14 września odbyło się drugie w tym roku spotkanie koordynatorów projektu LIFEconnect z krajów Wydziału Transeuropejskiego – „LC X-change”. W spotkaniu udział wzięło 20 liderów z krajów TED. Dla niektórych uczestników było to już jedno z kolejnych spotkań szkoleniowych. Dla innych – misja LIFEconnect właśnie się rozpoczęła.

Ewangelizacja w internecie najlepiej rozwija się w Macedonii. Pomimo tego, że nasz Kościół w tym rejonie nie jest liczny, strona serwisu LIFEconnect jest jedną z najlepiej rozpoznawanych stron w całym kraju! Najwięcej chrztów poprzez misję LIFEconnect ma jednak miejsce w Albanii – otwartość ludzi na przyjęcie Jezusa w swoim życiu jest tam niezwykła. W tym kraju szczególną rolę odgrywa również internetowe radio, gdzie młody pastor Gentian Thomollari prowadzi swoją własną audycję. Wielu jej słuchaczy decyduje się później nawiązać kontakt poprzez platformę LIFEconnect, aby dowiedzieć się więcej o Bogu.

Każdy kraj Wydziału rozwija misję w Internecie w inny sposób. W Słowenii szczególny nacisk kładzie się na udział  projektu w wielu wydarzeniach kulturalnych – festiwalach, wystawach czy spotkaniach kulturalnych. Relacje nawiązane z uczestnikami tych wydarzeń można dalej rozwijać właśnie za pośrednictwem internetu.

Na tle innych krajów Wydziału to jednak Polska wydaje się mieć największy potencjał. Wśród 38 milionów mieszkańców naszego kraju aż 25 mln regularnie korzysta z internetu. Z kolei aż 12 mln internautów regularnie korzysta z serwisów społecznościowych (najpopularniejszym z nich jest Facebook z 11 mln polskimi użytkownikami). To największy odsetek wśród mieszkańców naszego regionu. Na uwagę zasługuje również fakt, że Polacy należą do grupy tych użytkowników, którzy w internecie spędzają najwięcej czasu w całej Europie; średnio 4,8 godziny dziennie. To więcej niż Niemcy (3,7h), Francuzi (4,1 h) czy nawet Brytyjczycy (4,1 h).

Podobnie ma się rzecz w przypadku obecności Polaków w kanałach Social Media – statystyczny internauta z Polski spędza tam 1,6 godziny dziennie, podczas gdy nasi sąsiedzi z Niemiec niewiele ponad godzinę (1,3 h). Statystyki te jednoznacznie potwierdzają wyjątkowo duży potencjał jaki niesie ze sobą prowadzenie misji w internecie. Za wszystkimi liczbami kryją się przecież prawdziwi ludzie, którzy często mają więcej odwagi na prowadzenie rozmów o Bogu w internecie niż w realnym świecie.

Dzięki dotychczasowym programom „Connect to escape” realizowanym w Polsce udało nam się dotrzeć do około 20 tysięcy użytkowników polskiego internetu. Oznacza to, że nasz program obejrzało (i dalej ogląda) duża liczba internautów. Nie jest to jednak liczba oszałamiająca – gdyby udało nam się stworzyć sieć internetowych misjonarzy w każdym zborze, ta statystyka byłaby zdecydowanie pokaźniejsza. Właśnie dlatego ważne jest, aby zbory w naszym kraju miały dobrze działające strony internetowe oraz kanały w serwisach społecznościowych.  Idealną formą lokalnej ewangelizacji w internecie jest również serwis LIFEconnect.pl.

Podobnie jak w przypadku ostatniego spotkania w Belgradzie, również podczas wrześniowej konferencji „LC X-change” niezwykle interesującym punktem programu był udział uczestników spotkania w o programie na żywo transmitowanym ze studia telewizyjnego pod Belgradem. W budynku należącym do Wydawnictwa EURO DREAM przygotowano specjalnie zaaranżowane studio, w którym realizowany jest program „Connect to escape”.

Warto dodać, że w samym studiu pod Belgradem odbywają się także nagrania wielu innych ciekawych produkcji dla naszego Wydziału, m.in. programu z ćwiczeniami fizycznymi „Fit4Life” czy wykłady ewangelizacyjne pastora Kovaca-Biro – „Jesus7”

Jedną ze znaczących zmian które zaszły w projekcie LIFEconnect, było pojawienie się LCTV – internetowej telewizji na żądanie http://www.lctv.today/ Wchodząc na stronę internetową, możemy szybko dotrzeć do interesujących nas programów. Jednak oprócz gotowych produkcji, znajdziemy także cotygodniową ramówkę.

Warto przypomnieć, że w tym roku już po raz kolejny polscy użytkownicy internetu będą mogli obejrzeć program „Connect to Escape” przygotowany dla polskiego użytkownika. Streaming zostanie zrealizowany jeszcze dwukrotnie:

  • 24-26 października
  • 28-30 listopada

Obydwa programy zostaną zrealizowane w Warszawie.

Ewangelizacja w internecie staje się powoli nieodzownym elementem ogólnoświatowej misji. W wirtualnym świecie jest wielu ludzi poszukujących nadziei. Rola kanałów społecznościowych jest w tej służbie nieodzowna. Właśnie z uwagi na tak dużą obecność Polaków w internecie, polskie zbory powinny dołożyć wszelkich starań, aby zaznaczyć w internecie swoją obecność. Nie chodzi już nawet o sprawnie działające i funkcjonujące strony internetowe, ale o regularnie prowadzoną służbę i misję w kanałach social media. Prowadząc takie działania w sposób świadomy i zdecydowany, dotrzemy z poselstwem do wielu ludzi poszukujących Boga. Ludzi, którzy mogą nigdy nie pojawić się na organizowanych wykładach, ale chętnie poświęcą czas aby dowiadywać się o Bogu poprzez internet.

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”2070,2071,2072,2073,2074,2075,2076,2077,2078,2079,2080,2081″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Belgrad, Serbia … `{`Daniel Kluska/AAI, Zdjęcia: Djordja Nikic, Daniel Kluska`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]